Bombe: Brøndby har 41-årig på mål mod Vejle

Hverken Patrick Pentz eller Gavin Beavers er til rådighed for Brøndby mod Vejle, så det bliver Thomas Mikkelsen, der vogter buret søndag.



Når Brøndby IF om godt og vel en time møder Vejle Boldklub, er det hverken med første- eller andetvalget i mål.

Gavin Beavers, der er andetvalg i Brøndby, er blevet skadet i træningen i løbet af ugen, og samtidig er førstevalget, Patrick Pentz, ikke med i kamptruppen. Pentz er en af de spillere, der i løbet af ugen har været syg.

I stedet er det 41-årige Thomas Mikkelsen, der vogter kassen.

Også Daniel Wass og Nicolai Vallys, der har været syge i ugen, er bænket.

Det fremgår af de opstillinger, der netop er offentliggjort:

Vejle Boldklub: Igor Vekic – Lasse Flø, Damien van Bruggen, Stefan Velkov, David Colina – Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen, Thomas Gundelund – Christian Gammelgaard, German Onugkha, Kristian Kirkegaard

Brøndby IF: Thomas Mikkelsen – Sean Klaiber, Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen, Marko Divkovic – Noah Nartey, Stijn Spierings, Benjamin Tahirovic – Yuito Suzuki, Mileta Rajovic, Mathias Kvistgaarden

Mikkelsen vil med en alder på 41 år, fem måneder og 27 dage overtage Lars Høghs tredjeplads som den ældste spiller i Superligaens historie. Lars Høgh var ligeledes 41 år, men derudover “blot” fire måneder og 13 dage gammel, da han spillede sin sidste Superliga-kamp i år 2000 mod Vejle Boldklub, som sjovt nok altså også er Thomas Mikkelsens modstander senere søndag.

Thomas Mikkelsen spillede senest i Superligaen den 20. august 2023 mod FC Midtjylland, og her holdt den rutinerede keeper nullet. Det var en uge inden hans 40 års fødselsdag.

Det er fortsat John Hansen, der har rekorden som den ældste Superliga-spiller nogensinde. Tilbage i 1994 var han i kassen med en kampalder på 45 år fem måneder og 11 dage, da Næstved BK tabte med 2-3 til Brøndby IF.

På andenpladsen finder man Per Poulsen, der i 1995 stod for FC København i en 1-0 sejr over Brøndby IF. Keeperen var dengang 42 år, én måned og fem dage.





LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde scener – 135 var mødt op

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Superligaen er knækket

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark