Bookmaker: Solbakken favorit til næste fyring

Ståle Solbakken er favorit til at blive næste trænerfyring i Superligaen hos bookmakeren Bet25.



Er Ståle Solbakken urørlig på sin post i FC København?

Det er han næppe, men der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken er den ukronede konge i FCK, og han har medbestemmelse i stort set alle afkroge af klubben. De fleste har svært ved at forestille sig, at FCK kan finde på at fyre den norske manager.

Det har man dog slet ikke svært ved at forestille sig hos bookmakeren Bet25. Et spil på, at Ståle Solbakken bliver fyret som den næste Superliga-træner giver pengene 3.75 gange igen, og det er lavest af alle 14 cheftrænere. Ståle Solbakken er med andre ord bookmakerens favorit til at blive fyret.

– Målt på ambitioner og budget hersker der ingen tvivl om, at FCK er den hidtil største skuffelse i Superligaens efterårssæson. DM-guldet kommer de formentlig ikke til at kæmpe med om, og lige nu skal Ståle Solbakken kæmpe hårdt for bare at få sit hold med i Mesterskabsslutspillet. Det klæder ikke en forsvarende dansk mester, siger Morten Olsen, der oddschef hos Bet25, i en pressemeddelelse.

At FC København tirsdag har hentet Bård Wiggen tilbage som assistenttræner ændrer ikke på opfattelsen hos bet25.

– Med dagens ansættelse af Bård Wiggen som assistenttræner har Ståle Solbakken givet sig selv nogle forbedrede arbejdsvilkår. Den slags forpligter, og derfor skal der også resultater på bordet, hvis dét trænerteam skal være ved roret i FCK efter denne sæson.

– I FCK vinder man titler, og når det nu ikke kan blive til et Superliga-mesterskab, må de nøjes med det næstbedste. Derfor må de forventes at gå benhårdt efter succes i Pokalturneringen, som sammen med Europa League kan være med til at redde lidt af sæsonen. Sker det ikke, kan Ståle Solbakken meget vel være fortid i FCK, siger Morten Olsen.

Mens man altså får odds 3.75 på Ståle Solbakken som den næste fyring i Superligaen, får man til sammenligning odds 50.00 på både Kasper Hjulmand og Alexander Zorniger.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Nu flytter anfører til Danmark

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Victor Froholdt undviger FC København-misere

I chok over Steve Cooper-historie

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Alexander Lind blæst bagover

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Dansker drillet af Mourinho

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Det har hjemsøgt Højbjerg

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen