Bo Henriksen klar med åbne arme: Kunne være interessant med Reese

AC Horsens-manager Bo Henriksen har sagt farvel til flere af spillerne i truppen – han åbner dog døren på klem for, at en af profilerne kan vende tilbage.



Superliga-klubben AC Horsens er gået på en velfortjent ferie, og mandskabet med Bo Henriksen i spidsen kan se tilbage på en svær sæson, der til sidst endte lykkeligt med overlevelse.

Overlevelsen betyder også, at Bo Henriksen nu skal i gang med at samle truppen til den kommende sæson, og en brik i det puslespil blev sat på plads, da man forlængede med den rutinerede forsvarsspiller Peter Nymann.

Men hvor det i tidligere sæsoner har været tæt på at være et helt hold, der skulle skiftes, har Bo Henriksens langt færre brikker, der skal flyttes rundt på denne gang. Henriksen peger på, at man allerede har lavet aftaler med Malte Kiilerich fra Hvidovre og Peter Therkildsen fra Næstved, og at der er kommet et par spillere op fra ungdomshold, og det gør, at det er lidt nemmere at sige farvel til Oliver Drost, Mathias Nielsen, Sammy Skytte, Gregers Arndal-Lauritzen og Søren Reese.

Alligevel kan det gå hen og blive en hektisk sommer.

– Vi har været en af de mest sælgende klubber i dansk fodbold de senere år – ikke rent beløbsmæssigt, men antalsmæssigt. Og det kan denne somer komme til at ske igen, at vi sælger. Vi snakker ikke store salg, men vi har nogle spillere, som gerne skal ud og have noget spilletid og kamptræning. Der vil måske også være noget kontraktophør. Så jeg er sikker på, der kommer til at ske noget, siger manageren til tipsbladet.dk om denne sommer.

Hvis det ender med en hektisk omgang, er manageren forberedt.

– Vi har mange spillere, som vi synes er spændende og interessante, og som vi tror på kan gøre en forskel. Vi føler, vi er attraktive, selv om der sikkert er mange andre, der vil modsige det. Men vi går altså ind til vores fjerde sæson i Superligaen.

En af de spillere, der kan være yderst interessant for Bo Henriksen og AC Horsens, er Søren Reese. Den tidligere Viborg-spiller vender denne sommer sammen med Sammy Skytte tilbage til FC Midtjylland fra lejeopholdet i AC Horsens. Og Bo Henriksen lukker ikke døren i forhold til et nyt samarbejde.

– Det er klart, at det kunne være interesssant, specielt med Søren Reese. Han er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Men når det er sagt, har jeg talt med Midtjylland, og aftalen er, at han skal tilbage og spille sin chance der, siger Bo Henriksen, der også er åben for nye spillere fra det midtjyske:

– En klub som vores kigger jo alle steder, og er der nogen, som har mere kvalitet og lidt flere spillere end mange andre, er det interessant. Der ligger ikke noget konkret samarbejde, og vores mål er at finde de bedste spillere. Men vi har en god relation til Midtjylland, qua at vi lavet nogle gode og fine handler – som for eksempel med Bubacarr Sanneh, der endte med at blive win-win.

AC Horsens endte den her sæson som nummer 11 i Superligaen – klubben slog i to playoffkampe Vendsyssel og undgik dermed yderligere kampe om at undgå nedrykning.







LIVE

LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’

Dansker drillet af Mourinho

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers