Boilesens råd til Zeca: Find små sejre i hverdagen

Nicolai Boilesen har selv været ude med langvarige skader et par gange.



Det ramte FCK hårdt søndag, da deres anfører Carlos Zeca i opgøret mod AGF blev ramt af en skade i slutningen af kampen. Det har nu vist sig at være en ny skade i det samme knæ, som grækeren netop har været ude med.

Nærmere bestemt er det en korsbåndsskade, som kommer til at holde ham ude resten af sæsonen. Det er også noget, som holdkammeraten Nicolai Boilesen kender til med et par lange skader, og han synes, at det er enormt trist for Zeca. Det fortæller forsvarsspilleren i et interview med Ekstra Bladet.

Her peger han også på, at korsbåndsskader er den værste skade, som man kan få som fodboldspiller. Det mener han, da det ikke er noget, som man kan komme hurtigere tilbage fra uanset, hvad man gør. 

Det tager altid mellem ni og tolv måneder at komme tilbage fra sådan en skade, fortæller Boilesen, som forklarer, at det var vigtigt for ham at finde de små glæder i genoptræningen i en periode, som godt kan blive meget ensom.

Boilesen havde derfor lyst til at kaste håndklædet flere gange, men han har et godt råd til, hvordan man kommer igennem sådan en periode.

– Jeg havde hele tiden delmål for mig selv, hvor det handlede om at finde de små sejre i hverdagen. Eksempelvis da jeg smed krykkerne, og da jeg kunne cykle og siden begynde at løbe, lyder det fra Nicolai Boilesen.

Det var tilbage i 2019, at FCK-defensivspilleren fik en korsbåndsskade under en træningslejr i Østrig. Tidligere havde han i Ajax også en skadespause på ét år, da han fik en lårskade.

Zeca har selv været ude og fortælle om sine følelser i forbindelse med skaden. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Maxsø træner med i Brøndby

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM