Brian Priske færdig i FC Midtjylland

Højre backen Brian Priske får ikke forlænget sit ophold i FCM. Priske er på vej til en udenlandsk klub og håber at lukke en aftale i denne uge.



Med spilletid i næsten alle efterårskampe for FC Midtjylland har Brian Priske haft en stor andel i FCM’s topplacering i Superligaen. Den snart 34-årige back får imidlertid ikke forlænget opholdet i det midtjyske. Derfor arbejder han på en udenlandsk forbindelse.

– Som jeg ser det, er det umiddelbart overstået med FC Midtjylland, for jeg har ikke hørt noget fra dem, og det vil overraske mig meget, hvis de lige pludselig kommer med et udspil. Alligevel håber jeg på en afklaring på min fremtid indenfor en uge, for jeg arbejder på noget med en udenlandsk klub lige nu, og jeg håber, det falder på plads, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brian Priske: Hellere FCM end Vejle

Højre backen vil dog ikke fortælle, hvilken klub der er tale om, eller fra hvilket land klubben kommer. Han understreger, at han foretrækker at holde tæt om det udenlandske link.

– Det kan jo være, at det falder til jorden, og derfor kan der gå alt fra 48 timer til engang ind i januar, før der er en afklaring. I første omgang havde jeg dog håbet på at forlænge med FC Midtjylland, for jeg var virkelig faldet godt til her. Men jeg har været med i det her game så længe, at jeg godt kan regne ud, at FCM har besluttet sig for ikke at beholde mig, siger Brian Priske.

Den nu forhenværende FCM-back er på kontrakt i Vejle frem til sommeren 2011, men Priske har en dialog med Vejle, der sikrer ham en vej ud af kontrakten, hvis der kommer en interesseret klub.

Brian Priske har ud over Vejle og FCM optrådt for Aarhus Fremad, AaB, belgiske Genk og engelske Portsmouth.

LÆS OGSÅ: Vejle trimmer truppen før fusion







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Schweiz – Algeriet

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby tæt på denne keeper

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning