Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.
Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.
I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.
Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.
Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:
Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden
Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.
Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.
Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.
På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER