Det var en sand transferbombe, da FC København torsdag formiddag kunne præsentere den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale. Polakken var elsket på den københavnske Vestegn, men er det nok ikke længere, efter han har taget skiftet til ærkerivalerne.
Nicolai Boilesens historie er ikke helt den samme som Kamil Wilczeks, da venstrebacken aldrig var førsteholdsspiller i Brøndby, inden han skiftede til AFC Ajax. Wilczek var topscorer, bar også anførerbindet og var den store helt hos klubbens fans. Men Boilesen ved nok lidt om, hvad der venter Kamil Wilczek den næste tid.
– Det vil ikke overraske mig, hvis der bliver lidt. Jeg har hørt, at Twitter næsten crashede i morges og i går. Men han er en kølig polak, der har styr på det, så jeg er ikke så nervøs for ham, siger Nicolai Boilesen efter dagens træning til den danske presse.
Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i
Boilesen forstår, hvis der er utilfredshed fra Brøndbys fans, men han peger også på, at gamet nu engang er sådan.
– Jeg kan forstå, når man holder med et hold, at man aldrig vil se ens tidligere spillere tage til ærkerivalerne, men det er ikke første gang i verdenshistorien. Det er første udlænding? Jeg kan ikke se, hvad forskellen er, om det er en udlænding eller en dansker. Det er, hvad det er. Sådan er fodbold. Det sker en gang imellem – det sker også på den store scene på niveauer over Superligaen. Al respekt for Brøndby og FCK, der bestemt er ærkerivaler, der er vist også andre steder i Europa, hvor det sker med store stjerner.
Polakken er blevet 32 år, og rutinen betyder, at Boilesen ikke er nervøs for, hvad Wilczek skal gå igennem.
– Uanset om det er hold, der ikke kan lide dig eller ej. Når du spiller på udebane, kan modstanderholdet ikke lide dig, så det er, hvad det er. Jeg er rimelig sikker på, at Kamil er så professionel og har prøvet så meget i sin karriere og har den erfaring, at når vi spiller, er det ligegyldigt, hvor meget de buher. I sidste ende handler det om, hvordan du præsterer inde på banen, og han kan være med til at hjælpe os til at flytte os til næste niveau.
Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende
Det er en ægte målræv, FCK har fået ind, forklarer Boilesen.
– Det er dejligt med ekstra kvalitet på holdet, nu har vi desværre mistet “Doye”, så velkommen til Kamil. Vi glæder os til at se ham ude på banen. Jeg tror, han træner for sig selv i dag, fordi han lige er fløjet hertil og skal testes og så videre. Vi glæder os til at have ham inde i stalden – han har vist sig at være en af de allerbedste angribere i Superligaen i lang tid, så det kan vi kun være glade for, siger Boilesen, der også er glad for, at han ikke skal stå over for Wilczek:
– Kamil har en målnæse ud over det sædvanlige. Han er et bæst inde i feltet. Han er super stærk og super klog, og når vi mødte Brøndby, var han hovedpersonen, når vi snakkede taktik op til den slags kampe.
Polakken har fået en treårig aftale i FC København. Han scorede 71 Superliga-mål i 124 kampe for Brøndby.
Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
