Brandvarm Superliga-træner affejer Molde-snak

Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard har tiltrukket sig interesse fra Molde, men han vil ikke væk fra Haderslev lige nu.



Nej tak.

Sønderjyskes succesfulde cheftræner, Thomas Nørgaard, har været i spil til at blive ny boss i den norske topklub Molde, men den mulighed har han afvist. Det kan Tipsbladet afsløre lørdag eftermiddag.

Thomas Nørgaard satte en stopper for muligheden i Molde, inden der overhovedet blev indledt forhandlinger mellem parterne.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg forholder mig kun til ting, der sker i Sønderjyske, siger cheftræneren til Tipsbladet.

Når en spiller gør det godt på banen, opstår der interesse fra større klubber, og anderledes er det ikke for cheftrænere. Efter at have rykket Sønderjyske op i Superligaen og sikret klubben en plads over nedrykningsstregen ved vinterpausen må Thomas Nørgaard siges at have gjort sit arbejde fornemt, og han er da heller ikke blind for, at hans aktie i øjeblikket befinder sig på et godt sted.

– Vi fodboldtrænere er en fersk vare, og det kan sagtens være, der er rift om ens person, hvis man har et hold, hvor spillerne har gjort det godt. Lige nu og her har jeg en god tid i Sønderjyske, og jeg har en god rådgiver, som tager sig af alle de ting, der ikke handler om klubben. Mit fokus er på at fuldføre den mission, vi er på, som er at overleve i Superligaen, siger Nørgaard.

Han har ikke en karriereplan liggende i skuffen.

– Jeg har ikke siddet og defineret, hvad der skal til for at få mig væk fra Sønderjyske. Jeg fokuserer på, at jeg er et sted, hvor jeg kan mærke, at jeg har et bagland, et opland og en spillertrup, som er glad for at arbejde sammen med mig. Det trives jeg godt i, og hvad fremtiden bringer, tager jeg hen ad vejen, fastslår han.

42-årige Nørgaard har kontarkt med Sønderjyske frem til sommeren 2027.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’