Martin Braithwaite afviser blankt muligheden for Barcelona-exit

Hverken i dette transfervindue eller til sommer skal Martin Braithwaite væk fra FC Barcelona, slår han fast.



– Der er ingen chance for, at jeg skifter i denne vinters transfervindue og heller ikke til sommer. Også i næste sæson vil jeg kæmpe for at nå mine mål.

Så klar er meldingen fra den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite over for spanske TV3 ifølge sportsavisen Marca. Han er ellers på det seneste blevet nævnt som et muligt salgsobjekt for FC Barcelona.

Den spanske storklubs pengekasse trænger til euro efter en økonomisk hård coronakrise for klubben, men det bliver ikke Braithwaite, der skal sikre likviditet for Barcelona. Ikke hvis det står til ham selv i hvert fald.

– Jeg vil også være her næste år, og i denne sæson har vi chancen for at vinde mange titler, lyder det fra den tidligere Esbjerg-angriber.

– Det er min ambition, og jeg tænker ikke på noget andet. Det er grunden til, at jeg står op hver morgen og arbejder så hårdt.

Efter en god december med lutter startpladser i ligaen og en enkelt scoring er danskeren atter tilbage i rollen som indskifter.

Da Barcelona samtidig har svinget voldsomt i niveau, søger træner Ronald Koeman efter forstærkninger til holdet. Men det kan først komme på tale, hvis der kommer penge ind den anden vej.

Det ændrer dog ikke på Martin Braithwaites holdning til sin situation i klubben, at der måske kan være endnu mere konkurrence til spilletid på vej enten nu i januar eller til sommer.

– Jeg er glad for, at klubben kigger på andre spillere på markedet. Sådan skal det være på et hold som Barcelona, der kæmper for at være det bedste i verden.

– Der er nødt til at være intern konkurrence. Det skræmmer mig ikke, det motiverer mig, siger den 29-årige angriber.

Han kom til Barcelona i februar 2020, da storklubben fik dispensation til at købe en ny spiller uden for transfervinduet grundet en langvarig skade til Ousmane Dembélé.

Danskeren står noteret for 6 mål i 30 kampe for Barcelona indtil videre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Pressede på for FC København-exit

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

– Det vil være VM’s største overraskelse!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Norsk ekspert håner Danmark

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel