Brasiliens reserver hjælper Ecuador videre

Ecuador spillede sig søndag nat videre i Copa America med uafgjort mod allerede kvartfinaleklar Brasilien.



Både Brasilien og Ecuador er klar til kvartfinalerne i Copa America, efter at de to mandskaber natten til mandag dansk tid spillede 1-1 i gruppe B.

Brasilien havde allerede før kampen sikret sig videre adgang i den prestigefyldte sydamerikanske fodboldturnering som tophold i gruppen, og derfor blev stjerner som Neymar og anfører Thiago Silva sparet i nattens opgør.

Det kunne ses på kvaliteten af spillet, da de fleste af Brasiliens reserver ikke rigtigt formåede at imponere.

Heller ikke selv om hjemmeholdet kunne gå til pause med en føring på 1-0 takket være et hovedstød af forsvarsspilleren Éder Militão.

Ecuador kom klart bedst ud til anden halvleg, og efter 53 minutter kunne indskifter Angel Mena så udligne til 1-1, da han bankede bolden i kassen inde i feltet.

Efterfølgende fik Brasilien bedre styr på kampen igen. Men da begge mandskaber godt kunne bruge et uafgjort resultat fes kampen en smule ud.

– Vores mål var at vinde, men det vigtigste var at slutte på førstepladsen i gruppen, og det gjorde vi, siger Brasiliens midtbanespiller Lucas Paquetá efter kampen.

– Fra nu af er hver eneste kamp en finale, og vi får brug for at give alt, hvad vi har, for at vinde.

Ud over Brasilien og Ecuador er også Peru og Colombia fra gruppe B klar til kvartfinalerne, mens Venezuela er ude.

I gruppe A har Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay også kvalificeret sig på bekostning af Bolivia.

Mandag bliver det afgjort, hvilke hold der møder hinanden i kvartfinalerne, efter at sidste runde i gruppe A er blevet afviklet.

Copa America er Sydamerikas svar på EM i fodbold og afvikles i Brasilien frem til 10. juli.

Det sker foran tomme tribuner på grund af coronasituationen i landet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby