Braithwaite før El Clasico: Koeman har tillid til mig

Martin Braithwaite kan lørdag komme på banen i sit andet El Clasico, når de to vaklende storklubber mødes.



Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har kun fået 11 minutter for FC Barcelona i La Liga i denne sæson, men vestjyden føler sig ikke kørt ud på et sidespor i storklubben.

Han føler, at han har cheftræner Ronald Koemans opbakning. Det siger han til TV2 Sport, der har spurgt ham om, hvordan han ser sin mulighed for at få spilletid i lørdagens El Clasico mod Real Madrid.

– Jeg ser mine muligheder som i alle andre kampe. Jeg giver mig 100 procent i løbet af ugen, og jeg træner godt og arbejder hårdt.

– Men i sidste ende er det ikke mig, som beslutter, om jeg spiller, eller om jeg ikke gør. Det lader jeg træneren styre, og jeg ved, at han har masser af tillid til mig, så det er jeg helt rolig omkring, siger Martin Braithwaite til TV2 Sport.

Det harmonerer også med de ting, der siver ud fra FC Barcelona. Danskeren er meget vellidt i storklubben, fortæller fodboldreporteren Luna Christofi, der er bosat i Spanien.

– Selv om han er et stykke fra at starte inde, bliver han beskrevet som en pålidelig spiller, man altid kan stole på. Sådan nogen er der også brug for, selv i Barcelona. Det er derfor, at han ikke blev forsøgt sendt væk i transfervinduet, siger hun til Ritzau.

Før lørdagens El Clasico i Barcelona vakler de to storklubber.

I Barcelona har der været stor uro på de indre linjer sommeren over med Lionel Messis transfersaga, endnu et cheftrænerskift, og en præsident der er i modvind før sit forsøg på at blive genvalgt. Senest har holdet smidt point i to La Liga-kampe i træk.

Sportsligt går det mindst lige så skidt for Real Madrid. Godt nok har klubben hentet ti point i fem ligakampe, men Zinedine Zidanes mandskab har fået mere, end præstationerne har berettiget til.

Senest er det blevet til fortjente hjemmebanenederlag til oprykkeren Cadiz i La Liga og til Shakhtar Donetsk i Champions League.

Martin Braithwaite siger til TV2 Sport, at holdene efter hans opfattelse “står meget lige” før ærkerivalopgøret.

Han spillede sit første El Clasico i marts, da han kom på banen midt i anden halvleg, da Barcelona tabte 0-2 på Bernabeu.

Lørdagens El Clasico begynder klokken 16.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet