Med spilletid i næsten alle efterårskampe for FC Midtjylland har Brian Priske haft en stor andel i FCM’s topplacering i Superligaen. Den snart 34-årige back får imidlertid ikke forlænget opholdet i det midtjyske. Derfor arbejder han på en udenlandsk forbindelse.
– Som jeg ser det, er det umiddelbart overstået med FC Midtjylland, for jeg har ikke hørt noget fra dem, og det vil overraske mig meget, hvis de lige pludselig kommer med et udspil. Alligevel håber jeg på en afklaring på min fremtid indenfor en uge, for jeg arbejder på noget med en udenlandsk klub lige nu, og jeg håber, det falder på plads, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Brian Priske: Hellere FCM end Vejle
Højre backen vil dog ikke fortælle, hvilken klub der er tale om, eller fra hvilket land klubben kommer. Han understreger, at han foretrækker at holde tæt om det udenlandske link.
– Det kan jo være, at det falder til jorden, og derfor kan der gå alt fra 48 timer til engang ind i januar, før der er en afklaring. I første omgang havde jeg dog håbet på at forlænge med FC Midtjylland, for jeg var virkelig faldet godt til her. Men jeg har været med i det her game så længe, at jeg godt kan regne ud, at FCM har besluttet sig for ikke at beholde mig, siger Brian Priske.
Den nu forhenværende FCM-back er på kontrakt i Vejle frem til sommeren 2011, men Priske har en dialog med Vejle, der sikrer ham en vej ud af kontrakten, hvis der kommer en interesseret klub.
Brian Priske har ud over Vejle og FCM optrådt for Aarhus Fremad, AaB, belgiske Genk og engelske Portsmouth.
LÆS OGSÅ: Vejle trimmer truppen før fusion
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER