AGF-anfører stopper karrieren som 32-årig

AGF-anføreren har spillet sin sidste kamp som fodboldspiller.



32-årige Niklas Backman har ikke været i aktion for AGF det seneste lange stykke tid, og han kommer det heller ikke.

AGF oplyser, at den svenske forsvarsspiller stopper karrieren.

– Efter grundige overvejelser er jeg nået frem til, at jeg ikke længere skal spille fodbold. Det har i sagens natur været en af de sværeste beslutninger i mit liv, men nu hvor den er taget, er jeg også lettet og jeg ser nu frem til et nyt kapitel i mit liv, siger Niklas Backman til agf.dk. 

Årsagen er de hovedskader, svenskeren har døjet med i sin karriere, lyder det. Han er netop kommet tilbage fra en knæskade, men oplever symptomer fra tidligere hovedskader. 

– Jeg har lyttet til lægerne og sammen med min familie har jeg taget en beslutning om, at min krop ikke længere kan holde til at spille elitefodbold – jeg skal også tænke på mit liv efter fodbold og jeg ønsker ikke at løbe nogen risiko med mit helbred. Det er naturligvis utroligt trist at stoppe med noget man elsker, men det er det rigtige at gøre, siger Niklas Backman.

Forsvarsspilleren kom til AGF i 2016 og har spillet 109 kampe for klubben, men han har ikke spillet i den indeværende sæson. Hans seneste optræden var i april i år. 

I den indeværende sæson har Patrick Mortensen oftest båret anførerbindet for AGF, mens både Sebastian Hausner og Nicolai Poulsen også har haft kampe som anfører, mens Niklas Backman har siddet ude med skade. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Randers FC – Vejle Boldklub

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League