Parken Sport & Entertainment er gået i gang med at undersøge muligheden for at sælge Parken, Lalandia og andre ejendomme.
Det skriver selskabet i en selskabsmeddelelse.
Årsagen er, at det giver muligheden for at styrke kapitalgrundlaget i selskabet, fremgår det.
– Bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment A/S har dags dato besluttet at afsøge mulighederne for et helt eller delvist frasalg af koncernens ejendomsportefølje bestående af Parken stadion, de fire kontortårne ved PARKEN og de to Aquadomes med tilhørende centerfaciliteter beliggende i Rødby og Billund.
– Driftsaktiviteterne bestående af Parken stadion, F.C. København samt Lalandia i Rødby og Billund vil ikke blive berørt af et eventuelt frasalg af dele af ejendomsporteføljen, men fortsat forblive i Parken Sport & Entertainment A/S koncernen, skriver selskabet.
Grundlæggende betyder det, at man i stedet for at være ejer, skal være lejer. Det er altså ikke et udtryk for, at man giver op, men derimod at man ser en bedre forretning i at sælge ejendommene fra og i stedet leje sig ind.
Og der er ingen garanti for, at undersøgelsen af mulige salg fører til mere end en undersøgelse.
– Der er ikke sikkerhed for, at et helt eller delvist frasalg af ejendomsporteføljen vil blive gennemført. Yderligere selskabsmeddelelse om salgsprocessen vil blive udsendt, når omstændighederne måtte kræve det, skriver selskabet i meddelelsen.
– I forbindelse med den igangværende udskilning af selskaberne, som vi løbende har meldt ud, står vi nu i en situation, hvor det giver rigtigt god mening at afsøge et helt eller delvist frasalg af vores ejendomme i Parken og Lalandia, som alle er meget attraktive for investorer eller partnere. Ender processen med et salg, vil det resultere i en betydelig styrkelse af vores kapitalgrundlag og skabe nye muligheder i forhold til udviklingen af vores aktiviteter i F.C. København og Lalandia, siger bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i en pressemeddelelse, der efterfølgende er udsendt af FC København.
Han siger også:
– Det er afgørende for os, at vi finder de rigtige investorer eller partnere, så vi samlet set skaber de rette forudsætninger for fremover at udvikle både F.C. København og Lalandia. Vi ser fortsat stort vækstpotentiale i både Lalandia og FCK, og det kan vi skabe bedre mulighed for at forløse ved et helt eller delvist salg af ejendomsporteføljen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
MEDIE
