Samarbejdet slut: David Nielsen er færdig i AGF

David Nielsen er færdig i AGF, oplyser klubben.



AGF og David Nielsen går hver til sit efter sidste kamp på lørdag.

Det har klubben fra Århus netop meldt ud.

Af en pressemeddelelse fremgår det, at parterne er enige om at gå hver til sit, og at AGF skal have en ny cheftræner fra næste sæson.

– David Nielsen har været en fantastisk træner for AGF gennem flere sæsoner og har skabt flotte resultater for klubben. Men nu er vi nået til vejs ende efter fem år, hvor den seneste sæson på ingen måder har været tilfredsstillende. Energien er brugt, og vi trænger til nye ideer og en frisk start – derfor er tiden nu inde til, at vores veje skal skilles, siger sportschef i AGF Stig Inge Bjørnebye i en pressemeddelelse.

AGF har haft en svær sæson og har ikke vundet i 13 Superliga-kampe i streg. Klubben har dog undgået nedrykning og kan dermed kigge mod næste sæson.

David Nielsen har stået i spidsen for klubben siden oktober 2017, hvor han overtog jobbet fra Glen Riddersholm.

Dermed er den længstsiddende træner i Superligaen ikke længere David Nielsen, men Thomas Thomasberg.

For en måned siden sagde David Nielsen i et interview med Ekstra Bladet, at der ikke vil være noget stort drama, den dag han ikke længere skal være træner for AGF.

– Når den dag kommer, hvor jeg ikke skal være træner i AGF længere, så vil vi sætte os ned, og så vil vi alle være enige om det omkring det bord.

– Så vil vi spise en god middag, og dagen efter vil der komme en indkaldelse til pressemøde, siger han.

Den dag er altså kommet nu, og Århus-klubben tager officielt afsked med den tidligere Lyngby-træner på lørdag, hvor David Nielsen er i spidsen for AGF for sidste gang, når FCN er modstanderen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Skotland – Marokko

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tyrkiet – Paraguay

Vigtigt nyt for ‘AC’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Holland – Sverige

Zanka ville spille gratis for FC København

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?