Magne Hoseths ophold i Superligaen blev et kort et af slagsen, da han efter 50 dage er blevet afskediget i Lyngby BK.
Cheftræneren nåede blot at stå i spidsen for Lyngby BK i to kampe, som begge blev tabt, og nu er nordmanden altså fortid hos De Kongeblå. Fredag morgen fik han overbragt beskeden på et møde i klubben.
Det kom som en kæmpe overraskelse for ham selv, da han nærmest ikke har nået at sætte sit aftryk på klubben.
– Det kom som et chok, når det sker på den måde. Jeg har været i jobbet i 50 dage, og skal du forandre noget, så tænkte jeg, at jeg skulle bruge mere end 50 dage. Jeg er helt sikker på, at den måde vi spillede på, ville føre os fremad, siger Magne Hoseth til Tipsbladet, da vi fanger ham over telefonen.
I pressemeddelelsen på Lyngbys hjemmeside fremgår det, at Magne Hoseth er blevet afskediget, men de kommer ikke med nogen årsag. Nordmanden er heller ikke selv meget for at komme ind på, hvorfor han alligevel ikke var den rette mand.
– Det er gode spørgsmål, som jeg har svært ved at svare på, men det var et mismatch, siger Magne Hoseth og tilføjer:
– De havde nok håbet på en anden leder, men du må næsten snakke med klubben om det der, siger nordmanden, der fortæller, at det var klubben, som besluttede, at han skulle afskibes.
Magne Hoseth forsikrer dog, at der ikke er noget drama mellem ham og klubben. Dog har han svært ved at forstå klubbens beslutning.
– Du skal have lidt tålmodighed i en fodboldklub. Den tålmodighed havde de desværre bare ikke nu, men sådan er fodbold. Der er ikke så meget at gøre ved det. Sket er sket, og jeg ønsker Lyngby held og lykke fremadrettet.
Lyngbys to assistenttrænere Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer til at stå i spidsen for klubben på søndag, hvor man møder Hvidovre.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE