Det var en sand transferbombe, da FC København torsdag formiddag kunne præsentere den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale. Polakken var elsket på den københavnske Vestegn, men er det nok ikke længere, efter han har taget skiftet til ærkerivalerne.
Nicolai Boilesens historie er ikke helt den samme som Kamil Wilczeks, da venstrebacken aldrig var førsteholdsspiller i Brøndby, inden han skiftede til AFC Ajax. Wilczek var topscorer, bar også anførerbindet og var den store helt hos klubbens fans. Men Boilesen ved nok lidt om, hvad der venter Kamil Wilczek den næste tid.
– Det vil ikke overraske mig, hvis der bliver lidt. Jeg har hørt, at Twitter næsten crashede i morges og i går. Men han er en kølig polak, der har styr på det, så jeg er ikke så nervøs for ham, siger Nicolai Boilesen efter dagens træning til den danske presse.
Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i
Boilesen forstår, hvis der er utilfredshed fra Brøndbys fans, men han peger også på, at gamet nu engang er sådan.
– Jeg kan forstå, når man holder med et hold, at man aldrig vil se ens tidligere spillere tage til ærkerivalerne, men det er ikke første gang i verdenshistorien. Det er første udlænding? Jeg kan ikke se, hvad forskellen er, om det er en udlænding eller en dansker. Det er, hvad det er. Sådan er fodbold. Det sker en gang imellem – det sker også på den store scene på niveauer over Superligaen. Al respekt for Brøndby og FCK, der bestemt er ærkerivaler, der er vist også andre steder i Europa, hvor det sker med store stjerner.
Polakken er blevet 32 år, og rutinen betyder, at Boilesen ikke er nervøs for, hvad Wilczek skal gå igennem.
– Uanset om det er hold, der ikke kan lide dig eller ej. Når du spiller på udebane, kan modstanderholdet ikke lide dig, så det er, hvad det er. Jeg er rimelig sikker på, at Kamil er så professionel og har prøvet så meget i sin karriere og har den erfaring, at når vi spiller, er det ligegyldigt, hvor meget de buher. I sidste ende handler det om, hvordan du præsterer inde på banen, og han kan være med til at hjælpe os til at flytte os til næste niveau.
Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende
Det er en ægte målræv, FCK har fået ind, forklarer Boilesen.
– Det er dejligt med ekstra kvalitet på holdet, nu har vi desværre mistet “Doye”, så velkommen til Kamil. Vi glæder os til at se ham ude på banen. Jeg tror, han træner for sig selv i dag, fordi han lige er fløjet hertil og skal testes og så videre. Vi glæder os til at have ham inde i stalden – han har vist sig at være en af de allerbedste angribere i Superligaen i lang tid, så det kan vi kun være glade for, siger Boilesen, der også er glad for, at han ikke skal stå over for Wilczek:
– Kamil har en målnæse ud over det sædvanlige. Han er et bæst inde i feltet. Han er super stærk og super klog, og når vi mødte Brøndby, var han hovedpersonen, når vi snakkede taktik op til den slags kampe.
Polakken har fået en treårig aftale i FC København. Han scorede 71 Superliga-mål i 124 kampe for Brøndby.
Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tipsbladets transfershow: Se det her!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
