Skarpe Silkeborg sætter Randers på plads

To lynscoringer fra Nicklas Helenius sikrede Silkeborg en 2-1-sejr over Randers, der tabte tredje kamp i træk.



Nicklas Helenius forlængede en god stime for Silkeborg og en skidt en af slagsen for Randers, da han med to hurtige scoringer førte Silkeborg til en 2-1-sejr over kronjyderne tirsdag.

Silkeborg har nu vundet tre kampe i træk i Superligaens mesterskabsspil, mens Randers har tabt tre i streg.

Silkeborg kom til kampen med en imponerende sejr over FCK i bagagen. Randers skulle derimod rejse sig fra et nederlag til FCM, hvilket kunne ses på banen.

Randers sprudlede af energi fra start, mens gæsterne fra Silkeborg længe havde svært ved at få spillet til at fungere. Der skulle dog få minutters kynisme til, at Nicklas Helenius fik vendt kampen fra 0-1 til 2-1 for de formstærke midtjyder.

Silkeborg får med sejren kontakt til Brøndby på fjerdepladsen, hvor begge hold har 40 point. Randers har 36 point og ligger sidst i mesterskabsspillet.

Randers-profilen Vito Mistrati-Hammershøy bragte ellers hjemmeholdet foran med 1-0, da den skarpe midtbanespiller kom først på et indlæg og prikkede bolden i mål.

Fem minutter før pausen bragte Silkeborgs Nicklas Helenius gæsterne tilbage i opgøret, da den brandvarme angriber udlignede til 1-1.

Blot to minutter senere var Nicklas Helenius igen på pletten, og Silkeborg gik stik mod spil og chancer til pause med en føring på 2-1.

I anden halvleg var Silkeborg-angriberen tæt på at lave hattrick, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot på stregen.

Randers kunne ikke svare igen, og derfor blev det til en 2-1-sejr til gæsterne fra Silkeborg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Sprudler i MLS

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen