Bordinggaard roser Carsten V. Jensen

Den danske U/21-landstræner er imponeret over FC Københavns sportsdirektør og fremhæver hans arbejde som et eksempel til efterfølgelse for de øvrige Superliga-klubber.



Allerede efter 11 spillerunder har FC København sikret sig et forspring på 10 point til FC Midtjylland på andenpladsen i Superligaen, og Ståle Solbakkens mesterhold er fortsat ubesejret i den nuværende sæson.

Ifølge Danmarks U/21-landstræner Keld Bordinggaard er en vigtig årsag til succesen, at FCK har arbejdet kontinuerligt med den samme strategi de seneste mange år.

Og det er ikke mindst sportsdirektør Carsten V. Jensens fortjeneste.

– FCK høster frugten af mange års arbejde på et højt niveau, og på den måde er de lidt et unikum i dansk fodbold i dag, siger Keld Bordinggaard til tipsbladet.dk.

– I den forbindelse vil jeg gerne rose Carsten V. Jensen, som har været et vigtigt omdrejningspunkt i den proces. Han har lært meget af Roy Hodgson, Hans Backe og Niels-Christian Holmstrøm og har formået at fastholde en rød tråd, så FCK i dag indtager en enestående position i dansk fodbold.

Keld Bordinggaard mener, at det for Superligaens øvrige klubber gælder om definere et tilsvarende klart projekt og holde fast i det over et langt stykke tid.

– For de andre klubber i Danmark gælder det om at komme i gang med at træffe strategisk bevidste valg, både omkring talentudvikling og omkring hvordan man opbygger en trup på den rigtige måde.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næste sæson skal vi i Europa

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stopper karrieren

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’