Bombe: Brøndby har 41-årig på mål mod Vejle

Hverken Patrick Pentz eller Gavin Beavers er til rådighed for Brøndby mod Vejle, så det bliver Thomas Mikkelsen, der vogter buret søndag.



Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.

Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.

I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.

Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.

Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:

Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard

Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden

Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.

Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.

Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.

På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: De lurer på FCM-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Paraguay – Frankrig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne