Brøndby køber svensk forsvarsspiller

Brøndby bekræfter, at man har købt svensk stopper.



De mangler forsvarsspillere, men nu kan Brøndby glæde sig over, at man har fået en mand ind.

Klubben bekræfter, at man har købt 20-årige Rasmus Wikström i IFK Göteborg. Han har fået en fireårig aftale.

Wikström har været udlejet til Eskilstuna og er regnet som et stort svensk talent, og han får nu lov at vise sig frem i Brøndby, hvor træner Niels Frederiksen ikke har haft meget at vælge imellem til midterforsvaret, hvor man har sagt farvel til Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung og Joel Kabongo, og hvor man er tæt på at sælge Andreas Maxsø.

– Rasmus Wikström er en spiller, vi har godt kendskab til og fulgt i flere år. Han har på det seneste spillet fast førsteholdsfodbold, og nu er tiden moden til, at han tager sit næste skridt. Vi glæder os over tilvalget af Brøndby IF, og vi skal gøre, hvad vi kan, for at Rasmus her udvikler sig til den bedst mulige udgave af sig selv, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

Rasmus Wikström glæder sig til udfordringen hos de danske mestre.

– Som ung fodboldspiller er det fedt at vide, at nogle af de store klubber uden for Sverige holder øje med én og synes, man er interessant for dem. Og når de danske mestre henvender sig med en mulighed for at skifte, er det ikke en svær beslutning.

– Brøndby IF er Danmarks største klub med en fantastisk opbakning fra tribunerne. Det glæder jeg mig til at opleve. Selv om jeg er ung og stadig skal udvikle mig, så kommer jeg for at kæmpe om spilletid så hurtigt som muligt, siger den 20-årige stopper.

Wikström skal konkurrere med Anton Skipper, Sigurd Rosted og Tobias Børkeeiet om spilletid i det centrale forsvar, hvor Jens Martin Gammelby også kan vikariere.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Paraguay – Frankrig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’