Nej tak.
Sønderjyskes succesfulde cheftræner, Thomas Nørgaard, har været i spil til at blive ny boss i den norske topklub Molde, men den mulighed har han afvist. Det kan Tipsbladet afsløre lørdag eftermiddag.
Thomas Nørgaard satte en stopper for muligheden i Molde, inden der overhovedet blev indledt forhandlinger mellem parterne.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg forholder mig kun til ting, der sker i Sønderjyske, siger cheftræneren til Tipsbladet.
Når en spiller gør det godt på banen, opstår der interesse fra større klubber, og anderledes er det ikke for cheftrænere. Efter at have rykket Sønderjyske op i Superligaen og sikret klubben en plads over nedrykningsstregen ved vinterpausen må Thomas Nørgaard siges at have gjort sit arbejde fornemt, og han er da heller ikke blind for, at hans aktie i øjeblikket befinder sig på et godt sted.
– Vi fodboldtrænere er en fersk vare, og det kan sagtens være, der er rift om ens person, hvis man har et hold, hvor spillerne har gjort det godt. Lige nu og her har jeg en god tid i Sønderjyske, og jeg har en god rådgiver, som tager sig af alle de ting, der ikke handler om klubben. Mit fokus er på at fuldføre den mission, vi er på, som er at overleve i Superligaen, siger Nørgaard.
Han har ikke en karriereplan liggende i skuffen.
– Jeg har ikke siddet og defineret, hvad der skal til for at få mig væk fra Sønderjyske. Jeg fokuserer på, at jeg er et sted, hvor jeg kan mærke, at jeg har et bagland, et opland og en spillertrup, som er glad for at arbejde sammen med mig. Det trives jeg godt i, og hvad fremtiden bringer, tager jeg hen ad vejen, fastslår han.
42-årige Nørgaard har kontarkt med Sønderjyske frem til sommeren 2027.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby