FCK med vild nyhed: Vil sælge Parken og Lalandia

Selskabet bag FC København vil se på muligheden for at frasælge Parken samt Lalandia. Det for at få flere penge ind. Man vil i så fald blive lejer i stedet for ejer.



Parken Sport & Entertainment er gået i gang med at undersøge muligheden for at sælge Parken, Lalandia og andre ejendomme.

Det skriver selskabet i en selskabsmeddelelse.

Årsagen er, at det giver muligheden for at styrke kapitalgrundlaget i selskabet, fremgår det.

– Bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment A/S har dags dato besluttet at afsøge mulighederne for et helt eller delvist frasalg af koncernens ejendomsportefølje bestående af Parken stadion, de fire kontortårne ved PARKEN og de to Aquadomes med tilhørende centerfaciliteter beliggende i Rødby og Billund.

– Driftsaktiviteterne bestående af Parken stadion, F.C. København samt Lalandia i Rødby og Billund vil ikke blive berørt af et eventuelt frasalg af dele af ejendomsporteføljen, men fortsat forblive i Parken Sport & Entertainment A/S koncernen, skriver selskabet.

Grundlæggende betyder det, at man i stedet for at være ejer, skal være lejer. Det er altså ikke et udtryk for, at man giver op, men derimod at man ser en bedre forretning i at sælge ejendommene fra og i stedet leje sig ind.

Og der er ingen garanti for, at undersøgelsen af mulige salg fører til mere end en undersøgelse. 

– Der er ikke sikkerhed for, at et helt eller delvist frasalg af ejendomsporteføljen vil blive gennemført. Yderligere selskabsmeddelelse om salgsprocessen vil blive udsendt, når omstændighederne måtte kræve det, skriver selskabet i meddelelsen.

– I forbindelse med den igangværende udskilning af selskaberne, som vi løbende har meldt ud, står vi nu i en situation, hvor det giver rigtigt god mening at afsøge et helt eller delvist frasalg af vores ejendomme i Parken og Lalandia, som alle er meget attraktive for investorer eller partnere. Ender processen med et salg, vil det resultere i en betydelig styrkelse af vores kapitalgrundlag og skabe nye muligheder i forhold til udviklingen af vores aktiviteter i F.C. København og Lalandia, siger bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i en pressemeddelelse, der efterfølgende er udsendt af FC København.

Han siger også:

– Det er afgørende for os, at vi finder de rigtige investorer eller partnere, så vi samlet set skaber de rette forudsætninger for fremover at udvikle både F.C. København og Lalandia. Vi ser fortsat stort vækstpotentiale i både Lalandia og FCK, og det kan vi skabe bedre mulighed for at forløse ved et helt eller delvist salg af ejendomsporteføljen.





Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Erik ten Hag jagter dansker

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!