Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.
Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.
Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.
I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.
Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.
Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.
Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.
AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.
Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.
En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.
Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.
Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.
Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.
Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
