Skarpe Silkeborg sætter Randers på plads

To lynscoringer fra Nicklas Helenius sikrede Silkeborg en 2-1-sejr over Randers, der tabte tredje kamp i træk.



Nicklas Helenius forlængede en god stime for Silkeborg og en skidt en af slagsen for Randers, da han med to hurtige scoringer førte Silkeborg til en 2-1-sejr over kronjyderne tirsdag.

Silkeborg har nu vundet tre kampe i træk i Superligaens mesterskabsspil, mens Randers har tabt tre i streg.

Silkeborg kom til kampen med en imponerende sejr over FCK i bagagen. Randers skulle derimod rejse sig fra et nederlag til FCM, hvilket kunne ses på banen.

Randers sprudlede af energi fra start, mens gæsterne fra Silkeborg længe havde svært ved at få spillet til at fungere. Der skulle dog få minutters kynisme til, at Nicklas Helenius fik vendt kampen fra 0-1 til 2-1 for de formstærke midtjyder.

Silkeborg får med sejren kontakt til Brøndby på fjerdepladsen, hvor begge hold har 40 point. Randers har 36 point og ligger sidst i mesterskabsspillet.

Randers-profilen Vito Mistrati-Hammershøy bragte ellers hjemmeholdet foran med 1-0, da den skarpe midtbanespiller kom først på et indlæg og prikkede bolden i mål.

Fem minutter før pausen bragte Silkeborgs Nicklas Helenius gæsterne tilbage i opgøret, da den brandvarme angriber udlignede til 1-1.

Blot to minutter senere var Nicklas Helenius igen på pletten, og Silkeborg gik stik mod spil og chancer til pause med en føring på 2-1.

I anden halvleg var Silkeborg-angriberen tæt på at lave hattrick, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot på stregen.

Randers kunne ikke svare igen, og derfor blev det til en 2-1-sejr til gæsterne fra Silkeborg.

/ritzau/





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

PSG – Bayern München

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Afvist – Brøndby undrer sig

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt