Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i

Niels Frederiksen er overrasket over, at Kamil Wilczek, der skifter til FCK, ikke fik succes i Tyrkiet.



Fodbolddanmark fik torsdag serveret nyheden om, at FC København har købt den polske angriber Kamil Wilczek i den tyrkiske klub Göztepe.

Det ville der i og for sig ikke have været det helt opsigtsvækkende i, hvis det ikke var for det faktum, at Kamil Wilczek i fire år frem til januar i år havde scoret mål på stribe for Brøndby.

Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, anlægger den diplomatiske tone i sin beskrivelse af, at hans tidligere anfører efter et halvt år vender tilbage til Danmark for at tørne ud for klubbens ærkerival.

– Det er, som det er i den her fodboldverden, og det er ikke noget, vi blander os i eller skal have en holdning til, siger træneren til bold.dk.

Kamil Wilczek lavede 92 mål i 193 kampe for Brøndby i sine fire år i klubben, inden han skiftede til Göztepe.

Her nåede den 32-årige polak blot at score et enkelt ligamål.

– Jeg er overrasket over, at han ikke fik succes i Tyrkiet, men jeg kender ikke baggrunden for det. Han var rigtig dygtig for Brøndby igennem flere sæsoner, og det er sådan, jeg vil huske ham.

– Det gode er, at vi kender ham rigtig, rigtig godt, så mon ikke vi kan lykkes med at få lukket ham ned. Det vil vi da gøre alt for, siger Niels Frederiksen.

Kamil Wilczek, som torsdag har første træningsdag i FCK, ser frem til at begynde i klubben, hvor han har fået en treårig kontrakt.

– Da muligheden for at komme til FCK opstod, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rigtige for mig, siger han til FCK’s hjemmeside.

Polakken er ikke spilleberettiget til at være med mandag, når FCK i Köln møder Manchester United i kvartfinalerne i Europa League.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Overbevisende: To chok i Parken

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej