Bookmaker: Solbakken favorit til næste fyring

Ståle Solbakken er favorit til at blive næste trænerfyring i Superligaen hos bookmakeren Bet25.



Er Ståle Solbakken urørlig på sin post i FC København?

Det er han næppe, men der er ingen tvivl om, at Ståle Solbakken er den ukronede konge i FCK, og han har medbestemmelse i stort set alle afkroge af klubben. De fleste har svært ved at forestille sig, at FCK kan finde på at fyre den norske manager.

Det har man dog slet ikke svært ved at forestille sig hos bookmakeren Bet25. Et spil på, at Ståle Solbakken bliver fyret som den næste Superliga-træner giver pengene 3.75 gange igen, og det er lavest af alle 14 cheftrænere. Ståle Solbakken er med andre ord bookmakerens favorit til at blive fyret.

– Målt på ambitioner og budget hersker der ingen tvivl om, at FCK er den hidtil største skuffelse i Superligaens efterårssæson. DM-guldet kommer de formentlig ikke til at kæmpe med om, og lige nu skal Ståle Solbakken kæmpe hårdt for bare at få sit hold med i Mesterskabsslutspillet. Det klæder ikke en forsvarende dansk mester, siger Morten Olsen, der oddschef hos Bet25, i en pressemeddelelse.

At FC København tirsdag har hentet Bård Wiggen tilbage som assistenttræner ændrer ikke på opfattelsen hos bet25.

– Med dagens ansættelse af Bård Wiggen som assistenttræner har Ståle Solbakken givet sig selv nogle forbedrede arbejdsvilkår. Den slags forpligter, og derfor skal der også resultater på bordet, hvis dét trænerteam skal være ved roret i FCK efter denne sæson.

– I FCK vinder man titler, og når det nu ikke kan blive til et Superliga-mesterskab, må de nøjes med det næstbedste. Derfor må de forventes at gå benhårdt efter succes i Pokalturneringen, som sammen med Europa League kan være med til at redde lidt af sæsonen. Sker det ikke, kan Ståle Solbakken meget vel være fortid i FCK, siger Morten Olsen.

Mens man altså får odds 3.75 på Ståle Solbakken som den næste fyring i Superligaen, får man til sammenligning odds 50.00 på både Kasper Hjulmand og Alexander Zorniger.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

‘Sort uheld’ i Viborg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Er han løsningen i AGF?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni