Det var en sand transferbombe, da FC København torsdag formiddag kunne præsentere den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale. Polakken var elsket på den københavnske Vestegn, men er det nok ikke længere, efter han har taget skiftet til ærkerivalerne.
Nicolai Boilesens historie er ikke helt den samme som Kamil Wilczeks, da venstrebacken aldrig var førsteholdsspiller i Brøndby, inden han skiftede til AFC Ajax. Wilczek var topscorer, bar også anførerbindet og var den store helt hos klubbens fans. Men Boilesen ved nok lidt om, hvad der venter Kamil Wilczek den næste tid.
– Det vil ikke overraske mig, hvis der bliver lidt. Jeg har hørt, at Twitter næsten crashede i morges og i går. Men han er en kølig polak, der har styr på det, så jeg er ikke så nervøs for ham, siger Nicolai Boilesen efter dagens træning til den danske presse.
Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i
Boilesen forstår, hvis der er utilfredshed fra Brøndbys fans, men han peger også på, at gamet nu engang er sådan.
– Jeg kan forstå, når man holder med et hold, at man aldrig vil se ens tidligere spillere tage til ærkerivalerne, men det er ikke første gang i verdenshistorien. Det er første udlænding? Jeg kan ikke se, hvad forskellen er, om det er en udlænding eller en dansker. Det er, hvad det er. Sådan er fodbold. Det sker en gang imellem – det sker også på den store scene på niveauer over Superligaen. Al respekt for Brøndby og FCK, der bestemt er ærkerivaler, der er vist også andre steder i Europa, hvor det sker med store stjerner.
Polakken er blevet 32 år, og rutinen betyder, at Boilesen ikke er nervøs for, hvad Wilczek skal gå igennem.
– Uanset om det er hold, der ikke kan lide dig eller ej. Når du spiller på udebane, kan modstanderholdet ikke lide dig, så det er, hvad det er. Jeg er rimelig sikker på, at Kamil er så professionel og har prøvet så meget i sin karriere og har den erfaring, at når vi spiller, er det ligegyldigt, hvor meget de buher. I sidste ende handler det om, hvordan du præsterer inde på banen, og han kan være med til at hjælpe os til at flytte os til næste niveau.
Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende
Det er en ægte målræv, FCK har fået ind, forklarer Boilesen.
– Det er dejligt med ekstra kvalitet på holdet, nu har vi desværre mistet “Doye”, så velkommen til Kamil. Vi glæder os til at se ham ude på banen. Jeg tror, han træner for sig selv i dag, fordi han lige er fløjet hertil og skal testes og så videre. Vi glæder os til at have ham inde i stalden – han har vist sig at være en af de allerbedste angribere i Superligaen i lang tid, så det kan vi kun være glade for, siger Boilesen, der også er glad for, at han ikke skal stå over for Wilczek:
– Kamil har en målnæse ud over det sædvanlige. Han er et bæst inde i feltet. Han er super stærk og super klog, og når vi mødte Brøndby, var han hovedpersonen, når vi snakkede taktik op til den slags kampe.
Polakken har fået en treårig aftale i FC København. Han scorede 71 Superliga-mål i 124 kampe for Brøndby.
Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
LIVE: FC København – Viborg FF
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
– Det var en skuffelse
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Thomas Frank fyret
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
