Et job som cheftræner i en meget eksponeret superligaklub giver i forvejen ikke gunstige betingelser for at være familiemenneske hver eneste dag. For Brøndbys nye cheftræner, Jesper Sørensen, følger der også en anden tidskrævende udfordring med det nye job.
Fodboldtræneren bor nemlig i Aarhus, og hans nye arbejde i Brøndby omtrent tre timers kørsel væk sender ham samtidig på boligjagt, for det er uholdbart at pendle så lang tid hver dag.
– Jeg skal have en eller anden form for bolig herovre, det giver sig selv. Det havde jeg også, sidst jeg var her, siger Jesper Sørensen med henvisning til perioden 2019-2021, hvor han var assistenttræner i Brøndby, men havde folkeregisteradresse i Aarhus.
– Men det kan da godt være, at jeg tillader mig at tage hjem indimellem. Og jeg håber da, at jeg stadig er velkommen derhjemme, tilføjer han muntert.
Han forlod i sin tid Brøndby for at blive U21-landstræner, men også fordi det gav bedre vilkår for at være sammen med familien.
Nu overvejer familien Sørensen, om teltpælene skal rykkes op og flyttes til hovedstadsområdet.
– Det overvejer vi selvfølgelig. Det er et meget tidskrævende job, og jeg kommer til at have en seksdages arbejdsuge igen, siger Jesper Sørensen, hvis kone er kræftlæge og "fleksibel på arbejdsmarkedet".
Som U21-landstræner har han været vant til korte og intense træningssamlinger fem gange om året – typisk med to kampe på otte-ti dage. Resten af tiden er gået med efteranalyse af de seneste kampe og forberedelse frem mod næste landsholdssamling.
Nu bliver hverdagen anderledes for den 49-årige aarhusianer.
– Jeg har savnet at være på træningsbanen hver dag. Jeg synes jo selv, at jeg er fodboldtræner, men der er ikke lige så meget trænergerning, når man er landstræner. Der er man også scout og ser en masse kampe og snakker med andre trænere.
– Man har også en anden frihedsgrad og fleksibilitet, end klubfodboldsæsonen tillader at have, siger Jesper Sørensen.
Han har første træningsdag i Brøndby på mandag. Superligaens nummer ti tager hul på forårssæsonen 19. februar med en hjemmekamp mod AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED