De mangler forsvarsspillere, men nu kan Brøndby glæde sig over, at man har fået en mand ind.
Klubben bekræfter, at man har købt 20-årige Rasmus Wikström i IFK Göteborg. Han har fået en fireårig aftale.
Wikström har været udlejet til Eskilstuna og er regnet som et stort svensk talent, og han får nu lov at vise sig frem i Brøndby, hvor træner Niels Frederiksen ikke har haft meget at vælge imellem til midterforsvaret, hvor man har sagt farvel til Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung og Joel Kabongo, og hvor man er tæt på at sælge Andreas Maxsø.
– Rasmus Wikström er en spiller, vi har godt kendskab til og fulgt i flere år. Han har på det seneste spillet fast førsteholdsfodbold, og nu er tiden moden til, at han tager sit næste skridt. Vi glæder os over tilvalget af Brøndby IF, og vi skal gøre, hvad vi kan, for at Rasmus her udvikler sig til den bedst mulige udgave af sig selv, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.
Rasmus Wikström glæder sig til udfordringen hos de danske mestre.
– Som ung fodboldspiller er det fedt at vide, at nogle af de store klubber uden for Sverige holder øje med én og synes, man er interessant for dem. Og når de danske mestre henvender sig med en mulighed for at skifte, er det ikke en svær beslutning.
– Brøndby IF er Danmarks største klub med en fantastisk opbakning fra tribunerne. Det glæder jeg mig til at opleve. Selv om jeg er ung og stadig skal udvikle mig, så kommer jeg for at kæmpe om spilletid så hurtigt som muligt, siger den 20-årige stopper.
Wikström skal konkurrere med Anton Skipper, Sigurd Rosted og Tobias Børkeeiet om spilletid i det centrale forsvar, hvor Jens Martin Gammelby også kan vikariere.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADETS DOM
