Breddeklub valgte Brøndby over OB: De havde meget mere at tilbyde

Nyborg G&IF er ny samarbejdsklub efter flere år i OB’s Øens Hold-samarbejde. I OB har de svært ved at se idéen med det, men forklaringen er simpelthen, at den lille breddeklub får mere af det, den efterspørger til sin ungdomsafdeling, fra Brøndby.



Det vakte opsigt, da Odense-klubben Næsby BK for et par år siden blev samarbejdsklub med Brøndby IF. For pludselig kunne vestegnsklubben hente talenter fra OB’s baghave, og OB undrede sig over forløbet.

Tidligere på ugen kunne Brøndby så fortælle, at de har indledt et samarbejde med en ny fynsk klub, Nyborg G&IF. Denne gang er tonen mere forsonlig fra OB, men talentchef Tonny Hermansen vil gerne have alle fynske fodboldtalenter samlet i OB, så han ærgrer sig.

– Hvis jeg skal være helt ærlig: Jeg har intet mod konkurrence, sådan skal det være, men jeg har det også sådan, at når man bor på Fyns land, og der er forholdsvis langt til København, så kan jeg ikke rigtig se idéen med det. Men det må de jo selv om. Jeg kan bare ikke rigtig se idéen, siger talentchefen til tipsbladet.dk.

Han vil gerne lukke broerne, altså holde fynsk talent på Fyn. Men spørger man i Nyborg, er det faktum, at der er længere til Københavns Vestegn end til Odensen, både i fysisk afstand og i mental forstand, en af årsagerne til, at de valgte Brøndby IF. 

– Det indgår faktisk i et strategisk valg. Det er nemmere for vores talenter at blive i moderklubben, når vi har en bro imellem, siger ungdomsformand Henrik Gaunsbæk til tipsbladet.dk.

– Vi er en breddeklub, så vi vil gerne udvikle alle vores spillere. Hvis vi har nogle talenter, vil vi gerne holde så længe som muligt på dem i den lokale klub. Vi er selvfølgelig ikke blåøjede, og selvfølgelig vil de (Brøndby, red.) gerne have vores talenter, men slet ikke så tidligt. Vi vil bare gerne gøre det senere, ikke når de er 10-12-13 år.

Han er bevidst om, at der givetvis er nogle OB-fans i Nyborg, der er kede af valget, men det er ifølge Henrik Gaunsbæk truffet med den lokale klubs velbefindende for øje.

– Brøndby tilbyder noget, som ligger os nært. De kom med et bedre tilbud, som passer til os. Vi syntes, der var et godt match. Brøndby er mega-professionelle, mega-sympatiske og mega-dygtige til at udvikle. De har samme tanker om at udvikle talenter i egen klub, og de vil komme til os og hjælpe med trænerudvikling, siger ungdomsformanden.

– Så hvis man skal sige det helt kort på én linje, så har Brøndby meget mere at tilbyde, som passer til os. Det gælder trænerudvikling, klubudvikling og spillerudvikling.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘De har problemer med os’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’