Bo Svensson debuterer med snæver pokalsejr

Union Berlin vandt 1-0 ude over Greifswald i den tyske pokalturnering. Leipzig overvandt chokstart.



Den danske fodboldtræner Bo Svensson har fået en resultatmæssig godkendt debut som cheftræner for bundesligaklubben Union Berlin.

Hans mandskab levede op til favoritværdigheden ved at ekspedere upåagtede Greifswald ud af den tyske pokalturnering. Det blev dog kun til en beskeden sejr på 1-0.

Målet blev sat ind af den indskiftede belgier Yorbe Vertessen midt i anden halvleg.

Greifswald spiller til daglig i den nordøstlige Regionalliga. Det er det fjerdehøjeste liganiveau i det tyske fodboldsystem, og fordelt på fem regioner rummer Regionalligaen de hold, der er placeret som nummer 57-149 i ligasystemet.

Derfor var det på papiret en blød start for Bo Svensson i sin første betydende kamp, siden han i november sidste år stoppede som cheftræner i Mainz. I Union-målet havde han valgt den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow.

Flere andre bundesligahold var ligeledes i aktion i første runde af pokalturneringen lørdag eftermiddag.

Den formodede topklub RB Leipzig overvandt en chokstart ude mod Rot-Weiss Essen. Leipzig kom bagud i kampens andet minut, men stjernerne Loïs Openda, Benjamin Sesko og Xavi Simons samt nytilkomne Antonio Nusa sørgede med et mål hver for, at Leipzig vandt 4-1.

Yussuf Poulsen var ikke med i kamptruppen for Leipzig.

Mikkel Kaufmann debuterede for Heidenheim i holdets 4-0-sejr ude over FC 08 Villingen. Freiburg vandt med samme cifre ude over VfL Osnabrück.

Lørdag aften spillede Borussia Dortmund sig også videre i pokalturneringen med en forventet sejr. Den tyske storklub vandt 4-1 ude Phönix Lübeck, der i anledning af de prominente gæster havde lejet sig ind på Hamburger SV’s hjemmebane.

Med den magelige sejr fik 35-årige Nuri Sahin en optimal start på tilværelsen som cheftræner for sidste sæsons Champions League-finalist.

/ritzau/





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Kæmpe katastrofe – dyreste nogensinde!

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner