Brasilianer får ny chance i FC Midtjylland

Marrony, som FCM købte dyrt for to år siden, er tilbage i det midtjyske efter et lejeophold i hjemlandet.



Efter et år i hjemlandet er Marrony tilbage i FC Midtjylland med en plan om at retfærdiggøre, hvorfor klubben for to år siden brugte mange millioner på ham.

Det siger den brasilianske angriber på FC Midtjyllands hjemmeside.

Marrony kom til det midtjyske i sommeren 2021, men havde svært ved at vænne sig til sine nye omgivelser. Det kom også til udtryk på banen, hvor han i sine få optrædener ikke just imponerede.

Det fik sidste år FC Midtjylland til at sende ham på leje i Fluminense i Brasilien. Nu er Marrony tilbage i Danmark, og han ser det som en mulighed for at starte lidt forfra i FC Midtjylland.

– Det her er en ny, frisk start for mig – en ny mulighed. Jeg vil ikke tænke på fortiden, og hvad der skete der. Jeg fokuserer på nutiden, hvor jeg ønsker at hjælpe holdet med at opfylde vores mål, samtidig med at jeg føler en glæde, for det jeg laver, siger Marrony på FCM’s hjemmeside.

Den 24-årige havde i sin første tid i Herning blandt andet meget svært ved at kommunikere med sine holdkammerater og trænere, fordi han ikke var god til engelsk. Men det er Marrony ved at råde bod på.

– Mit sprog går fremad. Jeg kom tilbage med en mentalitet om, at jeg skulle lære engelsk. Jeg startede faktisk allerede med at øve mig og tage timer to måneder inden, jeg skulle tilbage, fordi jeg ved, det er vigtigt for mig, siger han.

Marrony spillede i 2021/22-sæsonen blot 11 kampe for FC Midtjylland. Han har stadig sit første mål for holdet til gode.

I sidste sæson blev det i Fluminense til en enkelt scoring i 18 kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Paulinho tager hjem til Brasilien

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Viborg FF – OB

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg