Brasilianer sparker Vejle Boldklub på førstepladsen

Vejle er nyt tophold i Superligaen efter en 3-1-sejr ude over AaB. Allan Sousa blev dobbelt målscorer.



Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.

Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.

Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.

I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.

Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.

Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.

Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.

AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.

Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.

En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.

Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.

Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.

Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.

Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De vil gerne have Jens Jønsson

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’