Er Ståle Solbakken urørlig på sin post i FC København?
Det er han næppe, men der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken er den ukronede konge i FCK, og han har medbestemmelse i stort set alle afkroge af klubben. De fleste har svært ved at forestille sig, at FCK kan finde på at fyre den norske manager.
Det har man dog slet ikke svært ved at forestille sig hos bookmakeren Bet25. Et spil på, at Ståle Solbakken bliver fyret som den næste Superliga-træner giver pengene 3.75 gange igen, og det er lavest af alle 14 cheftrænere. Ståle Solbakken er med andre ord bookmakerens favorit til at blive fyret.
– Målt på ambitioner og budget hersker der ingen tvivl om, at FCK er den hidtil største skuffelse i Superligaens efterårssæson. DM-guldet kommer de formentlig ikke til at kæmpe med om, og lige nu skal Ståle Solbakken kæmpe hårdt for bare at få sit hold med i Mesterskabsslutspillet. Det klæder ikke en forsvarende dansk mester, siger Morten Olsen, der oddschef hos Bet25, i en pressemeddelelse.
At FC København tirsdag har hentet Bård Wiggen tilbage som assistenttræner ændrer ikke på opfattelsen hos bet25.
– Med dagens ansættelse af Bård Wiggen som assistenttræner har Ståle Solbakken givet sig selv nogle forbedrede arbejdsvilkår. Den slags forpligter, og derfor skal der også resultater på bordet, hvis dét trænerteam skal være ved roret i FCK efter denne sæson.
– I FCK vinder man titler, og når det nu ikke kan blive til et Superliga-mesterskab, må de nøjes med det næstbedste. Derfor må de forventes at gå benhårdt efter succes i Pokalturneringen, som sammen med Europa League kan være med til at redde lidt af sæsonen. Sker det ikke, kan Ståle Solbakken meget vel være fortid i FCK, siger Morten Olsen.
Mens man altså får odds 3.75 på Ståle Solbakken som den næste fyring i Superligaen, får man til sammenligning odds 50.00 på både Kasper Hjulmand og Alexander Zorniger.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
