AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne

Nordjyderne henter Oscar Hiljemark på en fri transfer, skriver klubben på Twitter.



Endnu en Superliga-klub handler.

Nordjyderne AaB har fundet erstatningen for Patrick Olsen, der er blevet solgt til AGF. Nordjyderne har netop præsenteret den tidligere svenske landsholdsspiller Oscar Hiljemark. 

Oscar Hiljemark er et stort navn, der tidligere er blevet sat i forbindelse med et skifte til FC Midtjylland, men i stedet er det nu AaB; der får gavn af den 28-årige midtbanespiller, der senest var på kontrakt i Genoa.

Han forlod klubben ved kontraktudløb, og nu er det altså i Aalborg, han skal spille.

Hiljemark, der har 27 landskampe på cv’et, har spillet i en stribe af klubber, blandt andre IF Elfsborg, PSV Eindhoven ogPalermo. Senest var han udlejet fra Genoa til Dynamo Moskva.

– Sidst i et transfervindue åbner der sig som regel nogle muligheder, der ikke umiddelbart vil være tilgængelige tidligere i vinduet, og det må vi sige, er tilfældet her med en topspiller som Oscar Hiljemark, der er en markant forstærkning af vores hold.

– Oscar er præcis, hvad vi har søgt efter og endda mere til. Han er en fantastisk boks til boks spiller, der mestrer de fleste facetter af fodboldspillet, og så kommer han med masser af erfaring fra allerhøjeste niveau, og vi ser frem til at se hans kompetencer udfolde sig i AaB-dragten, siger Inge André Olsen.

Hiljemark siger selv.

– Mit indtryk af klubben er rigtigt godt, og AaB’s ambition om igen at vinde noget og deltage i Europa passer mig fortrinligt, for det vigtigste for mig har altid været at vinde, fastslår Oscar Hiljemark.

– Nu ser jeg frem til at lære mine nye holdkammerater at kende og fremover bidrage bedst muligt med mine kvaliteter, lyder det fra Oscar Hiljemark.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Danskerne har stor tiltro til Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand