Skarpe Silkeborg sætter Randers på plads

To lynscoringer fra Nicklas Helenius sikrede Silkeborg en 2-1-sejr over Randers, der tabte tredje kamp i træk.



Nicklas Helenius forlængede en god stime for Silkeborg og en skidt en af slagsen for Randers, da han med to hurtige scoringer førte Silkeborg til en 2-1-sejr over kronjyderne tirsdag.

Silkeborg har nu vundet tre kampe i træk i Superligaens mesterskabsspil, mens Randers har tabt tre i streg.

Silkeborg kom til kampen med en imponerende sejr over FCK i bagagen. Randers skulle derimod rejse sig fra et nederlag til FCM, hvilket kunne ses på banen.

Randers sprudlede af energi fra start, mens gæsterne fra Silkeborg længe havde svært ved at få spillet til at fungere. Der skulle dog få minutters kynisme til, at Nicklas Helenius fik vendt kampen fra 0-1 til 2-1 for de formstærke midtjyder.

Silkeborg får med sejren kontakt til Brøndby på fjerdepladsen, hvor begge hold har 40 point. Randers har 36 point og ligger sidst i mesterskabsspillet.

Randers-profilen Vito Mistrati-Hammershøy bragte ellers hjemmeholdet foran med 1-0, da den skarpe midtbanespiller kom først på et indlæg og prikkede bolden i mål.

Fem minutter før pausen bragte Silkeborgs Nicklas Helenius gæsterne tilbage i opgøret, da den brandvarme angriber udlignede til 1-1.

Blot to minutter senere var Nicklas Helenius igen på pletten, og Silkeborg gik stik mod spil og chancer til pause med en føring på 2-1.

I anden halvleg var Silkeborg-angriberen tæt på at lave hattrick, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot på stregen.

Randers kunne ikke svare igen, og derfor blev det til en 2-1-sejr til gæsterne fra Silkeborg.

/ritzau/





Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Så du det? Wass i helt vild aktion



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’