Brentford-oprykning vil lune på Heden: Vi kan handle på en højere hylde

Hvis det lykkedes Brentford at rykke op i Premier League, jubler de også i Herning. Pengene vil også kunne komme FC Midtjylland til gode, fortæller direktør Claus Steinlein.



Thomas Frank er godt i gang med at levere noget af et svendestykke i den næstbedste engelske række, hvor Brentford spiller med om pladserne i næste sæsons Premier League.

Og skulle det lykkedes for klubben med de danske forbindelser at rykke op, så kan det også få positive konsekvenser for FC Midtjylland, der ligesom Brentford ejes af Matthew Benham.

Det fortæller klubbens direktør, Claus Steinlein, til BT.

Helt konkret vil Brentford kunne købe dyre spillere ind, og de spillere der skulle blive til overs i det engelske kan lejes ud til FC Midtjylland. Men nogle af de mange Premier League-millioner kan også havne direkte i pengekassen på Heden, fortæller Steinlein.

– Hvis Matthew (Benham red.) får en milliard, så kan det godt være, at vi får nogle af de penge til at udvikle vores fodboldforretning. Så kan vi øge spillerbudgettet, og det vil betyde, at vi kan hente dygtigere spillere hjem, for eksempel en Pione Sisto. Eller andre i det lidt tungere luftlag. Det er så simpelt, at vi kan handle på en lidt højere hylde, siger han til BT.

Claus Steinlein nævner også muligheden for, at klubbens egne spillere kan få en nemmere vej til Premier League, hvis Brentford rykker op. 

Thomas Franks tropper fortsætter jagten lørdag, når de klokken 16.00 får besøg af Wigan på Griffin Park. Klubben befinder sig inden opgøret på tredjepladsen, fem point fra en direkte oprykning. 





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Atletico Madrid – Arsenal

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!