FC Nordsjælland og AGF blev torsdag begge tildelt bøder af Fodboldens Disciplinærinstans, og den historie har efterfølgende vakt opsigt i udlandet.
Årsagen til, at de to Superliga-klubber blev straffet økonomisk, er nemlig, at der under deres indbyrdes opgør på Right To Dream Park den 22. november blev kastet i alt fire snebolde fra tilskuerpladserne. To snebolde fra begge klubbers tilskuerafsnit.
Disse sneboldskast har resulteret i bøder på 5000 kroner til både FC Nordsjælland og AGF. I kendelsen har Fodboldens Disciplinærinstans understreget, at bøderne ikke kan appelleres.
– Fodboldens Disciplinærinstans har modtaget en rapport fra Divisionsforeningens Match Delegate, der indberettede, at der blev kastet i alt fire snebolde, to fra hver klubs supportere. Det blev dog bemærket, at sneboldene ikke havde nogen indflydelse på kampens afvikling. Både FC Nordsjælland og AGF har fået forelagt rapporten og indsendt redegørelser til Fodboldens Disciplinærinstans. Efter en vurdering af sagen har instansen besluttet at tildele begge klubber en bøde på 5.000 kroner hver. Ved fastsættelsen af bøden er der lagt vægt på, at sneboldene ikke ramte kampens aktører, lød det blandt andet fra Fodboldens Disciplinærinstans i kendelsen.
Bødestraffen til FC Nordsjælland og AGF er efterfølgende blevet omtalt i flere store udenlandske medier.
The Athletic har eksempelvis skrevet, at to danske klubber er blevet idømt bøder ‘for en sneboldskamp mellem fans’, mens ESPN også har bragt en artikel om bødestraffen til AGF og FC Nordsjælland.
Også den hollandske avis Algemeen Dagblad har omtalt kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.
– Ingen sjov med sne i Danmark. FC Nordsjælland og AGF skal begge betale en bøde på 5000 danske kroner – svarende til 670 euro – fordi tilhængerne morede sig med en sneboldskamp, skriver Algemeen Dagblad.
Også det internationale nyhedsbureau Reuters har skrevet en nyhed om den usædvanlige bødestraf.
Den pågældende kamp mellem FC Nordsjælland og AGF endte med en 1-0-sejr til Farum-klubben på et sent mål af Milan Iloski.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Slagter stjerner: Noget lort!
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Frankrig – Irak
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT