FC København og Brøndby IF er storsponsorer af bødekassen i dansk fodbold.
De to Superliga-mastodonter får bøder på stribe af Fodboldens Disciplinærinstans, og næsten hver gang er årsagen anført som “tilskueradfærd”. Underforstået, at fansene laver ballade på stadion eller affyrer pyroteknik.
Tipsbladet har set det disciplinære sagsarkiv efter i sømmene, og det er grum læsning for både Brøndby IF og FC København.
FC København har i denne sæson modtaget bøder for lige under en million kroner – 980.000 kroner for at være helt nøjagtig. Det startede allerede i sæsonens allerførste Superliga-kamp ude mod Lyngby, hvor FCK fik en bøde på 30.000 kroner for afbrænding af røgbomber, og så var scenen ellers sat. Tre af de første fire runder kastede bøder af sig.
Halvdelen af de foreløbig 24 Superliga-runder har medført bøder til FC København, og samlet beløber det sig altså til lige under en million kroner. Dertil skal man huske, at UEFA også har givet FCK en bøde på 300.000 i kølvandet på udekampen mod Rapid Wien i Conference League.
Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til de mange bøder.

Brøndby slipper billigere
Brøndby IF slipper billigere end FC København, men også på Vestegnen skal der budgetteres en del til udbetaling af bøder.
Brøndby IF har således punget ud med 630.000 kroner i denne sæson fordelt på i alt seks bøder. “Tilskueradfærd” er også den helt store synder hos de blå-gule.
Sæsonens største bøde modtog Brøndby IF for ganske nyligt, hvor man blev straffet med 200.000 i forbindelse med hjemmekampen mod Silkeborg IF i sidste runde af grundspillet. Det var her, der blev kastet to kanonslag mod udeholdets fanafsnit.
Brøndby IF er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse.
FC København og Brøndby IF tørner søndag eftermiddag sammen i Parken, og her er det kun FCK-fans, der lukkes ind gennem portene i nationalarenaen.
Mon ikke, at man allerede sidder klar med bødehæftet fremme inde i DBU.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT