Brentford lejer spiller i FC Midtjylland

19-årige Nikolaj Kirk vil i den kommende sæson være udlejet i England.



Championship klubben Brentford FC har indgået en aftale med FC Midtjylland, der sender den kun 19-årige Nikolaj Kirk til England på en et års lejekontrakt. Det oplyser Brentford på deres hjemmeside.

Aftalen må ses som et produkt af det indgåede samarbejde mellem de to klubber, der i høj grad skyldes, at ejeren i begge klubber hedder Matthew Benham.

Den offensive midtbanespiller skrev for godt et år siden under på en femårig kontrakt med klubben, men har i løbet af det seneste år ikke formået at spille sig på Midtjyllands Superliga-hold. I stedet har han været fast mand på midtjydernes U19-hold.

Som udgangspunkt skal Nikolaj Kirk dog ikke sætte næsen for højt op efter spilleminutter i den næstbedste engelske række sammen med Lasse Vibe. Han er nemlig hentet ind til klubbens B-hold. Men ifølge Robert Rowan, der er direktør i klubben, er intet udelukket:

– Nikolajs første mål må være at blive fast starter for Brentford B, da vi har flere dygtige spillere på hans position, som han skal konkurrere med. Derfra kan alt lade sig gøre, hvis han arbejder hårdt, og falder godt til herovre, udtaler han til Brentfords hjemmeside.

Kirk er uddannet på FC Midtjyllands eget akademi og før det startede han fodboldkarrieren som 6-årig i barndomsklubben Grønbjerg, der er en af midtjydernes samarbejdsklubber. Siden har han også været på de danske ungdomslandshold helt fra U15 til U19, hvor han i alt har spillet 18 officielle kampe.





LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøler sender Mexico videre

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Tæt på at købe FC København-spiller

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Skotland – Marokko

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Canada er tæt på VM-avancement

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’