Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i

Niels Frederiksen er overrasket over, at Kamil Wilczek, der skifter til FCK, ikke fik succes i Tyrkiet.



Fodbolddanmark fik torsdag serveret nyheden om, at FC København har købt den polske angriber Kamil Wilczek i den tyrkiske klub Göztepe.

Det ville der i og for sig ikke have været det helt opsigtsvækkende i, hvis det ikke var for det faktum, at Kamil Wilczek i fire år frem til januar i år havde scoret mål på stribe for Brøndby.

Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, anlægger den diplomatiske tone i sin beskrivelse af, at hans tidligere anfører efter et halvt år vender tilbage til Danmark for at tørne ud for klubbens ærkerival.

– Det er, som det er i den her fodboldverden, og det er ikke noget, vi blander os i eller skal have en holdning til, siger træneren til bold.dk.

Kamil Wilczek lavede 92 mål i 193 kampe for Brøndby i sine fire år i klubben, inden han skiftede til Göztepe.

Her nåede den 32-årige polak blot at score et enkelt ligamål.

– Jeg er overrasket over, at han ikke fik succes i Tyrkiet, men jeg kender ikke baggrunden for det. Han var rigtig dygtig for Brøndby igennem flere sæsoner, og det er sådan, jeg vil huske ham.

– Det gode er, at vi kender ham rigtig, rigtig godt, så mon ikke vi kan lykkes med at få lukket ham ned. Det vil vi da gøre alt for, siger Niels Frederiksen.

Kamil Wilczek, som torsdag har første træningsdag i FCK, ser frem til at begynde i klubben, hvor han har fået en treårig kontrakt.

– Da muligheden for at komme til FCK opstod, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rigtige for mig, siger han til FCK’s hjemmeside.

Polakken er ikke spilleberettiget til at være med mandag, når FCK i Köln møder Manchester United i kvartfinalerne i Europa League.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Patrick Dorgu er med

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Smider Salah-bombe

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gratis adgang til Superliga-brag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer