Hvor meget er det helt rette fodboldtalent værd?
Det er måske det vigtigste spørgsmål at stille sig med den debat om de helt unge fodboldtalenter, der igen i denne uge blusser op efter FC Københavns aftale med det 15-årigt talent Mads Jørgensen fra Silkeborg IF.
Når transfervinduet åbner til sommer, kan det betyde salg af Roony Bardghji fra FC København og spillere som Oliver Sørensen fra FC Midtjylland og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby, mens Ibrahim Osman allerede er solgt med effekt fra sommer til Brighton fra FC Nordsjælland for det næstdyreste transferbeløb i Superligaens historie.
Der kan meget vel blive tale om handler, der indbringer tæt på eller over 100 millioner kroner i transfer, som salget af Osman gør.
Og det er ikke mindst udsigten til gode præstationer i Superligaen og Europa sammen med store salg til udlandet, der i disse måneder og år får Superliga-klubber, især i toppen af fødekæden, til at lede efter de bedste talenter i Danmark og også i Skandinavien og andre dele af verden.
Silkeborg IF ville gerne holde på deres stortalent, men der var tilsyneladende ikke meget at gøre, da en række store klubber meldte sig på banen.
Ifølge Tipsbladets kilder var FC Nordsjælland villig til at betale et beløb, blandt andet i forbindelse med en flytning og andre omkostninger forbundet til at rykke fra Jylland til Nordsjælland, men det viste sig efterfølgende, at FC København havde budt ti gange mere.
Ajax var også seriøst på banen med flere kontakter og havde den unge spiller Mads Jørgensen til prøvetræning og forsøgte at hente ham til 'De Toekomst', hvor mange danske spillere har optrådt.
Red Bull Salzburg, berømmet talentfabrik i verdensklasse, havde også følehornene ude på den unge midtbanespiller, der viser lovende takter med gode og modne præstationer sin alder taget i betragtning.
Flere andre udenlandske klubber skal også have haft interesse i den 15-årige spiller.
Skiftet har vakt debat i fodboldmiljøet, hvor mange klubber er bekymrede for, at de i fremtiden kan miste deres bedste talenter til Superligaens største og rigeste klubber med begrænset kompensation, mens andre i elite-talentmiljøet mener, at de allerbedste spillere i landet udvikler sig bedst af at træne og spille i de største og stærkeste klubber med flest ressourcer til træning og uddannelse.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW