Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.
Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.
I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.
Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.
Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:
Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden
Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.
Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.
Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.
På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
EKSPERT