Brasilianer sparker Vejle Boldklub på førstepladsen

Vejle er nyt tophold i Superligaen efter en 3-1-sejr ude over AaB. Allan Sousa blev dobbelt målscorer.



Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.

Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.

Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.

I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.

Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.

Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.

Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.

AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.

Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.

En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.

Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.

Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.

Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.

Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Ivan Toney klar på choktransfer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning