• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Markant forstærkning: AGF henter Kamil Grabara på ny lejeaftale

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AGF har igen lejet målmand Kamil Grabara i Liverpool.

Af Kenneth Jensen

Aarhus-klubben AGF får forstærkning på målmandspositionen.

Sidste sæsons bronzevindere har igen lejet Kamil Grabara i Liverpool, fremgår det af klubbens hjemmeside. Lejeaftalen gælder denne gang for hele sæsonen.

Polakken har en fortid i AGF, efter han i foråret 2019 kom til klubben og viste et meget højt niveau. Signingen betyder, at svenske William Eskelinen skal kæmpe hårdt for at holde sin plads i målet. Svenskerens niveau har været svingende, hvor den 21-årige polak omvendt var meget stabil og på et højt niveau, da han spillede i AGF i foråret 2019.

- Via mine forbindelser til Liverpool - og med reference til et succesfuldt lejemål sidst - så er der de sidste par dage opstået en mulighed for at hente Kamil tilbage til AGF, som vi har valgt at udnytte. Vi har et godt målmandsteam i AGF og var egentlig ikke i markedet for at styrke os på den position. Men når muligheden opstår for at hente den kvalitet Kamil står for og vi samtidig kunne få en spiller tilbage, der kender klubben, omgivelserne og sine holdkammerater, så slog vi til, siger sportschef i AGF Peter "PC" Christiansen til klubbens hjemmeside.

U21-landsholdsspilleren var i sidste sæson udlejet til Huddersfield Town i the Championship, men da keeperen blev skadet, lejede klubben Jonas Lössl i januar, og det var danskeren, der vogtede kassen i foråret, hvor "The Terriers" styrede fri af nedrykning.

Grabara spillede 16 gange for AGF i foråret 2019.

---------------------------

Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til tipsbladet.dk-læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus