AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne

Nordjyderne henter Oscar Hiljemark på en fri transfer, skriver klubben på Twitter.



Endnu en Superliga-klub handler.

Nordjyderne AaB har fundet erstatningen for Patrick Olsen, der er blevet solgt til AGF. Nordjyderne har netop præsenteret den tidligere svenske landsholdsspiller Oscar Hiljemark. 

Oscar Hiljemark er et stort navn, der tidligere er blevet sat i forbindelse med et skifte til FC Midtjylland, men i stedet er det nu AaB; der får gavn af den 28-årige midtbanespiller, der senest var på kontrakt i Genoa.

Han forlod klubben ved kontraktudløb, og nu er det altså i Aalborg, han skal spille.

Hiljemark, der har 27 landskampe på cv’et, har spillet i en stribe af klubber, blandt andre IF Elfsborg, PSV Eindhoven ogPalermo. Senest var han udlejet fra Genoa til Dynamo Moskva.

– Sidst i et transfervindue åbner der sig som regel nogle muligheder, der ikke umiddelbart vil være tilgængelige tidligere i vinduet, og det må vi sige, er tilfældet her med en topspiller som Oscar Hiljemark, der er en markant forstærkning af vores hold.

– Oscar er præcis, hvad vi har søgt efter og endda mere til. Han er en fantastisk boks til boks spiller, der mestrer de fleste facetter af fodboldspillet, og så kommer han med masser af erfaring fra allerhøjeste niveau, og vi ser frem til at se hans kompetencer udfolde sig i AaB-dragten, siger Inge André Olsen.

Hiljemark siger selv.

– Mit indtryk af klubben er rigtigt godt, og AaB’s ambition om igen at vinde noget og deltage i Europa passer mig fortrinligt, for det vigtigste for mig har altid været at vinde, fastslår Oscar Hiljemark.

– Nu ser jeg frem til at lære mine nye holdkammerater at kende og fremover bidrage bedst muligt med mine kvaliteter, lyder det fra Oscar Hiljemark.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Schweiz – Colombia

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Stor nedtur for Superliga-komet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah