Bødehelvede i FCK og Brøndby: Pengene fosser ud

Brøndby IF og FC København betaler mange, mange penge i bøder i denne sæson. Tipsbladet har lavet optællingen.



FC København og Brøndby IF er storsponsorer af bødekassen i dansk fodbold.

De to Superliga-mastodonter får bøder på stribe af Fodboldens Disciplinærinstans, og næsten hver gang er årsagen anført som “tilskueradfærd”. Underforstået, at fansene laver ballade på stadion eller affyrer pyroteknik.

Tipsbladet har set det disciplinære sagsarkiv efter i sømmene, og det er grum læsning for både Brøndby IF og FC København.

FC København har i denne sæson modtaget bøder for lige under en million kroner – 980.000 kroner for at være helt nøjagtig. Det startede allerede i sæsonens allerførste Superliga-kamp ude mod Lyngby, hvor FCK fik en bøde på 30.000 kroner for afbrænding af røgbomber, og så var scenen ellers sat. Tre af de første fire runder kastede bøder af sig.

Halvdelen af de foreløbig 24 Superliga-runder har medført bøder til FC København, og samlet beløber det sig altså til lige under en million kroner. Dertil skal man huske, at UEFA også har givet FCK en bøde på 300.000 i kølvandet på udekampen mod Rapid Wien i Conference League.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til de mange bøder.

Brøndby slipper billigere

Brøndby IF slipper billigere end FC København, men også på Vestegnen skal der budgetteres en del til udbetaling af bøder.

Brøndby IF har således punget ud med 630.000 kroner i denne sæson fordelt på i alt seks bøder. “Tilskueradfærd” er også den helt store synder hos de blå-gule.

Sæsonens største bøde modtog Brøndby IF for ganske nyligt, hvor man blev straffet med 200.000 i forbindelse med hjemmekampen mod Silkeborg IF i sidste runde af grundspillet. Det var her, der blev kastet to kanonslag mod udeholdets fanafsnit.

Brøndby IF er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse.

FC København og Brøndby IF tørner søndag eftermiddag sammen i Parken, og her er det kun FCK-fans, der lukkes ind gennem portene i nationalarenaen.

Mon ikke, at man allerede sidder klar med bødehæftet fremme inde i DBU.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi