Den danske fodboldtræner Bo Svensson har fået en resultatmæssig godkendt debut som cheftræner for bundesligaklubben Union Berlin.
Hans mandskab levede op til favoritværdigheden ved at ekspedere upåagtede Greifswald ud af den tyske pokalturnering. Det blev dog kun til en beskeden sejr på 1-0.
Målet blev sat ind af den indskiftede belgier Yorbe Vertessen midt i anden halvleg.
Greifswald spiller til daglig i den nordøstlige Regionalliga. Det er det fjerdehøjeste liganiveau i det tyske fodboldsystem, og fordelt på fem regioner rummer Regionalligaen de hold, der er placeret som nummer 57-149 i ligasystemet.
Derfor var det på papiret en blød start for Bo Svensson i sin første betydende kamp, siden han i november sidste år stoppede som cheftræner i Mainz. I Union-målet havde han valgt den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow.
Flere andre bundesligahold var ligeledes i aktion i første runde af pokalturneringen lørdag eftermiddag.
Den formodede topklub RB Leipzig overvandt en chokstart ude mod Rot-Weiss Essen. Leipzig kom bagud i kampens andet minut, men stjernerne Loïs Openda, Benjamin Sesko og Xavi Simons samt nytilkomne Antonio Nusa sørgede med et mål hver for, at Leipzig vandt 4-1.
Yussuf Poulsen var ikke med i kamptruppen for Leipzig.
Mikkel Kaufmann debuterede for Heidenheim i holdets 4-0-sejr ude over FC 08 Villingen. Freiburg vandt med samme cifre ude over VfL Osnabrück.
Lørdag aften spillede Borussia Dortmund sig også videre i pokalturneringen med en forventet sejr. Den tyske storklub vandt 4-1 ude Phönix Lübeck, der i anledning af de prominente gæster havde lejet sig ind på Hamburger SV’s hjemmebane.
Med den magelige sejr fik 35-årige Nuri Sahin en optimal start på tilværelsen som cheftræner for sidste sæsons Champions League-finalist.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER