Med spilletid i næsten alle efterårskampe for FC Midtjylland har Brian Priske haft en stor andel i FCM’s topplacering i Superligaen. Den snart 34-årige back får imidlertid ikke forlænget opholdet i det midtjyske. Derfor arbejder han på en udenlandsk forbindelse.
– Som jeg ser det, er det umiddelbart overstået med FC Midtjylland, for jeg har ikke hørt noget fra dem, og det vil overraske mig meget, hvis de lige pludselig kommer med et udspil. Alligevel håber jeg på en afklaring på min fremtid indenfor en uge, for jeg arbejder på noget med en udenlandsk klub lige nu, og jeg håber, det falder på plads, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Brian Priske: Hellere FCM end Vejle
Højre backen vil dog ikke fortælle, hvilken klub der er tale om, eller fra hvilket land klubben kommer. Han understreger, at han foretrækker at holde tæt om det udenlandske link.
– Det kan jo være, at det falder til jorden, og derfor kan der gå alt fra 48 timer til engang ind i januar, før der er en afklaring. I første omgang havde jeg dog håbet på at forlænge med FC Midtjylland, for jeg var virkelig faldet godt til her. Men jeg har været med i det her game så længe, at jeg godt kan regne ud, at FCM har besluttet sig for ikke at beholde mig, siger Brian Priske.
Den nu forhenværende FCM-back er på kontrakt i Vejle frem til sommeren 2011, men Priske har en dialog med Vejle, der sikrer ham en vej ud af kontrakten, hvis der kommer en interesseret klub.
Brian Priske har ud over Vejle og FCM optrådt for Aarhus Fremad, AaB, belgiske Genk og engelske Portsmouth.
LÆS OGSÅ: Vejle trimmer truppen før fusion
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
STORT INTERVIEW