12 point i syv kampe. Det er status for Premier League-oprykkeren Brentford, og selv om troen på egne evner er stor i den nærmest halvdanske klub, er sæsonstarten alligevel en anelse bedre end forventet.
Det siger landsholdsspilleren Christian Nørgaard, der er fast inventar på Brentfords midtbane.
– Jeg havde ikke regnet med det, men jeg vidste, at vi havde meget kvalitet at byde på i Premier League. Men det er lidt over forventning, at det er gået så godt, og nu er det bare om at klø på. Vi har vist, at vi hører til i Premier League, og det har været meget vigtigt for os at vise det, siger Nørgaard.
Den gode sæsonstart får dog ikke Brentford til at justere målsætningen.
– Vi har hele tiden snakket om at ende så højt som muligt og ikke om at undgå nedrykning. Men det er ikke sådan, at vi siger, at nu skal vi i Champions League efter 12 point i syv kampe. Det er vigtigt at tage en kamp ad gangen i Premier League, siger Christian Nørgaard.
Han påpeger, at det har været lige så svært at rykke op fra den næstbedste række, som det har været at spille i en af verdens mest profilerede ligaer, men at modstanderne nu har lidt større individualister.
– Den individuelle klasse er større i Premier League, spiller for spiller er modstanderne bedre, men det er også bare 11 spillere på det modsatte hold, og vi har også gjort det godt, fordi vi ikke har været alt for imponerede af modstanderne.
– Det har været vigtigt, at vi har følt, at vi kan spille med på samme vilkår, siger danskeren.
Brentford trænes af danske Thomas Frank, mens landsmanden Brian Riemer er assistent.
Førsteholdstruppen tæller syv danskere, heriblandt Mathias “Zanka” Jørgensen, der kom til klubben for fire uger siden. Han har allerede imponeret, fortæller Christian Nørgaard.
– “Zanka” har været en fantastisk tilføjelse, og jeg tror faktisk, at han er den eneste på vores hold med Premier League-erfaring.
– Han har det med at spille rigtig god fodbold i de store kampe, og i Premier League er der kun store kampe, og han har allerede vist, at han er en meget vigtig tilføjelse for os, siger Nørgaard.
Ud over Nørgaard og “Zanka” er danskerne Mads Bech Sørensen, Luka Racic, Mads Roerslev, Mads Bidstrup og landsholdsspilleren Mathias Jensen også at finde i Brentfords Premier League-trup. Rasmus Ankersen er fodbolddirektør i klubben.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TRANSFER
