FC Midtjyllands Jonas Borring kom søndag på banen fem minutter før tid, da sejren på 2-0 over FC København allerede var sikret. Borring spillede altså en perifær rolle i FCM-triumfen, mens unge spillere som Mads Albæk og Rilwan Hassan var foretrukket fra start.
Men der var ingen dramatik i, at Borring var bænket. Allerede for to uger siden aftalte han med træner Allan Kuhn, at han ikke startede inde mod FCK. Årsag: En skade i foden.
– Jeg har været ude med en skade i tre uger i opstarten, og formmæssigt har jeg ikke været, hvor jeg skulle være. Det skyldes en blodsamling under min venstre hæl, som har haft brug for noget ro. Dermed siger jeg ikke, at jeg nødvendigvis var startet inde, hvis jeg havde været 100 procent, men det her var årsagen til, at jeg ikke var i spil til startelleveren, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
Venstre kant-spilleren er imidlertid klar til at kæmpe med om pladserne i startopstillingen lørdag mod FC Nordsjælland. For efter at have fået værdifuld spilletid i reserveholdskampen mandag mod FC København, er nu igen klar til at udfordre Albæk og Hassan i kampen om pladserne fra start.
– Jeg ser stadig mig selv som ham, der skal spille holdets ventre kant. Men jeg ved, at der er masser af konkurrence. Vi har Rilwan og Mads, men der er jo også Danny Olsen, og det giver i hvert fald to for meget, og vi kan ikke spille allesammen. Jeg har meldt mig klar til at spille fra start mod FCN, og så må vi se, hvad træneren vælger, siger Borring.
Mads Albæk og Rilwan Hassan spillede dog begge en god kamp mod FC København, og Borring ved derfor også godt, at det måske ikke ligger i kortene, at der bliver skiftet så voldsomt meget rundt.
– FC København havde det svært kampen igennem, og det var vores fortjeneste. Drengene gjorde det virkelig godt, og når de gør det, så er der selvfølgelig ingen grund til at lave om på holdet. Det handler først og fremmest om at fortsætte takterne, så vi får tre point igen mod FC Nordsjælland, siger han.
Kampen mod FC Nordsjælland starter lørdag kl. 17.00. Den bliver spillet på MCH Arena i Herning.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE