Bo Henriksen klar med åbne arme: Kunne være interessant med Reese

AC Horsens-manager Bo Henriksen har sagt farvel til flere af spillerne i truppen – han åbner dog døren på klem for, at en af profilerne kan vende tilbage.



Superliga-klubben AC Horsens er gået på en velfortjent ferie, og mandskabet med Bo Henriksen i spidsen kan se tilbage på en svær sæson, der til sidst endte lykkeligt med overlevelse.

Overlevelsen betyder også, at Bo Henriksen nu skal i gang med at samle truppen til den kommende sæson, og en brik i det puslespil blev sat på plads, da man forlængede med den rutinerede forsvarsspiller Peter Nymann.

Men hvor det i tidligere sæsoner har været tæt på at være et helt hold, der skulle skiftes, har Bo Henriksens langt færre brikker, der skal flyttes rundt på denne gang. Henriksen peger på, at man allerede har lavet aftaler med Malte Kiilerich fra Hvidovre og Peter Therkildsen fra Næstved, og at der er kommet et par spillere op fra ungdomshold, og det gør, at det er lidt nemmere at sige farvel til Oliver Drost, Mathias Nielsen, Sammy Skytte, Gregers Arndal-Lauritzen og Søren Reese.

Alligevel kan det gå hen og blive en hektisk sommer.

– Vi har været en af de mest sælgende klubber i dansk fodbold de senere år – ikke rent beløbsmæssigt, men antalsmæssigt. Og det kan denne somer komme til at ske igen, at vi sælger. Vi snakker ikke store salg, men vi har nogle spillere, som gerne skal ud og have noget spilletid og kamptræning. Der vil måske også være noget kontraktophør. Så jeg er sikker på, der kommer til at ske noget, siger manageren til tipsbladet.dk om denne sommer.

Hvis det ender med en hektisk omgang, er manageren forberedt.

– Vi har mange spillere, som vi synes er spændende og interessante, og som vi tror på kan gøre en forskel. Vi føler, vi er attraktive, selv om der sikkert er mange andre, der vil modsige det. Men vi går altså ind til vores fjerde sæson i Superligaen.

En af de spillere, der kan være yderst interessant for Bo Henriksen og AC Horsens, er Søren Reese. Den tidligere Viborg-spiller vender denne sommer sammen med Sammy Skytte tilbage til FC Midtjylland fra lejeopholdet i AC Horsens. Og Bo Henriksen lukker ikke døren i forhold til et nyt samarbejde.

– Det er klart, at det kunne være interesssant, specielt med Søren Reese. Han er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Men når det er sagt, har jeg talt med Midtjylland, og aftalen er, at han skal tilbage og spille sin chance der, siger Bo Henriksen, der også er åben for nye spillere fra det midtjyske:

– En klub som vores kigger jo alle steder, og er der nogen, som har mere kvalitet og lidt flere spillere end mange andre, er det interessant. Der ligger ikke noget konkret samarbejde, og vores mål er at finde de bedste spillere. Men vi har en god relation til Midtjylland, qua at vi lavet nogle gode og fine handler – som for eksempel med Bubacarr Sanneh, der endte med at blive win-win.

AC Horsens endte den her sæson som nummer 11 i Superligaen – klubben slog i to playoffkampe Vendsyssel og undgik dermed yderligere kampe om at undgå nedrykning.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Falsk transferhistorie i omløb

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tottenham præsenterer ny træner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chelsea med historiens største PL-underskud

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kæk Wass: Han filmede!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’