Nej tak.
Sønderjyskes succesfulde cheftræner, Thomas Nørgaard, har været i spil til at blive ny boss i den norske topklub Molde, men den mulighed har han afvist. Det kan Tipsbladet afsløre lørdag eftermiddag.
Thomas Nørgaard satte en stopper for muligheden i Molde, inden der overhovedet blev indledt forhandlinger mellem parterne.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg forholder mig kun til ting, der sker i Sønderjyske, siger cheftræneren til Tipsbladet.
Når en spiller gør det godt på banen, opstår der interesse fra større klubber, og anderledes er det ikke for cheftrænere. Efter at have rykket Sønderjyske op i Superligaen og sikret klubben en plads over nedrykningsstregen ved vinterpausen må Thomas Nørgaard siges at have gjort sit arbejde fornemt, og han er da heller ikke blind for, at hans aktie i øjeblikket befinder sig på et godt sted.
– Vi fodboldtrænere er en fersk vare, og det kan sagtens være, der er rift om ens person, hvis man har et hold, hvor spillerne har gjort det godt. Lige nu og her har jeg en god tid i Sønderjyske, og jeg har en god rådgiver, som tager sig af alle de ting, der ikke handler om klubben. Mit fokus er på at fuldføre den mission, vi er på, som er at overleve i Superligaen, siger Nørgaard.
Han har ikke en karriereplan liggende i skuffen.
– Jeg har ikke siddet og defineret, hvad der skal til for at få mig væk fra Sønderjyske. Jeg fokuserer på, at jeg er et sted, hvor jeg kan mærke, at jeg har et bagland, et opland og en spillertrup, som er glad for at arbejde sammen med mig. Det trives jeg godt i, og hvad fremtiden bringer, tager jeg hen ad vejen, fastslår han.
42-årige Nørgaard har kontarkt med Sønderjyske frem til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Zanka ville spille gratis for FC København
Vil klage over VM-forhold
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
STORT INTERVIEW