Nej tak.
Sønderjyskes succesfulde cheftræner, Thomas Nørgaard, har været i spil til at blive ny boss i den norske topklub Molde, men den mulighed har han afvist. Det kan Tipsbladet afsløre lørdag eftermiddag.
Thomas Nørgaard satte en stopper for muligheden i Molde, inden der overhovedet blev indledt forhandlinger mellem parterne.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg forholder mig kun til ting, der sker i Sønderjyske, siger cheftræneren til Tipsbladet.
Når en spiller gør det godt på banen, opstår der interesse fra større klubber, og anderledes er det ikke for cheftrænere. Efter at have rykket Sønderjyske op i Superligaen og sikret klubben en plads over nedrykningsstregen ved vinterpausen må Thomas Nørgaard siges at have gjort sit arbejde fornemt, og han er da heller ikke blind for, at hans aktie i øjeblikket befinder sig på et godt sted.
– Vi fodboldtrænere er en fersk vare, og det kan sagtens være, der er rift om ens person, hvis man har et hold, hvor spillerne har gjort det godt. Lige nu og her har jeg en god tid i Sønderjyske, og jeg har en god rådgiver, som tager sig af alle de ting, der ikke handler om klubben. Mit fokus er på at fuldføre den mission, vi er på, som er at overleve i Superligaen, siger Nørgaard.
Han har ikke en karriereplan liggende i skuffen.
– Jeg har ikke siddet og defineret, hvad der skal til for at få mig væk fra Sønderjyske. Jeg fokuserer på, at jeg er et sted, hvor jeg kan mærke, at jeg har et bagland, et opland og en spillertrup, som er glad for at arbejde sammen med mig. Det trives jeg godt i, og hvad fremtiden bringer, tager jeg hen ad vejen, fastslår han.
42-årige Nørgaard har kontarkt med Sønderjyske frem til sommeren 2027.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Fin lodtrækning for FCK
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
Han er VM’s bedste spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
INTERVIEW