Bo Henriksen klar med åbne arme: Kunne være interessant med Reese

AC Horsens-manager Bo Henriksen har sagt farvel til flere af spillerne i truppen – han åbner dog døren på klem for, at en af profilerne kan vende tilbage.



Superliga-klubben AC Horsens er gået på en velfortjent ferie, og mandskabet med Bo Henriksen i spidsen kan se tilbage på en svær sæson, der til sidst endte lykkeligt med overlevelse.

Overlevelsen betyder også, at Bo Henriksen nu skal i gang med at samle truppen til den kommende sæson, og en brik i det puslespil blev sat på plads, da man forlængede med den rutinerede forsvarsspiller Peter Nymann.

Men hvor det i tidligere sæsoner har været tæt på at være et helt hold, der skulle skiftes, har Bo Henriksens langt færre brikker, der skal flyttes rundt på denne gang. Henriksen peger på, at man allerede har lavet aftaler med Malte Kiilerich fra Hvidovre og Peter Therkildsen fra Næstved, og at der er kommet et par spillere op fra ungdomshold, og det gør, at det er lidt nemmere at sige farvel til Oliver Drost, Mathias Nielsen, Sammy Skytte, Gregers Arndal-Lauritzen og Søren Reese.

Alligevel kan det gå hen og blive en hektisk sommer.

– Vi har været en af de mest sælgende klubber i dansk fodbold de senere år – ikke rent beløbsmæssigt, men antalsmæssigt. Og det kan denne somer komme til at ske igen, at vi sælger. Vi snakker ikke store salg, men vi har nogle spillere, som gerne skal ud og have noget spilletid og kamptræning. Der vil måske også være noget kontraktophør. Så jeg er sikker på, der kommer til at ske noget, siger manageren til tipsbladet.dk om denne sommer.

Hvis det ender med en hektisk omgang, er manageren forberedt.

– Vi har mange spillere, som vi synes er spændende og interessante, og som vi tror på kan gøre en forskel. Vi føler, vi er attraktive, selv om der sikkert er mange andre, der vil modsige det. Men vi går altså ind til vores fjerde sæson i Superligaen.

En af de spillere, der kan være yderst interessant for Bo Henriksen og AC Horsens, er Søren Reese. Den tidligere Viborg-spiller vender denne sommer sammen med Sammy Skytte tilbage til FC Midtjylland fra lejeopholdet i AC Horsens. Og Bo Henriksen lukker ikke døren i forhold til et nyt samarbejde.

– Det er klart, at det kunne være interesssant, specielt med Søren Reese. Han er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Men når det er sagt, har jeg talt med Midtjylland, og aftalen er, at han skal tilbage og spille sin chance der, siger Bo Henriksen, der også er åben for nye spillere fra det midtjyske:

– En klub som vores kigger jo alle steder, og er der nogen, som har mere kvalitet og lidt flere spillere end mange andre, er det interessant. Der ligger ikke noget konkret samarbejde, og vores mål er at finde de bedste spillere. Men vi har en god relation til Midtjylland, qua at vi lavet nogle gode og fine handler – som for eksempel med Bubacarr Sanneh, der endte med at blive win-win.

AC Horsens endte den her sæson som nummer 11 i Superligaen – klubben slog i to playoffkampe Vendsyssel og undgik dermed yderligere kampe om at undgå nedrykning.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brøndby IF – FC København

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Real Madrid – Athletic Club

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?