FCK med vild nyhed: Vil sælge Parken og Lalandia

Selskabet bag FC København vil se på muligheden for at frasælge Parken samt Lalandia. Det for at få flere penge ind. Man vil i så fald blive lejer i stedet for ejer.



Parken Sport & Entertainment er gået i gang med at undersøge muligheden for at sælge Parken, Lalandia og andre ejendomme.

Det skriver selskabet i en selskabsmeddelelse.

Årsagen er, at det giver muligheden for at styrke kapitalgrundlaget i selskabet, fremgår det.

– Bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment A/S har dags dato besluttet at afsøge mulighederne for et helt eller delvist frasalg af koncernens ejendomsportefølje bestående af Parken stadion, de fire kontortårne ved PARKEN og de to Aquadomes med tilhørende centerfaciliteter beliggende i Rødby og Billund.

– Driftsaktiviteterne bestående af Parken stadion, F.C. København samt Lalandia i Rødby og Billund vil ikke blive berørt af et eventuelt frasalg af dele af ejendomsporteføljen, men fortsat forblive i Parken Sport & Entertainment A/S koncernen, skriver selskabet.

Grundlæggende betyder det, at man i stedet for at være ejer, skal være lejer. Det er altså ikke et udtryk for, at man giver op, men derimod at man ser en bedre forretning i at sælge ejendommene fra og i stedet leje sig ind.

Og der er ingen garanti for, at undersøgelsen af mulige salg fører til mere end en undersøgelse. 

– Der er ikke sikkerhed for, at et helt eller delvist frasalg af ejendomsporteføljen vil blive gennemført. Yderligere selskabsmeddelelse om salgsprocessen vil blive udsendt, når omstændighederne måtte kræve det, skriver selskabet i meddelelsen.

– I forbindelse med den igangværende udskilning af selskaberne, som vi løbende har meldt ud, står vi nu i en situation, hvor det giver rigtigt god mening at afsøge et helt eller delvist frasalg af vores ejendomme i Parken og Lalandia, som alle er meget attraktive for investorer eller partnere. Ender processen med et salg, vil det resultere i en betydelig styrkelse af vores kapitalgrundlag og skabe nye muligheder i forhold til udviklingen af vores aktiviteter i F.C. København og Lalandia, siger bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i en pressemeddelelse, der efterfølgende er udsendt af FC København.

Han siger også:

– Det er afgørende for os, at vi finder de rigtige investorer eller partnere, så vi samlet set skaber de rette forudsætninger for fremover at udvikle både F.C. København og Lalandia. Vi ser fortsat stort vækstpotentiale i både Lalandia og FCK, og det kan vi skabe bedre mulighed for at forløse ved et helt eller delvist salg af ejendomsporteføljen.





Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’




LIVE

LIVE: Medie melder om mulig fyring

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fem bud på David Nielsens afløser



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

David Nielsen har sagt op

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Giver to spillere livstidskarantæne



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

AGF tager pis på FC Midtjylland

I forhandlinger med Nartey

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg