FCK med vild nyhed: Vil sælge Parken og Lalandia

Selskabet bag FC København vil se på muligheden for at frasælge Parken samt Lalandia. Det for at få flere penge ind. Man vil i så fald blive lejer i stedet for ejer.



Parken Sport & Entertainment er gået i gang med at undersøge muligheden for at sælge Parken, Lalandia og andre ejendomme.

Det skriver selskabet i en selskabsmeddelelse.

Årsagen er, at det giver muligheden for at styrke kapitalgrundlaget i selskabet, fremgår det.

– Bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment A/S har dags dato besluttet at afsøge mulighederne for et helt eller delvist frasalg af koncernens ejendomsportefølje bestående af Parken stadion, de fire kontortårne ved PARKEN og de to Aquadomes med tilhørende centerfaciliteter beliggende i Rødby og Billund.

– Driftsaktiviteterne bestående af Parken stadion, F.C. København samt Lalandia i Rødby og Billund vil ikke blive berørt af et eventuelt frasalg af dele af ejendomsporteføljen, men fortsat forblive i Parken Sport & Entertainment A/S koncernen, skriver selskabet.

Grundlæggende betyder det, at man i stedet for at være ejer, skal være lejer. Det er altså ikke et udtryk for, at man giver op, men derimod at man ser en bedre forretning i at sælge ejendommene fra og i stedet leje sig ind.

Og der er ingen garanti for, at undersøgelsen af mulige salg fører til mere end en undersøgelse. 

– Der er ikke sikkerhed for, at et helt eller delvist frasalg af ejendomsporteføljen vil blive gennemført. Yderligere selskabsmeddelelse om salgsprocessen vil blive udsendt, når omstændighederne måtte kræve det, skriver selskabet i meddelelsen.

– I forbindelse med den igangværende udskilning af selskaberne, som vi løbende har meldt ud, står vi nu i en situation, hvor det giver rigtigt god mening at afsøge et helt eller delvist frasalg af vores ejendomme i Parken og Lalandia, som alle er meget attraktive for investorer eller partnere. Ender processen med et salg, vil det resultere i en betydelig styrkelse af vores kapitalgrundlag og skabe nye muligheder i forhold til udviklingen af vores aktiviteter i F.C. København og Lalandia, siger bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i en pressemeddelelse, der efterfølgende er udsendt af FC København.

Han siger også:

– Det er afgørende for os, at vi finder de rigtige investorer eller partnere, så vi samlet set skaber de rette forudsætninger for fremover at udvikle både F.C. København og Lalandia. Vi ser fortsat stort vækstpotentiale i både Lalandia og FCK, og det kan vi skabe bedre mulighed for at forløse ved et helt eller delvist salg af ejendomsporteføljen.





LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Sendt hjem fra FC København-træning

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…