Brian Priske færdig i FC Midtjylland

Højre backen Brian Priske får ikke forlænget sit ophold i FCM. Priske er på vej til en udenlandsk klub og håber at lukke en aftale i denne uge.



Med spilletid i næsten alle efterårskampe for FC Midtjylland har Brian Priske haft en stor andel i FCM’s topplacering i Superligaen. Den snart 34-årige back får imidlertid ikke forlænget opholdet i det midtjyske. Derfor arbejder han på en udenlandsk forbindelse.

– Som jeg ser det, er det umiddelbart overstået med FC Midtjylland, for jeg har ikke hørt noget fra dem, og det vil overraske mig meget, hvis de lige pludselig kommer med et udspil. Alligevel håber jeg på en afklaring på min fremtid indenfor en uge, for jeg arbejder på noget med en udenlandsk klub lige nu, og jeg håber, det falder på plads, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brian Priske: Hellere FCM end Vejle

Højre backen vil dog ikke fortælle, hvilken klub der er tale om, eller fra hvilket land klubben kommer. Han understreger, at han foretrækker at holde tæt om det udenlandske link.

– Det kan jo være, at det falder til jorden, og derfor kan der gå alt fra 48 timer til engang ind i januar, før der er en afklaring. I første omgang havde jeg dog håbet på at forlænge med FC Midtjylland, for jeg var virkelig faldet godt til her. Men jeg har været med i det her game så længe, at jeg godt kan regne ud, at FCM har besluttet sig for ikke at beholde mig, siger Brian Priske.

Den nu forhenværende FCM-back er på kontrakt i Vejle frem til sommeren 2011, men Priske har en dialog med Vejle, der sikrer ham en vej ud af kontrakten, hvis der kommer en interesseret klub.

Brian Priske har ud over Vejle og FCM optrådt for Aarhus Fremad, AaB, belgiske Genk og engelske Portsmouth.

LÆS OGSÅ: Vejle trimmer truppen før fusion







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?