Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.
Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.
I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.
Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.
Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:
Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden
Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.
Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.
Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.
På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
NYHEDER