Brasiliens reserver hjælper Ecuador videre

Ecuador spillede sig søndag nat videre i Copa America med uafgjort mod allerede kvartfinaleklar Brasilien.



Både Brasilien og Ecuador er klar til kvartfinalerne i Copa America, efter at de to mandskaber natten til mandag dansk tid spillede 1-1 i gruppe B.

Brasilien havde allerede før kampen sikret sig videre adgang i den prestigefyldte sydamerikanske fodboldturnering som tophold i gruppen, og derfor blev stjerner som Neymar og anfører Thiago Silva sparet i nattens opgør.

Det kunne ses på kvaliteten af spillet, da de fleste af Brasiliens reserver ikke rigtigt formåede at imponere.

Heller ikke selv om hjemmeholdet kunne gå til pause med en føring på 1-0 takket være et hovedstød af forsvarsspilleren Éder Militão.

Ecuador kom klart bedst ud til anden halvleg, og efter 53 minutter kunne indskifter Angel Mena så udligne til 1-1, da han bankede bolden i kassen inde i feltet.

Efterfølgende fik Brasilien bedre styr på kampen igen. Men da begge mandskaber godt kunne bruge et uafgjort resultat fes kampen en smule ud.

– Vores mål var at vinde, men det vigtigste var at slutte på førstepladsen i gruppen, og det gjorde vi, siger Brasiliens midtbanespiller Lucas Paquetá efter kampen.

– Fra nu af er hver eneste kamp en finale, og vi får brug for at give alt, hvad vi har, for at vinde.

Ud over Brasilien og Ecuador er også Peru og Colombia fra gruppe B klar til kvartfinalerne, mens Venezuela er ude.

I gruppe A har Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay også kvalificeret sig på bekostning af Bolivia.

Mandag bliver det afgjort, hvilke hold der møder hinanden i kvartfinalerne, efter at sidste runde i gruppe A er blevet afviklet.

Copa America er Sydamerikas svar på EM i fodbold og afvikles i Brasilien frem til 10. juli.

Det sker foran tomme tribuner på grund af coronasituationen i landet.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Det var vanvittigt brutalt

Smider Salah-bombe

AGF – FC Midtjylland

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Inter skuffer stort mod Torino

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Fredericia – OB

Drømmemål sender Fredericia under stregen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!