Midtbanespilleren Mathias Jensen er begyndt at vise sin målfarlighed for Brentford i Premier League.
Lørdag scorede den 27-årige midtbanemand for fjerde gang på to måneder for danskerklubben, da Brentford på eget græs spillede 1-1 mod nedrykningstruede Leicester i Premier League.
Landsholdsspilleren scorede ikke en eneste gang for Brentford i sidste sæson, hvor holdet var oprykker i Englands bedste fodboldrække. Nu er han oppe på fem mål i denne sæson.
I lørdagens opgør mod Leicester passerede Mathias Jensen efter godt en halv times spil en dansk Premier League-debutant i gæsternes mål – 25-årige Daniel Iversen, der var foretrukket fremfor det normale førstevalg Danny Ward.
En bold blev slået over i bagrummet, inden den blev spillet tilbage til danskeren.
Leicester-forsvareren Ricardo Pereira kom stormende ud mod Mathias Jensen, der nåede at få skudt, så portugiseren snittede bolden, og den lidt tilfældigt fes ind bag Daniel Iversen i målet.
Brentford måtte dog nøjes med det ene point, da Harvey Barnes fem minutter efter pausen udlignede til 1-1 på et kontraangreb.
Mathias Jensen var en del af en dansk trio på Brentfords midtbane, hvor han havde selskab af Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard.
Det var kun Nørgaard, der spillede kampen til ende, da Damsgaard og Jensen blev skiftet ud i anden halvleg. Mathias Jensen udgik med en mulig skade et kvarter før tid.
Hjemmeholdet sluttede blot med ti mand på banen, da Shandon Baptiste i overtiden blev udvist, efter at han havde modtaget sit andet gule kort.
Pointdelingen betyder, at Brentford bliver på ottendepladsen – nu med 42 point. Leicester har 25 point og er placeret lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT