Et job som cheftræner i en meget eksponeret superligaklub giver i forvejen ikke gunstige betingelser for at være familiemenneske hver eneste dag. For Brøndbys nye cheftræner, Jesper Sørensen, følger der også en anden tidskrævende udfordring med det nye job.
Fodboldtræneren bor nemlig i Aarhus, og hans nye arbejde i Brøndby omtrent tre timers kørsel væk sender ham samtidig på boligjagt, for det er uholdbart at pendle så lang tid hver dag.
– Jeg skal have en eller anden form for bolig herovre, det giver sig selv. Det havde jeg også, sidst jeg var her, siger Jesper Sørensen med henvisning til perioden 2019-2021, hvor han var assistenttræner i Brøndby, men havde folkeregisteradresse i Aarhus.
– Men det kan da godt være, at jeg tillader mig at tage hjem indimellem. Og jeg håber da, at jeg stadig er velkommen derhjemme, tilføjer han muntert.
Han forlod i sin tid Brøndby for at blive U21-landstræner, men også fordi det gav bedre vilkår for at være sammen med familien.
Nu overvejer familien Sørensen, om teltpælene skal rykkes op og flyttes til hovedstadsområdet.
– Det overvejer vi selvfølgelig. Det er et meget tidskrævende job, og jeg kommer til at have en seksdages arbejdsuge igen, siger Jesper Sørensen, hvis kone er kræftlæge og "fleksibel på arbejdsmarkedet".
Som U21-landstræner har han været vant til korte og intense træningssamlinger fem gange om året – typisk med to kampe på otte-ti dage. Resten af tiden er gået med efteranalyse af de seneste kampe og forberedelse frem mod næste landsholdssamling.
Nu bliver hverdagen anderledes for den 49-årige aarhusianer.
– Jeg har savnet at være på træningsbanen hver dag. Jeg synes jo selv, at jeg er fodboldtræner, men der er ikke lige så meget trænergerning, når man er landstræner. Der er man også scout og ser en masse kampe og snakker med andre trænere.
– Man har også en anden frihedsgrad og fleksibilitet, end klubfodboldsæsonen tillader at have, siger Jesper Sørensen.
Han har første træningsdag i Brøndby på mandag. Superligaens nummer ti tager hul på forårssæsonen 19. februar med en hjemmekamp mod AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT