Borring: Bænkplads var givet på forhånd

Jonas Borring har haft en blodsamling under venstre hæl, hvorfor han ikke var klar til at starte inde mod FC København. Borring nedtoner det dramatiske i, at han er reserve.



FC Midtjyllands Jonas Borring kom søndag på banen fem minutter før tid, da sejren på 2-0 over FC København allerede var sikret. Borring spillede altså en perifær rolle i FCM-triumfen, mens unge spillere som Mads Albæk og Rilwan Hassan var foretrukket fra start.

Men der var ingen dramatik i, at Borring var bænket. Allerede for to uger siden aftalte han med træner Allan Kuhn, at han ikke startede inde mod FCK. Årsag: En skade i foden.

– Jeg har været ude med en skade i tre uger i opstarten, og formmæssigt har jeg ikke været, hvor jeg skulle være. Det skyldes en blodsamling under min venstre hæl, som har haft brug for noget ro. Dermed siger jeg ikke, at jeg nødvendigvis var startet inde, hvis jeg havde været 100 procent, men det her var årsagen til, at jeg ikke var i spil til startelleveren, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

Venstre kant-spilleren er imidlertid klar til at kæmpe med om pladserne i startopstillingen lørdag mod FC Nordsjælland. For efter at have fået værdifuld spilletid i reserveholdskampen mandag mod FC København, er nu igen klar til at udfordre Albæk og Hassan i kampen om pladserne fra start.

– Jeg ser stadig mig selv som ham, der skal spille holdets ventre kant. Men jeg ved, at der er masser af konkurrence. Vi har Rilwan og Mads, men der er jo også Danny Olsen, og det giver i hvert fald to for meget, og vi kan ikke spille allesammen. Jeg har meldt mig klar til at spille fra start mod FCN, og så må vi se, hvad træneren vælger, siger Borring.

Mads Albæk og Rilwan Hassan spillede dog begge en god kamp mod FC København, og Borring ved derfor også godt, at det måske ikke ligger i kortene, at der bliver skiftet så voldsomt meget rundt.

– FC København havde det svært kampen igennem, og det var vores fortjeneste. Drengene gjorde det virkelig godt, og når de gør det, så er der selvfølgelig ingen grund til at lave om på holdet. Det handler først og fremmest om at fortsætte takterne, så vi får tre point igen mod FC Nordsjælland, siger han.

Kampen mod FC Nordsjælland starter lørdag kl. 17.00. Den bliver spillet på MCH Arena i Herning.







LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Angriber meldes tæt på

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Her kan du se FC København mod Napoli



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansker bomber løs mod Manchester City



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

LIVE: FC København – SSC Napoli

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Storklub forhandler om Oscar Højlund

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

FCK-emne smidt af holdet efter interview

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Højlund roser FC Københavns fans

Tyskere blitzer Nordlondon