AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne

Nordjyderne henter Oscar Hiljemark på en fri transfer, skriver klubben på Twitter.



Endnu en Superliga-klub handler.

Nordjyderne AaB har fundet erstatningen for Patrick Olsen, der er blevet solgt til AGF. Nordjyderne har netop præsenteret den tidligere svenske landsholdsspiller Oscar Hiljemark. 

Oscar Hiljemark er et stort navn, der tidligere er blevet sat i forbindelse med et skifte til FC Midtjylland, men i stedet er det nu AaB; der får gavn af den 28-årige midtbanespiller, der senest var på kontrakt i Genoa.

Han forlod klubben ved kontraktudløb, og nu er det altså i Aalborg, han skal spille.

Hiljemark, der har 27 landskampe på cv’et, har spillet i en stribe af klubber, blandt andre IF Elfsborg, PSV Eindhoven ogPalermo. Senest var han udlejet fra Genoa til Dynamo Moskva.

– Sidst i et transfervindue åbner der sig som regel nogle muligheder, der ikke umiddelbart vil være tilgængelige tidligere i vinduet, og det må vi sige, er tilfældet her med en topspiller som Oscar Hiljemark, der er en markant forstærkning af vores hold.

– Oscar er præcis, hvad vi har søgt efter og endda mere til. Han er en fantastisk boks til boks spiller, der mestrer de fleste facetter af fodboldspillet, og så kommer han med masser af erfaring fra allerhøjeste niveau, og vi ser frem til at se hans kompetencer udfolde sig i AaB-dragten, siger Inge André Olsen.

Hiljemark siger selv.

– Mit indtryk af klubben er rigtigt godt, og AaB’s ambition om igen at vinde noget og deltage i Europa passer mig fortrinligt, for det vigtigste for mig har altid været at vinde, fastslår Oscar Hiljemark.

– Nu ser jeg frem til at lære mine nye holdkammerater at kende og fremover bidrage bedst muligt med mine kvaliteter, lyder det fra Oscar Hiljemark.





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Interessant melding om VM-profil

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage