Brandvarm Superliga-træner affejer Molde-snak

Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard har tiltrukket sig interesse fra Molde, men han vil ikke væk fra Haderslev lige nu.



Nej tak.

Sønderjyskes succesfulde cheftræner, Thomas Nørgaard, har været i spil til at blive ny boss i den norske topklub Molde, men den mulighed har han afvist. Det kan Tipsbladet afsløre lørdag eftermiddag.

Thomas Nørgaard satte en stopper for muligheden i Molde, inden der overhovedet blev indledt forhandlinger mellem parterne.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg forholder mig kun til ting, der sker i Sønderjyske, siger cheftræneren til Tipsbladet.

Når en spiller gør det godt på banen, opstår der interesse fra større klubber, og anderledes er det ikke for cheftrænere. Efter at have rykket Sønderjyske op i Superligaen og sikret klubben en plads over nedrykningsstregen ved vinterpausen må Thomas Nørgaard siges at have gjort sit arbejde fornemt, og han er da heller ikke blind for, at hans aktie i øjeblikket befinder sig på et godt sted.

– Vi fodboldtrænere er en fersk vare, og det kan sagtens være, der er rift om ens person, hvis man har et hold, hvor spillerne har gjort det godt. Lige nu og her har jeg en god tid i Sønderjyske, og jeg har en god rådgiver, som tager sig af alle de ting, der ikke handler om klubben. Mit fokus er på at fuldføre den mission, vi er på, som er at overleve i Superligaen, siger Nørgaard.

Han har ikke en karriereplan liggende i skuffen.

– Jeg har ikke siddet og defineret, hvad der skal til for at få mig væk fra Sønderjyske. Jeg fokuserer på, at jeg er et sted, hvor jeg kan mærke, at jeg har et bagland, et opland og en spillertrup, som er glad for at arbejde sammen med mig. Det trives jeg godt i, og hvad fremtiden bringer, tager jeg hen ad vejen, fastslår han.

42-årige Nørgaard har kontarkt med Sønderjyske frem til sommeren 2027.





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spansk VM-helt slog til igen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Knuser transferrekord