12 point i syv kampe. Det er status for Premier League-oprykkeren Brentford, og selv om troen på egne evner er stor i den nærmest halvdanske klub, er sæsonstarten alligevel en anelse bedre end forventet.
Det siger landsholdsspilleren Christian Nørgaard, der er fast inventar på Brentfords midtbane.
– Jeg havde ikke regnet med det, men jeg vidste, at vi havde meget kvalitet at byde på i Premier League. Men det er lidt over forventning, at det er gået så godt, og nu er det bare om at klø på. Vi har vist, at vi hører til i Premier League, og det har været meget vigtigt for os at vise det, siger Nørgaard.
Den gode sæsonstart får dog ikke Brentford til at justere målsætningen.
– Vi har hele tiden snakket om at ende så højt som muligt og ikke om at undgå nedrykning. Men det er ikke sådan, at vi siger, at nu skal vi i Champions League efter 12 point i syv kampe. Det er vigtigt at tage en kamp ad gangen i Premier League, siger Christian Nørgaard.
Han påpeger, at det har været lige så svært at rykke op fra den næstbedste række, som det har været at spille i en af verdens mest profilerede ligaer, men at modstanderne nu har lidt større individualister.
– Den individuelle klasse er større i Premier League, spiller for spiller er modstanderne bedre, men det er også bare 11 spillere på det modsatte hold, og vi har også gjort det godt, fordi vi ikke har været alt for imponerede af modstanderne.
– Det har været vigtigt, at vi har følt, at vi kan spille med på samme vilkår, siger danskeren.
Brentford trænes af danske Thomas Frank, mens landsmanden Brian Riemer er assistent.
Førsteholdstruppen tæller syv danskere, heriblandt Mathias “Zanka” Jørgensen, der kom til klubben for fire uger siden. Han har allerede imponeret, fortæller Christian Nørgaard.
– “Zanka” har været en fantastisk tilføjelse, og jeg tror faktisk, at han er den eneste på vores hold med Premier League-erfaring.
– Han har det med at spille rigtig god fodbold i de store kampe, og i Premier League er der kun store kampe, og han har allerede vist, at han er en meget vigtig tilføjelse for os, siger Nørgaard.
Ud over Nørgaard og “Zanka” er danskerne Mads Bech Sørensen, Luka Racic, Mads Roerslev, Mads Bidstrup og landsholdsspilleren Mathias Jensen også at finde i Brentfords Premier League-trup. Rasmus Ankersen er fodbolddirektør i klubben.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
