Brøndby køber svensk forsvarsspiller

Brøndby bekræfter, at man har købt svensk stopper.



De mangler forsvarsspillere, men nu kan Brøndby glæde sig over, at man har fået en mand ind.

Klubben bekræfter, at man har købt 20-årige Rasmus Wikström i IFK Göteborg. Han har fået en fireårig aftale.

Wikström har været udlejet til Eskilstuna og er regnet som et stort svensk talent, og han får nu lov at vise sig frem i Brøndby, hvor træner Niels Frederiksen ikke har haft meget at vælge imellem til midterforsvaret, hvor man har sagt farvel til Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung og Joel Kabongo, og hvor man er tæt på at sælge Andreas Maxsø.

– Rasmus Wikström er en spiller, vi har godt kendskab til og fulgt i flere år. Han har på det seneste spillet fast førsteholdsfodbold, og nu er tiden moden til, at han tager sit næste skridt. Vi glæder os over tilvalget af Brøndby IF, og vi skal gøre, hvad vi kan, for at Rasmus her udvikler sig til den bedst mulige udgave af sig selv, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

Rasmus Wikström glæder sig til udfordringen hos de danske mestre.

– Som ung fodboldspiller er det fedt at vide, at nogle af de store klubber uden for Sverige holder øje med én og synes, man er interessant for dem. Og når de danske mestre henvender sig med en mulighed for at skifte, er det ikke en svær beslutning.

– Brøndby IF er Danmarks største klub med en fantastisk opbakning fra tribunerne. Det glæder jeg mig til at opleve. Selv om jeg er ung og stadig skal udvikle mig, så kommer jeg for at kæmpe om spilletid så hurtigt som muligt, siger den 20-årige stopper.

Wikström skal konkurrere med Anton Skipper, Sigurd Rosted og Tobias Børkeeiet om spilletid i det centrale forsvar, hvor Jens Martin Gammelby også kan vikariere.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Brasilien – Haiti

Jonas Lössl stopper karrieren



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Fremhæver Bodø/Glimt

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Jagter FC Barcelona-stjerne