Det vakte opsigt, da Odense-klubben Næsby BK for et par år siden blev samarbejdsklub med Brøndby IF. For pludselig kunne vestegnsklubben hente talenter fra OB’s baghave, og OB undrede sig over forløbet.
Tidligere på ugen kunne Brøndby så fortælle, at de har indledt et samarbejde med en ny fynsk klub, Nyborg G&IF. Denne gang er tonen mere forsonlig fra OB, men talentchef Tonny Hermansen vil gerne have alle fynske fodboldtalenter samlet i OB, så han ærgrer sig.
– Hvis jeg skal være helt ærlig: Jeg har intet mod konkurrence, sådan skal det være, men jeg har det også sådan, at når man bor på Fyns land, og der er forholdsvis langt til København, så kan jeg ikke rigtig se idéen med det. Men det må de jo selv om. Jeg kan bare ikke rigtig se idéen, siger talentchefen til tipsbladet.dk.
Han vil gerne lukke broerne, altså holde fynsk talent på Fyn. Men spørger man i Nyborg, er det faktum, at der er længere til Københavns Vestegn end til Odensen, både i fysisk afstand og i mental forstand, en af årsagerne til, at de valgte Brøndby IF.
– Det indgår faktisk i et strategisk valg. Det er nemmere for vores talenter at blive i moderklubben, når vi har en bro imellem, siger ungdomsformand Henrik Gaunsbæk til tipsbladet.dk.
– Vi er en breddeklub, så vi vil gerne udvikle alle vores spillere. Hvis vi har nogle talenter, vil vi gerne holde så længe som muligt på dem i den lokale klub. Vi er selvfølgelig ikke blåøjede, og selvfølgelig vil de (Brøndby, red.) gerne have vores talenter, men slet ikke så tidligt. Vi vil bare gerne gøre det senere, ikke når de er 10-12-13 år.
Han er bevidst om, at der givetvis er nogle OB-fans i Nyborg, der er kede af valget, men det er ifølge Henrik Gaunsbæk truffet med den lokale klubs velbefindende for øje.
– Brøndby tilbyder noget, som ligger os nært. De kom med et bedre tilbud, som passer til os. Vi syntes, der var et godt match. Brøndby er mega-professionelle, mega-sympatiske og mega-dygtige til at udvikle. De har samme tanker om at udvikle talenter i egen klub, og de vil komme til os og hjælpe med trænerudvikling, siger ungdomsformanden.
– Så hvis man skal sige det helt kort på én linje, så har Brøndby meget mere at tilbyde, som passer til os. Det gælder trænerudvikling, klubudvikling og spillerudvikling.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
OPTAKT
Randers FC – AGF
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
Her er alle VM-puljerne
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
HELT VILDT
