For snart fire år siden fiskede Brøndby IF i fynske vande. Dengang blev Odense-klubben Næsby Boldklub en del af Masterclass-samarbejdet, efter den i årevis havde været en del af OB’s talentordning, Øens Hold. Forløbet undrede OB.
Det var en del af det, der blev kaldt talentkrigen i dansk fodbold, og forleden var Brøndby tilbage i fynsk farvand. Superliga-klubben præsenterede Nyborg G&IF som ny samarbejdspartner, hvilket fik lokalmediet Sport Fyn til at skriver, at “Brøndby erklærer OB krig”.
I OB har de ikke ligefrem krigsretorikken fremme, men de ærgrer sig ikke desto mindre over at miste endnu en klub fra Øens Hold-samrbejdet.
– Det vil da være håbløst, hvis jeg havde den tankegang, at jeg var ligeglad med, at en fynsk klub havde et samarbejde med Brøndby eller andre steder. Nej, vi ønsker da, at de fynske klubber leverer fynske spillere til Ewii Park, siger OB’s talentchef, Tonny Hermansen, til tipsbladet.dk.
I OB er det en prioritet, at alle fynske klubber er en del af talentsamarbejder og på den måde leverer spillere til øens Superliga-hold.
– Det har jeg sagt fra dag ét: Det handler om at få lukket broerne. Det var sagt med en smil på læben, men jeg mente det, og jeg mener det stadig 100 procent. Vi i OB skal være med til at servicere vores klubber i forhold til de behov, som klubberne har. Jeg vil mene, det vil være rigtig bittert for fynsk fodbold, hvis vi skal se nogle fynske spillere spille andre steder.
Talentchefen forklarer tabet af Nyborg som et udslag af en ny bestyrelse i breddeklubben, og at OB ikke havde fået lejlighed til at udbred sit eget koncept i tide. Så da Nyborg indledte et samarbejde med Brøndby, kunne OB ikke lade dem forblive en del af Øens Hold “og samtidig lade en konkurrerende licensklub komme ind og lave noget,” som Hermansen siger.
– Det er selvfølgelig uheldigt, synes vi, at Brøndby samarbejder med en fynsk klub. Omvendt har jeg det også sådan, at vi kan jo ikke bestemme over alle klubberne. Det, vi skal kigge på, er: Er vores setup godt nok? Det føler vi, det er, siger Tonny Hermansen.
“Jeg kan ikke rigtig se idéen”
Han understreger flere gange i interviewet, at han ikke er sur og tvær. Det kan jo også være, at Nyborg vender tilbage til OB-folden igen en dag. Men Hermansen forstår ikke rigtig beslutningen.
– Hvis jeg skal være helt ærlig: Jeg har intet mod konkurrence, sådan skal det være, men jeg har det også sådan, at når man bor på Fyns land, og der er forholdsvis langt til København, så kan jeg ikke rigtig se idéen med det. Men det må de jo selv om. Jeg kan bare ikke rigtig se idéen, siger talentchefen.
– Igen: Der er en åben konkurrence, og der vil altid være steder, hvor nogle vil mene, at vi ikke gør det optimalt. Det er også fair nok, men de skal også lige give os en chance for at komme ud med vores nye setup og vise, hvad vi har gang i.
Da Brøndby præsenterede det nye samarbejde med Nyborg, åbnede koordinator Steen Jølnæs for, at det ikke bliver den eneste fynske samarbejdsklub.
– For Brøndby IF er samarbejdet en fantastisk mulighed for at vise en masse unge mennesker på Fyn, hvordan vi træner og spiller i Brøndby IF. Dette skal ske gennem træning og camps i Nyborg og måske på sigt andre steder på Fyn, sagde han.
OB har dog ikke tænkt sig at afgive sine samarbejdspartnere uden videre. For det er et mål i sig selv at have så mange fynske spillere på førsteholdet som muligt, og det har talentchefen tænkt sig at kæmpe for.
– Fordi man taber første sæt, er det ikke ensbetydende med, at man taber andet og tredje. Jeg opgiver ikke så let. Hvis man ikke kan tåle at tabe, skal man finde sig noget andet at lave, siger Tonny Hermansen.
Tipsbladet.dk har også talt med Nyborg G&IF om valget at Brøndby som samarbejdsklub. Læs mere her.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Nu klager FC Barcelona igen
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
