Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har kun fået 11 minutter for FC Barcelona i La Liga i denne sæson, men vestjyden føler sig ikke kørt ud på et sidespor i storklubben.
Han føler, at han har cheftræner Ronald Koemans opbakning. Det siger han til TV2 Sport, der har spurgt ham om, hvordan han ser sin mulighed for at få spilletid i lørdagens El Clasico mod Real Madrid.
– Jeg ser mine muligheder som i alle andre kampe. Jeg giver mig 100 procent i løbet af ugen, og jeg træner godt og arbejder hårdt.
– Men i sidste ende er det ikke mig, som beslutter, om jeg spiller, eller om jeg ikke gør. Det lader jeg træneren styre, og jeg ved, at han har masser af tillid til mig, så det er jeg helt rolig omkring, siger Martin Braithwaite til TV2 Sport.
Det harmonerer også med de ting, der siver ud fra FC Barcelona. Danskeren er meget vellidt i storklubben, fortæller fodboldreporteren Luna Christofi, der er bosat i Spanien.
– Selv om han er et stykke fra at starte inde, bliver han beskrevet som en pålidelig spiller, man altid kan stole på. Sådan nogen er der også brug for, selv i Barcelona. Det er derfor, at han ikke blev forsøgt sendt væk i transfervinduet, siger hun til Ritzau.
Før lørdagens El Clasico i Barcelona vakler de to storklubber.
I Barcelona har der været stor uro på de indre linjer sommeren over med Lionel Messis transfersaga, endnu et cheftrænerskift, og en præsident der er i modvind før sit forsøg på at blive genvalgt. Senest har holdet smidt point i to La Liga-kampe i træk.
Sportsligt går det mindst lige så skidt for Real Madrid. Godt nok har klubben hentet ti point i fem ligakampe, men Zinedine Zidanes mandskab har fået mere, end præstationerne har berettiget til.
Senest er det blevet til fortjente hjemmebanenederlag til oprykkeren Cadiz i La Liga og til Shakhtar Donetsk i Champions League.
Martin Braithwaite siger til TV2 Sport, at holdene efter hans opfattelse “står meget lige” før ærkerivalopgøret.
Han spillede sit første El Clasico i marts, da han kom på banen midt i anden halvleg, da Barcelona tabte 0-2 på Bernabeu.
Lørdagens El Clasico begynder klokken 16.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
