Det blev grimt allerede efter to minutter, da Botafogo lørdag aften dansk tid tørnede sammen med Atlético Mineiro i finalen i Copa Libertadores.
Botafogos Gregore plantede en støvle i hovedet på Fausto Vera, og det blev takseret til et direkte rødt kort.
Alligevel lykkedes det Botafogo at vinde den rent brasilianske finale, der også bød på otte gule kort, med 3-1.
Det er sjette gang i træk, at et brasiliansk hold vinder turneringen, der er Sydamerikas pendant til Champions League i Europa.
Dominansen er uden fortilfælde i turneringens historie.
Med det tidlige røde kort til forhåndsfavoritten var det Atlético Mineiro, som havde bolden klart mest på Estadio Monumental i Argentinas hovedstad, Buenos Aires.
Mandskabet, der senest vandt turneringen i 2013, kunne imidlertid ikke forhindre Botafogo i at finde vej til netmaskerne.
Efter lidt mere end en halv time opsamlede den tidligere Betis-spiller Luiz Henrique en løs bold i feltet og bragte Botafogo foran.
Ondt blev værre for modstanderholdet ti minutter senere, hvor den tidligere Manchester United-spiller Alex Telles fordoblede Botafogos føring på et straffespark.
Efter pausen kom den tidligere Valencia-spiller Eduardo Vargas på banen for Atlético Mineiro, og det viste sig at være en god beslutning.
Chileneren skulle således blot bruge to minutter på græstæppet for at reducere. Med et kraftfuldt hovedstød headede angriberen bolden i netmaskerne efter et hjørnespark.
Assisten blev leveret af den tidligere Porto-spiller Hulk, der mest af alt er kendt for sine langskud og imponerende lårmuskulatur.
Botafogo lukkede og slukkede kampen dybt inde i tillægstiden, hvor Junior Santos tvang måltavlen på arbejde.
Det er ikke kun titlen, som Botafogo kan juble over.
Klubben har med finalesejren også sikret sig den sidste plads i næste års klub-VM, hvor 32 hold deltager.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL
