– Der er ingen chance for, at jeg skifter i denne vinters transfervindue og heller ikke til sommer. Også i næste sæson vil jeg kæmpe for at nå mine mål.
Så klar er meldingen fra den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite over for spanske TV3 ifølge sportsavisen Marca. Han er ellers på det seneste blevet nævnt som et muligt salgsobjekt for FC Barcelona.
Den spanske storklubs pengekasse trænger til euro efter en økonomisk hård coronakrise for klubben, men det bliver ikke Braithwaite, der skal sikre likviditet for Barcelona. Ikke hvis det står til ham selv i hvert fald.
– Jeg vil også være her næste år, og i denne sæson har vi chancen for at vinde mange titler, lyder det fra den tidligere Esbjerg-angriber.
– Det er min ambition, og jeg tænker ikke på noget andet. Det er grunden til, at jeg står op hver morgen og arbejder så hårdt.
Efter en god december med lutter startpladser i ligaen og en enkelt scoring er danskeren atter tilbage i rollen som indskifter.
Da Barcelona samtidig har svinget voldsomt i niveau, søger træner Ronald Koeman efter forstærkninger til holdet. Men det kan først komme på tale, hvis der kommer penge ind den anden vej.
Det ændrer dog ikke på Martin Braithwaites holdning til sin situation i klubben, at der måske kan være endnu mere konkurrence til spilletid på vej enten nu i januar eller til sommer.
– Jeg er glad for, at klubben kigger på andre spillere på markedet. Sådan skal det være på et hold som Barcelona, der kæmper for at være det bedste i verden.
– Der er nødt til at være intern konkurrence. Det skræmmer mig ikke, det motiverer mig, siger den 29-årige angriber.
Han kom til Barcelona i februar 2020, da storklubben fik dispensation til at købe en ny spiller uden for transfervinduet grundet en langvarig skade til Ousmane Dembélé.
Danskeren står noteret for 6 mål i 30 kampe for Barcelona indtil videre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Katastrofe for Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Brian Riemer peger på tre årsager
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Snart kan det give rødt kort
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
