Bødestraf i Superligaen vækker opsigt i udlandet

FC Nordsjælland og AGF blev torsdag idømt bødestraffe for sneboldskast, og det er en historie, der efterfølgende er blevet omtalt i en række store medier i udlandet.



FC Nordsjælland og AGF blev torsdag begge tildelt bøder af Fodboldens Disciplinærinstans, og den historie har efterfølgende vakt opsigt i udlandet.

Årsagen til, at de to Superliga-klubber blev straffet økonomisk, er nemlig, at der under deres indbyrdes opgør på Right To Dream Park den 22. november blev kastet i alt fire snebolde fra tilskuerpladserne. To snebolde fra begge klubbers tilskuerafsnit.

Disse sneboldskast har resulteret i bøder på 5000 kroner til både FC Nordsjælland og AGF. I kendelsen har Fodboldens Disciplinærinstans understreget, at bøderne ikke kan appelleres.

– Fodboldens Disciplinærinstans har modtaget en rapport fra Divisionsforeningens Match Delegate, der indberettede, at der blev kastet i alt fire snebolde, to fra hver klubs supportere. Det blev dog bemærket, at sneboldene ikke havde nogen indflydelse på kampens afvikling. Både FC Nordsjælland og AGF har fået forelagt rapporten og indsendt redegørelser til Fodboldens Disciplinærinstans. Efter en vurdering af sagen har instansen besluttet at tildele begge klubber en bøde på 5.000 kroner hver. Ved fastsættelsen af bøden er der lagt vægt på, at sneboldene ikke ramte kampens aktører, lød det blandt andet fra Fodboldens Disciplinærinstans i kendelsen.

Bødestraffen til FC Nordsjælland og AGF er efterfølgende blevet omtalt i flere store udenlandske medier.

The Athletic har eksempelvis skrevet, at to danske klubber er blevet idømt bøder ‘for en sneboldskamp mellem fans’, mens ESPN også har bragt en artikel om bødestraffen til AGF og FC Nordsjælland.

Også den hollandske avis Algemeen Dagblad har omtalt kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Ingen sjov med sne i Danmark. FC Nordsjælland og AGF skal begge betale en bøde på 5000 danske kroner – svarende til 670 euro – fordi tilhængerne morede sig med en sneboldskamp, skriver Algemeen Dagblad.

Også det internationale nyhedsbureau Reuters har skrevet en nyhed om den usædvanlige bødestraf.

Den pågældende kamp mellem FC Nordsjælland og AGF endte med en 1-0-sejr til Farum-klubben på et sent mål af Milan Iloski.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-profil drømmer om Manchester City

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage

De kan være færdige i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Crystal Palace vinder Conference League

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby