Braithwaite: Jeg studerer og lærer af Messi hver dag

Martin Braithwaite er glad for, at Lionel Messi bliver i Barcelona, hvor danskeren studerer Messi på banen.



I løbet af sine næsten syv måneder i FC Barcelona har landsholdsspilleren Martin Braithwaite dagligt søgt inspiration hos en af verdens bedste fodboldspillere.

Som holdkammerat med den argentinske fodboldtroldmand Lionel Messi har man nemlig pligt til at nærstudere ham, mener Braithwaite.

– Han er en af de bedste spillere i historien, og hvis man ikke studerer ham til træning, så er man uintelligent. Når man spiller på et af de bedste hold i verden, der har en af de bedste spillere nogensinde, så skal man lære af de folk.

– Det er i hvert fald det, jeg gør. Jeg lærer af succesfulde mennesker – ikke kun fodboldspillere, men også folk uden for banen, siger Martin Braithwaite.

Lionel Messi kommer også selv med et input til, hvordan vestjyden kan forbedre sig.

– Han er fantastisk som holdkammerat. Han tog rigtig godt imod mig, da jeg kom. Det er en spiller, som jeg kan spare med og lære af. Han kommer med fifs, som jeg kan lære af på banen – det er små ting i et opspil, bevægelser uden bold og sådan, så vi kan få en bedre forbindelse på banen.

– Han giver gode fifs, men man lærer allermest af bare at se ham til træning. Det er virkelig en fornøjelse at se ham træne og den måde, han bevæger sig på.

– Jeg prøver virkelig at studere ham for at se, hvordan han bevæger sig, hvordan afslutter han, og hvordan gør han ellers. Man kan virkelig lære meget ved at se på ham, men man kan også lære af at se på de andre spillere i klubben, siger Martin Braithwaite.

I den seneste halvanden uge har der været skrevet meget om Messis fremtid, efter at argentineren fortalte Barcelona, at han ville væk fra klubben. Siden har Messi meldt ud, at han forventer at blive i storklubben, og det glæder hans danske holdkammerat.

– Det er fantastisk for klubben, at han bliver. Det siger sig selv, hvad det betyder, når man har et våben i en af de bedste spillere nogensinde.

– Jeg tror ikke, at det får betydning for hans præstationer, at han ikke har lyst til at spille der, siger Braithwaite.

Den danske landsholdsspiller regner også med, at han selv fortsat spiller i Barcelona, når transfervinduet lukker i 5. oktober.

– Jeg forventer at skulle være en del af holdet i den nye sæson. Når man spiller i Barcelona, vil der altid opstå rygter omkring dig, men det har der været omkring alle spillere i Barcelona den her sommer.

– Jeg ved ikke, om der kommer til at ske noget for mig, for der kan altid ske noget i fodbold, men det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tænker på sæsonen foran os.

– Jeg er sulten efter at vinde en titel, for det har vi ikke gjort, efter jeg er kommet til, siger Braithwaite.

Han skiftede fra Leganes til FC Barcelona i februar på grund af en spansk særregel, der tillader klubber at hente en erstatning uden for transfervinduet, hvis en spiller er langtidsskadet.

/ritzau/







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Fælder dom over FCK: 27,2%

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

FC København – Randers FC

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Vejle Boldklub – AGF



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I chok: ‘Tragikomisk’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Sønderjyske – OB

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Fredericia – Silkeborg IF

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Arsenal – Chelsea

Lamine Yamal med karrierens første

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Barcelona køber Rashford – her er prisen

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Tilbage efter regelbrud

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing