Det var en sand transferbombe, da FC København torsdag formiddag kunne præsentere den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale. Polakken var elsket på den københavnske Vestegn, men er det nok ikke længere, efter han har taget skiftet til ærkerivalerne.
Nicolai Boilesens historie er ikke helt den samme som Kamil Wilczeks, da venstrebacken aldrig var førsteholdsspiller i Brøndby, inden han skiftede til AFC Ajax. Wilczek var topscorer, bar også anførerbindet og var den store helt hos klubbens fans. Men Boilesen ved nok lidt om, hvad der venter Kamil Wilczek den næste tid.
– Det vil ikke overraske mig, hvis der bliver lidt. Jeg har hørt, at Twitter næsten crashede i morges og i går. Men han er en kølig polak, der har styr på det, så jeg er ikke så nervøs for ham, siger Nicolai Boilesen efter dagens træning til den danske presse.
Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i
Boilesen forstår, hvis der er utilfredshed fra Brøndbys fans, men han peger også på, at gamet nu engang er sådan.
– Jeg kan forstå, når man holder med et hold, at man aldrig vil se ens tidligere spillere tage til ærkerivalerne, men det er ikke første gang i verdenshistorien. Det er første udlænding? Jeg kan ikke se, hvad forskellen er, om det er en udlænding eller en dansker. Det er, hvad det er. Sådan er fodbold. Det sker en gang imellem – det sker også på den store scene på niveauer over Superligaen. Al respekt for Brøndby og FCK, der bestemt er ærkerivaler, der er vist også andre steder i Europa, hvor det sker med store stjerner.
Polakken er blevet 32 år, og rutinen betyder, at Boilesen ikke er nervøs for, hvad Wilczek skal gå igennem.
– Uanset om det er hold, der ikke kan lide dig eller ej. Når du spiller på udebane, kan modstanderholdet ikke lide dig, så det er, hvad det er. Jeg er rimelig sikker på, at Kamil er så professionel og har prøvet så meget i sin karriere og har den erfaring, at når vi spiller, er det ligegyldigt, hvor meget de buher. I sidste ende handler det om, hvordan du præsterer inde på banen, og han kan være med til at hjælpe os til at flytte os til næste niveau.
Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende
Det er en ægte målræv, FCK har fået ind, forklarer Boilesen.
– Det er dejligt med ekstra kvalitet på holdet, nu har vi desværre mistet “Doye”, så velkommen til Kamil. Vi glæder os til at se ham ude på banen. Jeg tror, han træner for sig selv i dag, fordi han lige er fløjet hertil og skal testes og så videre. Vi glæder os til at have ham inde i stalden – han har vist sig at være en af de allerbedste angribere i Superligaen i lang tid, så det kan vi kun være glade for, siger Boilesen, der også er glad for, at han ikke skal stå over for Wilczek:
– Kamil har en målnæse ud over det sædvanlige. Han er et bæst inde i feltet. Han er super stærk og super klog, og når vi mødte Brøndby, var han hovedpersonen, når vi snakkede taktik op til den slags kampe.
Polakken har fået en treårig aftale i FC København. Han scorede 71 Superliga-mål i 124 kampe for Brøndby.
Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
