Bødestraf i Superligaen vækker opsigt i udlandet

FC Nordsjælland og AGF blev torsdag idømt bødestraffe for sneboldskast, og det er en historie, der efterfølgende er blevet omtalt i en række store medier i udlandet.



FC Nordsjælland og AGF blev torsdag begge tildelt bøder af Fodboldens Disciplinærinstans, og den historie har efterfølgende vakt opsigt i udlandet.

Årsagen til, at de to Superliga-klubber blev straffet økonomisk, er nemlig, at der under deres indbyrdes opgør på Right To Dream Park den 22. november blev kastet i alt fire snebolde fra tilskuerpladserne. To snebolde fra begge klubbers tilskuerafsnit.

Disse sneboldskast har resulteret i bøder på 5000 kroner til både FC Nordsjælland og AGF. I kendelsen har Fodboldens Disciplinærinstans understreget, at bøderne ikke kan appelleres.

– Fodboldens Disciplinærinstans har modtaget en rapport fra Divisionsforeningens Match Delegate, der indberettede, at der blev kastet i alt fire snebolde, to fra hver klubs supportere. Det blev dog bemærket, at sneboldene ikke havde nogen indflydelse på kampens afvikling. Både FC Nordsjælland og AGF har fået forelagt rapporten og indsendt redegørelser til Fodboldens Disciplinærinstans. Efter en vurdering af sagen har instansen besluttet at tildele begge klubber en bøde på 5.000 kroner hver. Ved fastsættelsen af bøden er der lagt vægt på, at sneboldene ikke ramte kampens aktører, lød det blandt andet fra Fodboldens Disciplinærinstans i kendelsen.

Bødestraffen til FC Nordsjælland og AGF er efterfølgende blevet omtalt i flere store udenlandske medier.

The Athletic har eksempelvis skrevet, at to danske klubber er blevet idømt bøder ‘for en sneboldskamp mellem fans’, mens ESPN også har bragt en artikel om bødestraffen til AGF og FC Nordsjælland.

Også den hollandske avis Algemeen Dagblad har omtalt kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Ingen sjov med sne i Danmark. FC Nordsjælland og AGF skal begge betale en bøde på 5000 danske kroner – svarende til 670 euro – fordi tilhængerne morede sig med en sneboldskamp, skriver Algemeen Dagblad.

Også det internationale nyhedsbureau Reuters har skrevet en nyhed om den usædvanlige bødestraf.

Den pågældende kamp mellem FC Nordsjælland og AGF endte med en 1-0-sejr til Farum-klubben på et sent mål af Milan Iloski.






Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Canada – Marokko

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub