Superliga-klubben AC Horsens er gået på en velfortjent ferie, og mandskabet med Bo Henriksen i spidsen kan se tilbage på en svær sæson, der til sidst endte lykkeligt med overlevelse.
Overlevelsen betyder også, at Bo Henriksen nu skal i gang med at samle truppen til den kommende sæson, og en brik i det puslespil blev sat på plads, da man forlængede med den rutinerede forsvarsspiller Peter Nymann.
Men hvor det i tidligere sæsoner har været tæt på at være et helt hold, der skulle skiftes, har Bo Henriksens langt færre brikker, der skal flyttes rundt på denne gang. Henriksen peger på, at man allerede har lavet aftaler med Malte Kiilerich fra Hvidovre og Peter Therkildsen fra Næstved, og at der er kommet et par spillere op fra ungdomshold, og det gør, at det er lidt nemmere at sige farvel til Oliver Drost, Mathias Nielsen, Sammy Skytte, Gregers Arndal-Lauritzen og Søren Reese.
Alligevel kan det gå hen og blive en hektisk sommer.
– Vi har været en af de mest sælgende klubber i dansk fodbold de senere år – ikke rent beløbsmæssigt, men antalsmæssigt. Og det kan denne somer komme til at ske igen, at vi sælger. Vi snakker ikke store salg, men vi har nogle spillere, som gerne skal ud og have noget spilletid og kamptræning. Der vil måske også være noget kontraktophør. Så jeg er sikker på, der kommer til at ske noget, siger manageren til tipsbladet.dk om denne sommer.
Hvis det ender med en hektisk omgang, er manageren forberedt.
– Vi har mange spillere, som vi synes er spændende og interessante, og som vi tror på kan gøre en forskel. Vi føler, vi er attraktive, selv om der sikkert er mange andre, der vil modsige det. Men vi går altså ind til vores fjerde sæson i Superligaen.
En af de spillere, der kan være yderst interessant for Bo Henriksen og AC Horsens, er Søren Reese. Den tidligere Viborg-spiller vender denne sommer sammen med Sammy Skytte tilbage til FC Midtjylland fra lejeopholdet i AC Horsens. Og Bo Henriksen lukker ikke døren i forhold til et nyt samarbejde.
– Det er klart, at det kunne være interesssant, specielt med Søren Reese. Han er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Men når det er sagt, har jeg talt med Midtjylland, og aftalen er, at han skal tilbage og spille sin chance der, siger Bo Henriksen, der også er åben for nye spillere fra det midtjyske:
– En klub som vores kigger jo alle steder, og er der nogen, som har mere kvalitet og lidt flere spillere end mange andre, er det interessant. Der ligger ikke noget konkret samarbejde, og vores mål er at finde de bedste spillere. Men vi har en god relation til Midtjylland, qua at vi lavet nogle gode og fine handler – som for eksempel med Bubacarr Sanneh, der endte med at blive win-win.
AC Horsens endte den her sæson som nummer 11 i Superligaen – klubben slog i to playoffkampe Vendsyssel og undgik dermed yderligere kampe om at undgå nedrykning.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se Debrecen mod FC København
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
NYHEDER
