FC Nordsjælland og AGF blev torsdag begge tildelt bøder af Fodboldens Disciplinærinstans, og den historie har efterfølgende vakt opsigt i udlandet.
Årsagen til, at de to Superliga-klubber blev straffet økonomisk, er nemlig, at der under deres indbyrdes opgør på Right To Dream Park den 22. november blev kastet i alt fire snebolde fra tilskuerpladserne. To snebolde fra begge klubbers tilskuerafsnit.
Disse sneboldskast har resulteret i bøder på 5000 kroner til både FC Nordsjælland og AGF. I kendelsen har Fodboldens Disciplinærinstans understreget, at bøderne ikke kan appelleres.
– Fodboldens Disciplinærinstans har modtaget en rapport fra Divisionsforeningens Match Delegate, der indberettede, at der blev kastet i alt fire snebolde, to fra hver klubs supportere. Det blev dog bemærket, at sneboldene ikke havde nogen indflydelse på kampens afvikling. Både FC Nordsjælland og AGF har fået forelagt rapporten og indsendt redegørelser til Fodboldens Disciplinærinstans. Efter en vurdering af sagen har instansen besluttet at tildele begge klubber en bøde på 5.000 kroner hver. Ved fastsættelsen af bøden er der lagt vægt på, at sneboldene ikke ramte kampens aktører, lød det blandt andet fra Fodboldens Disciplinærinstans i kendelsen.
Bødestraffen til FC Nordsjælland og AGF er efterfølgende blevet omtalt i flere store udenlandske medier.
The Athletic har eksempelvis skrevet, at to danske klubber er blevet idømt bøder ‘for en sneboldskamp mellem fans’, mens ESPN også har bragt en artikel om bødestraffen til AGF og FC Nordsjælland.
Også den hollandske avis Algemeen Dagblad har omtalt kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.
– Ingen sjov med sne i Danmark. FC Nordsjælland og AGF skal begge betale en bøde på 5000 danske kroner – svarende til 670 euro – fordi tilhængerne morede sig med en sneboldskamp, skriver Algemeen Dagblad.
Også det internationale nyhedsbureau Reuters har skrevet en nyhed om den usædvanlige bødestraf.
Den pågældende kamp mellem FC Nordsjælland og AGF endte med en 1-0-sejr til Farum-klubben på et sent mål af Milan Iloski.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER