Brentford-oprykning vil lune på Heden: Vi kan handle på en højere hylde

Hvis det lykkedes Brentford at rykke op i Premier League, jubler de også i Herning. Pengene vil også kunne komme FC Midtjylland til gode, fortæller direktør Claus Steinlein.



Thomas Frank er godt i gang med at levere noget af et svendestykke i den næstbedste engelske række, hvor Brentford spiller med om pladserne i næste sæsons Premier League.

Og skulle det lykkedes for klubben med de danske forbindelser at rykke op, så kan det også få positive konsekvenser for FC Midtjylland, der ligesom Brentford ejes af Matthew Benham.

Det fortæller klubbens direktør, Claus Steinlein, til BT.

Helt konkret vil Brentford kunne købe dyre spillere ind, og de spillere der skulle blive til overs i det engelske kan lejes ud til FC Midtjylland. Men nogle af de mange Premier League-millioner kan også havne direkte i pengekassen på Heden, fortæller Steinlein.

– Hvis Matthew (Benham red.) får en milliard, så kan det godt være, at vi får nogle af de penge til at udvikle vores fodboldforretning. Så kan vi øge spillerbudgettet, og det vil betyde, at vi kan hente dygtigere spillere hjem, for eksempel en Pione Sisto. Eller andre i det lidt tungere luftlag. Det er så simpelt, at vi kan handle på en lidt højere hylde, siger han til BT.

Claus Steinlein nævner også muligheden for, at klubbens egne spillere kan få en nemmere vej til Premier League, hvis Brentford rykker op. 

Thomas Franks tropper fortsætter jagten lørdag, når de klokken 16.00 får besøg af Wigan på Griffin Park. Klubben befinder sig inden opgøret på tredjepladsen, fem point fra en direkte oprykning. 







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Frygter Christian Eriksen-problem

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’