12 point i syv kampe. Det er status for Premier League-oprykkeren Brentford, og selv om troen på egne evner er stor i den nærmest halvdanske klub, er sæsonstarten alligevel en anelse bedre end forventet.
Det siger landsholdsspilleren Christian Nørgaard, der er fast inventar på Brentfords midtbane.
– Jeg havde ikke regnet med det, men jeg vidste, at vi havde meget kvalitet at byde på i Premier League. Men det er lidt over forventning, at det er gået så godt, og nu er det bare om at klø på. Vi har vist, at vi hører til i Premier League, og det har været meget vigtigt for os at vise det, siger Nørgaard.
Den gode sæsonstart får dog ikke Brentford til at justere målsætningen.
– Vi har hele tiden snakket om at ende så højt som muligt og ikke om at undgå nedrykning. Men det er ikke sådan, at vi siger, at nu skal vi i Champions League efter 12 point i syv kampe. Det er vigtigt at tage en kamp ad gangen i Premier League, siger Christian Nørgaard.
Han påpeger, at det har været lige så svært at rykke op fra den næstbedste række, som det har været at spille i en af verdens mest profilerede ligaer, men at modstanderne nu har lidt større individualister.
– Den individuelle klasse er større i Premier League, spiller for spiller er modstanderne bedre, men det er også bare 11 spillere på det modsatte hold, og vi har også gjort det godt, fordi vi ikke har været alt for imponerede af modstanderne.
– Det har været vigtigt, at vi har følt, at vi kan spille med på samme vilkår, siger danskeren.
Brentford trænes af danske Thomas Frank, mens landsmanden Brian Riemer er assistent.
Førsteholdstruppen tæller syv danskere, heriblandt Mathias “Zanka” Jørgensen, der kom til klubben for fire uger siden. Han har allerede imponeret, fortæller Christian Nørgaard.
– “Zanka” har været en fantastisk tilføjelse, og jeg tror faktisk, at han er den eneste pĂĄ vores hold med Premier League-erfaring.
– Han har det med at spille rigtig god fodbold i de store kampe, og i Premier League er der kun store kampe, og han har allerede vist, at han er en meget vigtig tilføjelse for os, siger Nørgaard.
Ud over Nørgaard og “Zanka” er danskerne Mads Bech Sørensen, Luka Racic, Mads Roerslev, Mads Bidstrup og landsholdsspilleren Mathias Jensen ogsĂĄ at finde i Brentfords Premier League-trup. Rasmus Ankersen er fodbolddirektør i klubben.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
PĂĄ vej væk fra FCK? ‘Sker forhĂĄbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud pĂĄ vej
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstĂĄende: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
