Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.
Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.
Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.
I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.
Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.
Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.
Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.
AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.
Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.
En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.
Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.
Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.
Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.
Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
