Oprykkeren Vejle Boldklub er nyt tophold i Danmarks bedste fodboldrække.
Mandag aften spillede vejlenserne sig op på 3F Superligaens førsteplads ved at vinde 3-1 ude over AaB.
Brasilianerne Allan Sousa blev den store Vejle-helt med to scoringer efter Frederik Børstings tidlige føringsmål for AaB.
I kampens tillægstid cementerede den iranske landsholdsspiller Saeid Ezatolahi sejren med målet til 3-1 i en kamp, hvor VAR-systemet flittigt var i brug.
Hjemmeholdet startede bedst i opgøret og lagde hårdt ud med et højt pres og en markant boldbesiddelse.
Imens holdt oprykkerne fra Vejle ligeledes et pres på AaB og forsøgte at køre hurtige omstillinger, når bolden blev erobret. Det skabte en dynamisk og højintens fodboldkamp i begge ender af banen.
Det blev således en lige kamp, som Vejle løbende kæmpede sig ind i.
AaB’s høje pres kastede et mål af sig efter 11 minutter, hvor Jakob Ahlmann fra sin wingbackposition kom til baglinjen og lagde bolden tilbage til Frederik Børsting i feltet. Herfra kunne offensivspilleren umarkeret gøre det til 1-0.
Vejle begyndte dog hurtigt at finde mere momentum, og efter en halv times spil bragte anfører Jacob Schoop sin holdkammerat Allan Sousa i en fordelagtig position.
En bold fra siden af feltet blev sendt centralt ind til Vejle-angriberen, der resolut udlignede.
Målet blev i første omgang underkendt for offside, men efter en længere VAR-sekvens markerede dommer Morten Krogh for mål til østjyderne.
Det gjorde han dog ikke, da angriber Wahid Faghir kort efter sendte bolden ind bag AaB-målmand Jacob Rinne. Her blev VAR-dommen nemlig, at det var offside på scoringen, der kunne have bragte Vejle foran i kampen.
Med få minutter tilbage af kampen skulle videodommersystemet igen i brug, da Allan Sousa bragte gæsterne i front. Tv-billederne viste, at der ikke var offside i opspillet til målet, da den indskiftede AaB-nordmand Daniel Granli lå dybere end resten af forsvarskæden.
Til sidst udbyggede Saeid Ezatolahi føringen, og vel vidende at førstepladsen nu var en realitet, kunne Vejles spillere og stab juble i en stor klynge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
