Midtbanespilleren Mathias Jensen er begyndt at vise sin målfarlighed for Brentford i Premier League.
Lørdag scorede den 27-årige midtbanemand for fjerde gang på to måneder for danskerklubben, da Brentford på eget græs spillede 1-1 mod nedrykningstruede Leicester i Premier League.
Landsholdsspilleren scorede ikke en eneste gang for Brentford i sidste sæson, hvor holdet var oprykker i Englands bedste fodboldrække. Nu er han oppe på fem mål i denne sæson.
I lørdagens opgør mod Leicester passerede Mathias Jensen efter godt en halv times spil en dansk Premier League-debutant i gæsternes mål – 25-årige Daniel Iversen, der var foretrukket fremfor det normale førstevalg Danny Ward.
En bold blev slået over i bagrummet, inden den blev spillet tilbage til danskeren.
Leicester-forsvareren Ricardo Pereira kom stormende ud mod Mathias Jensen, der nåede at få skudt, så portugiseren snittede bolden, og den lidt tilfældigt fes ind bag Daniel Iversen i målet.
Brentford måtte dog nøjes med det ene point, da Harvey Barnes fem minutter efter pausen udlignede til 1-1 på et kontraangreb.
Mathias Jensen var en del af en dansk trio på Brentfords midtbane, hvor han havde selskab af Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard.
Det var kun Nørgaard, der spillede kampen til ende, da Damsgaard og Jensen blev skiftet ud i anden halvleg. Mathias Jensen udgik med en mulig skade et kvarter før tid.
Hjemmeholdet sluttede blot med ti mand på banen, da Shandon Baptiste i overtiden blev udvist, efter at han havde modtaget sit andet gule kort.
Pointdelingen betyder, at Brentford bliver på ottendepladsen – nu med 42 point. Leicester har 25 point og er placeret lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby har to profiler tilbage
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’