Braithwaite: Jeg studerer og lærer af Messi hver dag

Martin Braithwaite er glad for, at Lionel Messi bliver i Barcelona, hvor danskeren studerer Messi på banen.



I løbet af sine næsten syv måneder i FC Barcelona har landsholdsspilleren Martin Braithwaite dagligt søgt inspiration hos en af verdens bedste fodboldspillere.

Som holdkammerat med den argentinske fodboldtroldmand Lionel Messi har man nemlig pligt til at nærstudere ham, mener Braithwaite.

– Han er en af de bedste spillere i historien, og hvis man ikke studerer ham til træning, så er man uintelligent. Når man spiller på et af de bedste hold i verden, der har en af de bedste spillere nogensinde, så skal man lære af de folk.

– Det er i hvert fald det, jeg gør. Jeg lærer af succesfulde mennesker – ikke kun fodboldspillere, men også folk uden for banen, siger Martin Braithwaite.

Lionel Messi kommer også selv med et input til, hvordan vestjyden kan forbedre sig.

– Han er fantastisk som holdkammerat. Han tog rigtig godt imod mig, da jeg kom. Det er en spiller, som jeg kan spare med og lære af. Han kommer med fifs, som jeg kan lære af på banen – det er små ting i et opspil, bevægelser uden bold og sådan, så vi kan få en bedre forbindelse på banen.

– Han giver gode fifs, men man lærer allermest af bare at se ham til træning. Det er virkelig en fornøjelse at se ham træne og den måde, han bevæger sig på.

– Jeg prøver virkelig at studere ham for at se, hvordan han bevæger sig, hvordan afslutter han, og hvordan gør han ellers. Man kan virkelig lære meget ved at se på ham, men man kan også lære af at se på de andre spillere i klubben, siger Martin Braithwaite.

I den seneste halvanden uge har der været skrevet meget om Messis fremtid, efter at argentineren fortalte Barcelona, at han ville væk fra klubben. Siden har Messi meldt ud, at han forventer at blive i storklubben, og det glæder hans danske holdkammerat.

– Det er fantastisk for klubben, at han bliver. Det siger sig selv, hvad det betyder, når man har et våben i en af de bedste spillere nogensinde.

– Jeg tror ikke, at det får betydning for hans præstationer, at han ikke har lyst til at spille der, siger Braithwaite.

Den danske landsholdsspiller regner også med, at han selv fortsat spiller i Barcelona, når transfervinduet lukker i 5. oktober.

– Jeg forventer at skulle være en del af holdet i den nye sæson. Når man spiller i Barcelona, vil der altid opstå rygter omkring dig, men det har der været omkring alle spillere i Barcelona den her sommer.

– Jeg ved ikke, om der kommer til at ske noget for mig, for der kan altid ske noget i fodbold, men det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tænker på sæsonen foran os.

– Jeg er sulten efter at vinde en titel, for det har vi ikke gjort, efter jeg er kommet til, siger Braithwaite.

Han skiftede fra Leganes til FC Barcelona i februar på grund af en spansk særregel, der tillader klubber at hente en erstatning uden for transfervinduet, hvis en spiller er langtidsskadet.

/ritzau/





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Målfattigt i Manchester

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Superliga-løgn

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Fyret efter forfærdelig stime

Mor troede han løj efter opkald

Er han Superligaens bedste træner?

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Voldsomme rygter i udlandet

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

‘En selvforskyldt katastrofe’

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Thompson prygler Pölten