Brasilianer sparker Vejle Boldklub på førstepladsen

Vejle er nyt tophold i Superligaen efter en 3-1-sejr ude over AaB. Allan Sousa blev dobbelt målscorer.



Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.

Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.

Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.

I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.

Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.

Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.

Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.

AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.

Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.

En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.

Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.

Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.

Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.

Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Vil til Premier League – United foran Arsenal



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Bundesliga-klub enig med dansker