Braithwaite før El Clasico: Koeman har tillid til mig

Martin Braithwaite kan lørdag komme på banen i sit andet El Clasico, når de to vaklende storklubber mødes.



Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har kun fået 11 minutter for FC Barcelona i La Liga i denne sæson, men vestjyden føler sig ikke kørt ud på et sidespor i storklubben.

Han føler, at han har cheftræner Ronald Koemans opbakning. Det siger han til TV2 Sport, der har spurgt ham om, hvordan han ser sin mulighed for at få spilletid i lørdagens El Clasico mod Real Madrid.

– Jeg ser mine muligheder som i alle andre kampe. Jeg giver mig 100 procent i løbet af ugen, og jeg træner godt og arbejder hårdt.

– Men i sidste ende er det ikke mig, som beslutter, om jeg spiller, eller om jeg ikke gør. Det lader jeg træneren styre, og jeg ved, at han har masser af tillid til mig, så det er jeg helt rolig omkring, siger Martin Braithwaite til TV2 Sport.

Det harmonerer også med de ting, der siver ud fra FC Barcelona. Danskeren er meget vellidt i storklubben, fortæller fodboldreporteren Luna Christofi, der er bosat i Spanien.

– Selv om han er et stykke fra at starte inde, bliver han beskrevet som en pålidelig spiller, man altid kan stole på. Sådan nogen er der også brug for, selv i Barcelona. Det er derfor, at han ikke blev forsøgt sendt væk i transfervinduet, siger hun til Ritzau.

Før lørdagens El Clasico i Barcelona vakler de to storklubber.

I Barcelona har der været stor uro på de indre linjer sommeren over med Lionel Messis transfersaga, endnu et cheftrænerskift, og en præsident der er i modvind før sit forsøg på at blive genvalgt. Senest har holdet smidt point i to La Liga-kampe i træk.

Sportsligt går det mindst lige så skidt for Real Madrid. Godt nok har klubben hentet ti point i fem ligakampe, men Zinedine Zidanes mandskab har fået mere, end præstationerne har berettiget til.

Senest er det blevet til fortjente hjemmebanenederlag til oprykkeren Cadiz i La Liga og til Shakhtar Donetsk i Champions League.

Martin Braithwaite siger til TV2 Sport, at holdene efter hans opfattelse “står meget lige” før ærkerivalopgøret.

Han spillede sit første El Clasico i marts, da han kom på banen midt i anden halvleg, da Barcelona tabte 0-2 på Bernabeu.

Lørdagens El Clasico begynder klokken 16.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

‘Vil du være multimillionær?’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme