Hvor meget er det helt rette fodboldtalent værd?
Det er måske det vigtigste spørgsmål at stille sig med den debat om de helt unge fodboldtalenter, der igen i denne uge blusser op efter FC Københavns aftale med det 15-årigt talent Mads Jørgensen fra Silkeborg IF.
Når transfervinduet åbner til sommer, kan det betyde salg af Roony Bardghji fra FC København og spillere som Oliver Sørensen fra FC Midtjylland og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby, mens Ibrahim Osman allerede er solgt med effekt fra sommer til Brighton fra FC Nordsjælland for det næstdyreste transferbeløb i Superligaens historie.
Der kan meget vel blive tale om handler, der indbringer tæt på eller over 100 millioner kroner i transfer, som salget af Osman gør.
Og det er ikke mindst udsigten til gode præstationer i Superligaen og Europa sammen med store salg til udlandet, der i disse måneder og år får Superliga-klubber, især i toppen af fødekæden, til at lede efter de bedste talenter i Danmark og også i Skandinavien og andre dele af verden.
Silkeborg IF ville gerne holde på deres stortalent, men der var tilsyneladende ikke meget at gøre, da en række store klubber meldte sig på banen.
Ifølge Tipsbladets kilder var FC Nordsjælland villig til at betale et beløb, blandt andet i forbindelse med en flytning og andre omkostninger forbundet til at rykke fra Jylland til Nordsjælland, men det viste sig efterfølgende, at FC København havde budt ti gange mere.
Ajax var også seriøst på banen med flere kontakter og havde den unge spiller Mads Jørgensen til prøvetræning og forsøgte at hente ham til 'De Toekomst', hvor mange danske spillere har optrådt.
Red Bull Salzburg, berømmet talentfabrik i verdensklasse, havde også følehornene ude på den unge midtbanespiller, der viser lovende takter med gode og modne præstationer sin alder taget i betragtning.
Flere andre udenlandske klubber skal også have haft interesse i den 15-årige spiller.
Skiftet har vakt debat i fodboldmiljøet, hvor mange klubber er bekymrede for, at de i fremtiden kan miste deres bedste talenter til Superligaens største og rigeste klubber med begrænset kompensation, mens andre i elite-talentmiljøet mener, at de allerbedste spillere i landet udvikler sig bedst af at træne og spille i de største og stærkeste klubber med flest ressourcer til træning og uddannelse.
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
NYHEDER