FC Midtjylland måtte for en sjælden gangs skyld se sig selv lukke fire mål ind, da AGF var på besøg på MCH Arena og vandt med 4-3. Blandt andet ved at vende 1-3 til 4-3 på 17 minutter.
Det var noget, hvor FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske pegede på de små marginaler og situationer i kampen som forklaring. Det skete i et interview på Canal 9.
– Fodbold er de små marginaler. Det har vi været sindssygt gode til at få over på vores side i andre kampe. I dag bliver vi bare straffet hårdt. Kredit til AGF. De er effektive, og det er også en kvalitet. Det må vi lette på hatten over – samtidig med at vi godt ved – at ved de enkelte situationer ved målene kunne vi have gjort bedre, siger Priske.
Desuden beskytter FCM-træneren også sine spillere for ansvaret i kampen, da han peger det hele indad mod sig selv.
– I sidste ende, som jeg også siger til drengene derinde – det er mig, der er cheftræneren, og det er mit ansvar. Jeg synes, at de kriger alt det, som de kan. Vi får en skade på Tim Sparv, en af de erfarne, i første halvleg, og der kommer en ung gut ind i Nicolas Madsen, som kriger og slås hele vejen igennem, siger han og fortsætter:
– Men det er klart, at nogle gange står man ude på linjen og tænker, at man kunne gøre noget anderledes og hjulpet dem endnu bedre. Det er jeg den første til at sige derinde, at det er min den her. Den tager jeg 100 procent på min kappe, lyder det fra Brian Priske.
FC Midtjylland-træneren peger i den forbindelse også på, at han gerne havde sendt James Manjrekar tidligere på banen for at dæmme op for de lange bolde mod Nicklas Helenius og Patrick Mortensen.
Næste opgave for FC Midtjylland er på udebane mod FC København.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
