Bødestraf i Superligaen vækker opsigt i udlandet

FC Nordsjælland og AGF blev torsdag idømt bødestraffe for sneboldskast, og det er en historie, der efterfølgende er blevet omtalt i en række store medier i udlandet.



FC Nordsjælland og AGF blev torsdag begge tildelt bøder af Fodboldens Disciplinærinstans, og den historie har efterfølgende vakt opsigt i udlandet.

Årsagen til, at de to Superliga-klubber blev straffet økonomisk, er nemlig, at der under deres indbyrdes opgør på Right To Dream Park den 22. november blev kastet i alt fire snebolde fra tilskuerpladserne. To snebolde fra begge klubbers tilskuerafsnit.

Disse sneboldskast har resulteret i bøder på 5000 kroner til både FC Nordsjælland og AGF. I kendelsen har Fodboldens Disciplinærinstans understreget, at bøderne ikke kan appelleres.

– Fodboldens Disciplinærinstans har modtaget en rapport fra Divisionsforeningens Match Delegate, der indberettede, at der blev kastet i alt fire snebolde, to fra hver klubs supportere. Det blev dog bemærket, at sneboldene ikke havde nogen indflydelse på kampens afvikling. Både FC Nordsjælland og AGF har fået forelagt rapporten og indsendt redegørelser til Fodboldens Disciplinærinstans. Efter en vurdering af sagen har instansen besluttet at tildele begge klubber en bøde på 5.000 kroner hver. Ved fastsættelsen af bøden er der lagt vægt på, at sneboldene ikke ramte kampens aktører, lød det blandt andet fra Fodboldens Disciplinærinstans i kendelsen.

Bødestraffen til FC Nordsjælland og AGF er efterfølgende blevet omtalt i flere store udenlandske medier.

The Athletic har eksempelvis skrevet, at to danske klubber er blevet idømt bøder ‘for en sneboldskamp mellem fans’, mens ESPN også har bragt en artikel om bødestraffen til AGF og FC Nordsjælland.

Også den hollandske avis Algemeen Dagblad har omtalt kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Ingen sjov med sne i Danmark. FC Nordsjælland og AGF skal begge betale en bøde på 5000 danske kroner – svarende til 670 euro – fordi tilhængerne morede sig med en sneboldskamp, skriver Algemeen Dagblad.

Også det internationale nyhedsbureau Reuters har skrevet en nyhed om den usædvanlige bødestraf.

Den pågældende kamp mellem FC Nordsjælland og AGF endte med en 1-0-sejr til Farum-klubben på et sent mål af Milan Iloski.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen