FC Midtjyllands Jonas Borring kom søndag på banen fem minutter før tid, da sejren på 2-0 over FC København allerede var sikret. Borring spillede altså en perifær rolle i FCM-triumfen, mens unge spillere som Mads Albæk og Rilwan Hassan var foretrukket fra start.
Men der var ingen dramatik i, at Borring var bænket. Allerede for to uger siden aftalte han med træner Allan Kuhn, at han ikke startede inde mod FCK. Årsag: En skade i foden.
– Jeg har været ude med en skade i tre uger i opstarten, og formmæssigt har jeg ikke været, hvor jeg skulle være. Det skyldes en blodsamling under min venstre hæl, som har haft brug for noget ro. Dermed siger jeg ikke, at jeg nødvendigvis var startet inde, hvis jeg havde været 100 procent, men det her var årsagen til, at jeg ikke var i spil til startelleveren, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
Venstre kant-spilleren er imidlertid klar til at kæmpe med om pladserne i startopstillingen lørdag mod FC Nordsjælland. For efter at have fået værdifuld spilletid i reserveholdskampen mandag mod FC København, er nu igen klar til at udfordre Albæk og Hassan i kampen om pladserne fra start.
– Jeg ser stadig mig selv som ham, der skal spille holdets ventre kant. Men jeg ved, at der er masser af konkurrence. Vi har Rilwan og Mads, men der er jo også Danny Olsen, og det giver i hvert fald to for meget, og vi kan ikke spille allesammen. Jeg har meldt mig klar til at spille fra start mod FCN, og så må vi se, hvad træneren vælger, siger Borring.
Mads Albæk og Rilwan Hassan spillede dog begge en god kamp mod FC København, og Borring ved derfor også godt, at det måske ikke ligger i kortene, at der bliver skiftet så voldsomt meget rundt.
– FC København havde det svært kampen igennem, og det var vores fortjeneste. Drengene gjorde det virkelig godt, og når de gør det, så er der selvfølgelig ingen grund til at lave om på holdet. Det handler først og fremmest om at fortsætte takterne, så vi får tre point igen mod FC Nordsjælland, siger han.
Kampen mod FC Nordsjælland starter lørdag kl. 17.00. Den bliver spillet på MCH Arena i Herning.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Giver transferopdatering
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT