FCM-kaptajn vil blæse til angreb: Det klæder os

Hvis FC Midtjylland skal bevare kontakten med topholdene, skal holdet slå Røde Stjerne, mener Bo Henriksen.



En lille finale.

Sådan beskriver FC Midtjyllands cheftræner, Bo Henriksen, torsdagens hjemmekamp i Europa League mod Røde Stjerne fra Serbien.

Efter to kampe har midtjyderne et enkelt point i banken, og nu kommer gruppens tophold på besøg.

– Det er en rigtig vigtig fodboldkamp for os. Det er en lille finale. Vi står over for et hold, der har vundet de første to kampe. Vi har dem to gange inden for tre uger, så vi skal ud at gøre alt, hvad vi kan for at vinde. Selvfølgelig med det in mente, at det er et godt fodboldhold, vi skal spille imod, siger han.

Røde Stjerne indledte gruppespillet med at slå Braga 2-1 på hjemmebane, før Ludogorets blev besejret 1-0 i Bulgarien.

Serberne kvalificerede sig i 2018 og 2019 til Champions Leagues gruppespil og sendte blandt andet FC København ud af en højdramatisk tredje runde af kvalifikationen i sidstnævnte sæson.

Holdet trænes af den tidligere topspiller Dejan Stankovic, der som aktiv var forbi storklubberne Lazio og Inter. Og fire år i træk har Røde Stjerne vundet det serbiske mesterskab.

Alligevel blæser FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko til angreb.

– Jeg tror, det bliver en svær kamp. Jeg ved det faktisk. Det er en afgørende kamp for os, og hvis vi skal have forhåbninger om at gå videre fra gruppen, så skal vi vinde den kamp. Derfor bliver det en ud over stepperne-kamp, og det klæder os også nogle gange, siger han.

De to bedste fra hver gruppe avancerer til knockoutkampene i Europa League, men treeren får en plads i Conference Leagues slutspil som trøstpræmie.

Med fire spillerunder tilbage er tredjepladsen dog ikke et tema, forklarer Bo Henriksen.

– Lige nu skal vi gøre alt, hvad vi kan for at ende i top-2. Det er det, vi kæmper og arbejder for, og så må vi se, hvordan det stiller os efter den sidste kamp. Vi går 100 procent efter at gå videre i det her gruppespil, siger han.

Tredjepladsen kan dog blive et godt plaster på såret, hvis det ikke lykkes, påpeger anføreren.

– Det er også vigtigt, at tredjepladsen er en videregivende plads. Men vi sigter selvfølgelig efter, om vi kan gå videre i Europa League, og så må vi tage til takke, hvis vi ikke kan hive det hjem. Vi skal på pointtavlen med tre point, og det skal gerne være torsdag, siger Sviatchenko.

Før torsdagens kamp har Ludogorets og FC Midtjylland hver et point i gruppen, mens Røde Stjerne og Braga fører an med henholdsvis seks og tre af slagsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Portugal – Spanien

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

“Du er en fucking maskine!”

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

USA – Belgien

Jagter dansk erstatning



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet