Bo Svensson debuterer med snæver pokalsejr

Union Berlin vandt 1-0 ude over Greifswald i den tyske pokalturnering. Leipzig overvandt chokstart.



Den danske fodboldtræner Bo Svensson har fået en resultatmæssig godkendt debut som cheftræner for bundesligaklubben Union Berlin.

Hans mandskab levede op til favoritværdigheden ved at ekspedere upåagtede Greifswald ud af den tyske pokalturnering. Det blev dog kun til en beskeden sejr på 1-0.

Målet blev sat ind af den indskiftede belgier Yorbe Vertessen midt i anden halvleg.

Greifswald spiller til daglig i den nordøstlige Regionalliga. Det er det fjerdehøjeste liganiveau i det tyske fodboldsystem, og fordelt på fem regioner rummer Regionalligaen de hold, der er placeret som nummer 57-149 i ligasystemet.

Derfor var det på papiret en blød start for Bo Svensson i sin første betydende kamp, siden han i november sidste år stoppede som cheftræner i Mainz. I Union-målet havde han valgt den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow.

Flere andre bundesligahold var ligeledes i aktion i første runde af pokalturneringen lørdag eftermiddag.

Den formodede topklub RB Leipzig overvandt en chokstart ude mod Rot-Weiss Essen. Leipzig kom bagud i kampens andet minut, men stjernerne Loïs Openda, Benjamin Sesko og Xavi Simons samt nytilkomne Antonio Nusa sørgede med et mål hver for, at Leipzig vandt 4-1.

Yussuf Poulsen var ikke med i kamptruppen for Leipzig.

Mikkel Kaufmann debuterede for Heidenheim i holdets 4-0-sejr ude over FC 08 Villingen. Freiburg vandt med samme cifre ude over VfL Osnabrück.

Lørdag aften spillede Borussia Dortmund sig også videre i pokalturneringen med en forventet sejr. Den tyske storklub vandt 4-1 ude Phönix Lübeck, der i anledning af de prominente gæster havde lejet sig ind på Hamburger SV’s hjemmebane.

Med den magelige sejr fik 35-årige Nuri Sahin en optimal start på tilværelsen som cheftræner for sidste sæsons Champions League-finalist.

/ritzau/





Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Er det hans løn i FC København?

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

AGF snydt for ny profil

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg



LIVE

Superliga-LIVE: Havde været ulovligt i Superligaen

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

Superliga-klub ville kapre Garananga-handel

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Sportschef revser dansker efter klubskifte

‘Det er noget afsindigt rod’

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere