Brian Priske færdig i FC Midtjylland

Højre backen Brian Priske får ikke forlænget sit ophold i FCM. Priske er på vej til en udenlandsk klub og håber at lukke en aftale i denne uge.



Med spilletid i næsten alle efterårskampe for FC Midtjylland har Brian Priske haft en stor andel i FCM’s topplacering i Superligaen. Den snart 34-årige back får imidlertid ikke forlænget opholdet i det midtjyske. Derfor arbejder han på en udenlandsk forbindelse.

– Som jeg ser det, er det umiddelbart overstået med FC Midtjylland, for jeg har ikke hørt noget fra dem, og det vil overraske mig meget, hvis de lige pludselig kommer med et udspil. Alligevel håber jeg på en afklaring på min fremtid indenfor en uge, for jeg arbejder på noget med en udenlandsk klub lige nu, og jeg håber, det falder på plads, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brian Priske: Hellere FCM end Vejle

Højre backen vil dog ikke fortælle, hvilken klub der er tale om, eller fra hvilket land klubben kommer. Han understreger, at han foretrækker at holde tæt om det udenlandske link.

– Det kan jo være, at det falder til jorden, og derfor kan der gå alt fra 48 timer til engang ind i januar, før der er en afklaring. I første omgang havde jeg dog håbet på at forlænge med FC Midtjylland, for jeg var virkelig faldet godt til her. Men jeg har været med i det her game så længe, at jeg godt kan regne ud, at FCM har besluttet sig for ikke at beholde mig, siger Brian Priske.

Den nu forhenværende FCM-back er på kontrakt i Vejle frem til sommeren 2011, men Priske har en dialog med Vejle, der sikrer ham en vej ud af kontrakten, hvis der kommer en interesseret klub.

Brian Priske har ud over Vejle og FCM optrĂĄdt for Aarhus Fremad, AaB, belgiske Genk og engelske Portsmouth.

LÆS OGSÅ: Vejle trimmer truppen før fusion





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

ForstĂĄr ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for StĂĄle