Et job som cheftræner i en meget eksponeret superligaklub giver i forvejen ikke gunstige betingelser for at være familiemenneske hver eneste dag. For Brøndbys nye cheftræner, Jesper Sørensen, følger der også en anden tidskrævende udfordring med det nye job.
Fodboldtræneren bor nemlig i Aarhus, og hans nye arbejde i Brøndby omtrent tre timers kørsel væk sender ham samtidig på boligjagt, for det er uholdbart at pendle så lang tid hver dag.
– Jeg skal have en eller anden form for bolig herovre, det giver sig selv. Det havde jeg også, sidst jeg var her, siger Jesper Sørensen med henvisning til perioden 2019-2021, hvor han var assistenttræner i Brøndby, men havde folkeregisteradresse i Aarhus.
– Men det kan da godt være, at jeg tillader mig at tage hjem indimellem. Og jeg håber da, at jeg stadig er velkommen derhjemme, tilføjer han muntert.
Han forlod i sin tid Brøndby for at blive U21-landstræner, men også fordi det gav bedre vilkår for at være sammen med familien.
Nu overvejer familien Sørensen, om teltpælene skal rykkes op og flyttes til hovedstadsområdet.
– Det overvejer vi selvfølgelig. Det er et meget tidskrævende job, og jeg kommer til at have en seksdages arbejdsuge igen, siger Jesper Sørensen, hvis kone er kræftlæge og "fleksibel på arbejdsmarkedet".
Som U21-landstræner har han været vant til korte og intense træningssamlinger fem gange om året – typisk med to kampe på otte-ti dage. Resten af tiden er gået med efteranalyse af de seneste kampe og forberedelse frem mod næste landsholdssamling.
Nu bliver hverdagen anderledes for den 49-årige aarhusianer.
– Jeg har savnet at være på træningsbanen hver dag. Jeg synes jo selv, at jeg er fodboldtræner, men der er ikke lige så meget trænergerning, når man er landstræner. Der er man også scout og ser en masse kampe og snakker med andre trænere.
– Man har også en anden frihedsgrad og fleksibilitet, end klubfodboldsæsonen tillader at have, siger Jesper Sørensen.
Han har første træningsdag i Brøndby på mandag. Superligaens nummer ti tager hul på forårssæsonen 19. februar med en hjemmekamp mod AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
STORT INTERVIEW