Bødehelvede i FCK og Brøndby: Pengene fosser ud

Brøndby IF og FC København betaler mange, mange penge i bøder i denne sæson. Tipsbladet har lavet optællingen.



FC København og Brøndby IF er storsponsorer af bødekassen i dansk fodbold.

De to Superliga-mastodonter får bøder på stribe af Fodboldens Disciplinærinstans, og næsten hver gang er årsagen anført som “tilskueradfærd”. Underforstået, at fansene laver ballade på stadion eller affyrer pyroteknik.

Tipsbladet har set det disciplinære sagsarkiv efter i sømmene, og det er grum læsning for både Brøndby IF og FC København.

FC København har i denne sæson modtaget bøder for lige under en million kroner – 980.000 kroner for at være helt nøjagtig. Det startede allerede i sæsonens allerførste Superliga-kamp ude mod Lyngby, hvor FCK fik en bøde på 30.000 kroner for afbrænding af røgbomber, og så var scenen ellers sat. Tre af de første fire runder kastede bøder af sig.

Halvdelen af de foreløbig 24 Superliga-runder har medført bøder til FC København, og samlet beløber det sig altså til lige under en million kroner. Dertil skal man huske, at UEFA også har givet FCK en bøde på 300.000 i kølvandet på udekampen mod Rapid Wien i Conference League.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til de mange bøder.

Brøndby slipper billigere

Brøndby IF slipper billigere end FC København, men også på Vestegnen skal der budgetteres en del til udbetaling af bøder.

Brøndby IF har således punget ud med 630.000 kroner i denne sæson fordelt på i alt seks bøder. “Tilskueradfærd” er også den helt store synder hos de blå-gule.

Sæsonens største bøde modtog Brøndby IF for ganske nyligt, hvor man blev straffet med 200.000 i forbindelse med hjemmekampen mod Silkeborg IF i sidste runde af grundspillet. Det var her, der blev kastet to kanonslag mod udeholdets fanafsnit.

Brøndby IF er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse.

FC København og Brøndby IF tørner søndag eftermiddag sammen i Parken, og her er det kun FCK-fans, der lukkes ind gennem portene i nationalarenaen.

Mon ikke, at man allerede sidder klar med bødehæftet fremme inde i DBU.





‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’




LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic