Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.
Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.
I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.
Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.
Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:
Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden
Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.
Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.
Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.
På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.
LIVE
LIVE: FC København-spiller udtaget til VM
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED