Breddeklub valgte Brøndby over OB: De havde meget mere at tilbyde

Nyborg G&IF er ny samarbejdsklub efter flere år i OB’s Øens Hold-samarbejde. I OB har de svært ved at se idéen med det, men forklaringen er simpelthen, at den lille breddeklub får mere af det, den efterspørger til sin ungdomsafdeling, fra Brøndby.



Det vakte opsigt, da Odense-klubben Næsby BK for et par år siden blev samarbejdsklub med Brøndby IF. For pludselig kunne vestegnsklubben hente talenter fra OB’s baghave, og OB undrede sig over forløbet.

Tidligere på ugen kunne Brøndby så fortælle, at de har indledt et samarbejde med en ny fynsk klub, Nyborg G&IF. Denne gang er tonen mere forsonlig fra OB, men talentchef Tonny Hermansen vil gerne have alle fynske fodboldtalenter samlet i OB, så han ærgrer sig.

– Hvis jeg skal være helt ærlig: Jeg har intet mod konkurrence, sådan skal det være, men jeg har det også sådan, at når man bor på Fyns land, og der er forholdsvis langt til København, så kan jeg ikke rigtig se idéen med det. Men det må de jo selv om. Jeg kan bare ikke rigtig se idéen, siger talentchefen til tipsbladet.dk.

Han vil gerne lukke broerne, altså holde fynsk talent på Fyn. Men spørger man i Nyborg, er det faktum, at der er længere til Københavns Vestegn end til Odensen, både i fysisk afstand og i mental forstand, en af årsagerne til, at de valgte Brøndby IF. 

– Det indgår faktisk i et strategisk valg. Det er nemmere for vores talenter at blive i moderklubben, når vi har en bro imellem, siger ungdomsformand Henrik Gaunsbæk til tipsbladet.dk.

– Vi er en breddeklub, så vi vil gerne udvikle alle vores spillere. Hvis vi har nogle talenter, vil vi gerne holde så længe som muligt på dem i den lokale klub. Vi er selvfølgelig ikke blåøjede, og selvfølgelig vil de (Brøndby, red.) gerne have vores talenter, men slet ikke så tidligt. Vi vil bare gerne gøre det senere, ikke når de er 10-12-13 år.

Han er bevidst om, at der givetvis er nogle OB-fans i Nyborg, der er kede af valget, men det er ifølge Henrik Gaunsbæk truffet med den lokale klubs velbefindende for øje.

– Brøndby tilbyder noget, som ligger os nært. De kom med et bedre tilbud, som passer til os. Vi syntes, der var et godt match. Brøndby er mega-professionelle, mega-sympatiske og mega-dygtige til at udvikle. De har samme tanker om at udvikle talenter i egen klub, og de vil komme til os og hjælpe med trænerudvikling, siger ungdomsformanden.

– Så hvis man skal sige det helt kort på én linje, så har Brøndby meget mere at tilbyde, som passer til os. Det gælder trænerudvikling, klubudvikling og spillerudvikling.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vejle snyder Randers i overtiden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Langer ud efter Superliga-stjerne

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF