Borring: Bænkplads var givet på forhånd

Jonas Borring har haft en blodsamling under venstre hæl, hvorfor han ikke var klar til at starte inde mod FC København. Borring nedtoner det dramatiske i, at han er reserve.



FC Midtjyllands Jonas Borring kom søndag på banen fem minutter før tid, da sejren på 2-0 over FC København allerede var sikret. Borring spillede altså en perifær rolle i FCM-triumfen, mens unge spillere som Mads Albæk og Rilwan Hassan var foretrukket fra start.

Men der var ingen dramatik i, at Borring var bænket. Allerede for to uger siden aftalte han med træner Allan Kuhn, at han ikke startede inde mod FCK. Årsag: En skade i foden.

– Jeg har været ude med en skade i tre uger i opstarten, og formmæssigt har jeg ikke været, hvor jeg skulle være. Det skyldes en blodsamling under min venstre hæl, som har haft brug for noget ro. Dermed siger jeg ikke, at jeg nødvendigvis var startet inde, hvis jeg havde været 100 procent, men det her var årsagen til, at jeg ikke var i spil til startelleveren, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

Venstre kant-spilleren er imidlertid klar til at kæmpe med om pladserne i startopstillingen lørdag mod FC Nordsjælland. For efter at have fået værdifuld spilletid i reserveholdskampen mandag mod FC København, er nu igen klar til at udfordre Albæk og Hassan i kampen om pladserne fra start.

– Jeg ser stadig mig selv som ham, der skal spille holdets ventre kant. Men jeg ved, at der er masser af konkurrence. Vi har Rilwan og Mads, men der er jo også Danny Olsen, og det giver i hvert fald to for meget, og vi kan ikke spille allesammen. Jeg har meldt mig klar til at spille fra start mod FCN, og så må vi se, hvad træneren vælger, siger Borring.

Mads Albæk og Rilwan Hassan spillede dog begge en god kamp mod FC København, og Borring ved derfor også godt, at det måske ikke ligger i kortene, at der bliver skiftet så voldsomt meget rundt.

– FC København havde det svært kampen igennem, og det var vores fortjeneste. Drengene gjorde det virkelig godt, og når de gør det, så er der selvfølgelig ingen grund til at lave om på holdet. Det handler først og fremmest om at fortsætte takterne, så vi får tre point igen mod FC Nordsjælland, siger han.

Kampen mod FC Nordsjælland starter lørdag kl. 17.00. Den bliver spillet på MCH Arena i Herning.



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Rigtig dårlig melding

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Brøndbys store karantænemareridt

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bekræfter millionbud på dansker

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

– Det er fuldkommen meningsløst

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Tænker ikke på Danmarks landshold

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper