Hvor meget er det helt rette fodboldtalent værd?
Det er måske det vigtigste spørgsmål at stille sig med den debat om de helt unge fodboldtalenter, der igen i denne uge blusser op efter FC Københavns aftale med det 15-årigt talent Mads Jørgensen fra Silkeborg IF.
Når transfervinduet åbner til sommer, kan det betyde salg af Roony Bardghji fra FC København og spillere som Oliver Sørensen fra FC Midtjylland og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby, mens Ibrahim Osman allerede er solgt med effekt fra sommer til Brighton fra FC Nordsjælland for det næstdyreste transferbeløb i Superligaens historie.
Der kan meget vel blive tale om handler, der indbringer tæt på eller over 100 millioner kroner i transfer, som salget af Osman gør.
Og det er ikke mindst udsigten til gode præstationer i Superligaen og Europa sammen med store salg til udlandet, der i disse måneder og år får Superliga-klubber, især i toppen af fødekæden, til at lede efter de bedste talenter i Danmark og også i Skandinavien og andre dele af verden.
Silkeborg IF ville gerne holde på deres stortalent, men der var tilsyneladende ikke meget at gøre, da en række store klubber meldte sig på banen.
Ifølge Tipsbladets kilder var FC Nordsjælland villig til at betale et beløb, blandt andet i forbindelse med en flytning og andre omkostninger forbundet til at rykke fra Jylland til Nordsjælland, men det viste sig efterfølgende, at FC København havde budt ti gange mere.
Ajax var også seriøst på banen med flere kontakter og havde den unge spiller Mads Jørgensen til prøvetræning og forsøgte at hente ham til 'De Toekomst', hvor mange danske spillere har optrådt.
Red Bull Salzburg, berømmet talentfabrik i verdensklasse, havde også følehornene ude på den unge midtbanespiller, der viser lovende takter med gode og modne præstationer sin alder taget i betragtning.
Flere andre udenlandske klubber skal også have haft interesse i den 15-årige spiller.
Skiftet har vakt debat i fodboldmiljøet, hvor mange klubber er bekymrede for, at de i fremtiden kan miste deres bedste talenter til Superligaens største og rigeste klubber med begrænset kompensation, mens andre i elite-talentmiljøet mener, at de allerbedste spillere i landet udvikler sig bedst af at træne og spille i de største og stærkeste klubber med flest ressourcer til træning og uddannelse.
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
FC København møder Kairat Almaty
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League