Bød ti gange over Superliga-rival: Vild interesse

Der var stor efterspørgsel efter Silkeborg-talentet Mads Jørgensen, der i denne uge har indgået aftale med FC København.



Hvor meget er det helt rette fodboldtalent værd?

Det er måske det vigtigste spørgsmål at stille sig med den debat om de helt unge fodboldtalenter, der igen i denne uge blusser op efter FC Københavns aftale med det 15-årigt talent Mads Jørgensen fra Silkeborg IF.

Når transfervinduet åbner til sommer, kan det betyde salg af Roony Bardghji fra FC København og spillere som Oliver Sørensen fra FC Midtjylland og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby, mens Ibrahim Osman allerede er solgt med effekt fra sommer til Brighton fra FC Nordsjælland for det næstdyreste transferbeløb i Superligaens historie.

Der kan meget vel blive tale om handler, der indbringer tæt på eller over 100 millioner kroner i transfer, som salget af Osman gør.

Og det er ikke mindst udsigten til gode præstationer i Superligaen og Europa sammen med store salg til udlandet, der i disse måneder og år får Superliga-klubber, især i toppen af fødekæden, til at lede efter de bedste talenter i Danmark og også i Skandinavien og andre dele af verden.

Silkeborg IF ville gerne holde på deres stortalent, men der var tilsyneladende ikke meget at gøre, da en række store klubber meldte sig på banen.

Ifølge Tipsbladets kilder var FC Nordsjælland villig til at betale et beløb, blandt andet i forbindelse med en flytning og andre omkostninger forbundet til at rykke fra Jylland til Nordsjælland, men det viste sig efterfølgende, at FC København havde budt ti gange mere.

Ajax var også seriøst på banen med flere kontakter og havde den unge spiller Mads Jørgensen til prøvetræning og forsøgte at hente ham til 'De Toekomst', hvor mange danske spillere har optrådt.

Red Bull Salzburg, berømmet talentfabrik i verdensklasse, havde også følehornene ude på den unge midtbanespiller, der viser lovende takter med gode og modne præstationer sin alder taget i betragtning.

Flere andre udenlandske klubber skal også have haft interesse i den 15-årige spiller.

Skiftet har vakt debat i fodboldmiljøet, hvor mange klubber er bekymrede for, at de i fremtiden kan miste deres bedste talenter til Superligaens største og rigeste klubber med begrænset kompensation, mens andre i elite-talentmiljøet mener, at de allerbedste spillere i landet udvikler sig bedst af at træne og spille i de største og stærkeste klubber med flest ressourcer til træning og uddannelse.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Randers FC – Silkeborg IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

En vild energibombe er kommet til Superligaen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl