Borring: Bænkplads var givet på forhånd

Jonas Borring har haft en blodsamling under venstre hæl, hvorfor han ikke var klar til at starte inde mod FC København. Borring nedtoner det dramatiske i, at han er reserve.



FC Midtjyllands Jonas Borring kom søndag på banen fem minutter før tid, da sejren på 2-0 over FC København allerede var sikret. Borring spillede altså en perifær rolle i FCM-triumfen, mens unge spillere som Mads Albæk og Rilwan Hassan var foretrukket fra start.

Men der var ingen dramatik i, at Borring var bænket. Allerede for to uger siden aftalte han med træner Allan Kuhn, at han ikke startede inde mod FCK. Årsag: En skade i foden.

– Jeg har været ude med en skade i tre uger i opstarten, og formmæssigt har jeg ikke været, hvor jeg skulle være. Det skyldes en blodsamling under min venstre hæl, som har haft brug for noget ro. Dermed siger jeg ikke, at jeg nødvendigvis var startet inde, hvis jeg havde været 100 procent, men det her var årsagen til, at jeg ikke var i spil til startelleveren, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

Venstre kant-spilleren er imidlertid klar til at kæmpe med om pladserne i startopstillingen lørdag mod FC Nordsjælland. For efter at have fået værdifuld spilletid i reserveholdskampen mandag mod FC København, er nu igen klar til at udfordre Albæk og Hassan i kampen om pladserne fra start.

– Jeg ser stadig mig selv som ham, der skal spille holdets ventre kant. Men jeg ved, at der er masser af konkurrence. Vi har Rilwan og Mads, men der er jo også Danny Olsen, og det giver i hvert fald to for meget, og vi kan ikke spille allesammen. Jeg har meldt mig klar til at spille fra start mod FCN, og så må vi se, hvad træneren vælger, siger Borring.

Mads Albæk og Rilwan Hassan spillede dog begge en god kamp mod FC København, og Borring ved derfor også godt, at det måske ikke ligger i kortene, at der bliver skiftet så voldsomt meget rundt.

– FC København havde det svært kampen igennem, og det var vores fortjeneste. Drengene gjorde det virkelig godt, og når de gør det, så er der selvfølgelig ingen grund til at lave om på holdet. Det handler først og fremmest om at fortsætte takterne, så vi får tre point igen mod FC Nordsjælland, siger han.

Kampen mod FC Nordsjælland starter lørdag kl. 17.00. Den bliver spillet på MCH Arena i Herning.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Katastrofe for Jack Grealish

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay hæver priserne

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Black Cats kan tage point mod Reds

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB