FC Midtjylland måtte for en sjælden gangs skyld se sig selv lukke fire mål ind, da AGF var på besøg på MCH Arena og vandt med 4-3. Blandt andet ved at vende 1-3 til 4-3 på 17 minutter.
Det var noget, hvor FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske pegede på de små marginaler og situationer i kampen som forklaring. Det skete i et interview på Canal 9.
– Fodbold er de små marginaler. Det har vi været sindssygt gode til at få over på vores side i andre kampe. I dag bliver vi bare straffet hårdt. Kredit til AGF. De er effektive, og det er også en kvalitet. Det må vi lette på hatten over – samtidig med at vi godt ved – at ved de enkelte situationer ved målene kunne vi have gjort bedre, siger Priske.
Desuden beskytter FCM-træneren også sine spillere for ansvaret i kampen, da han peger det hele indad mod sig selv.
– I sidste ende, som jeg også siger til drengene derinde – det er mig, der er cheftræneren, og det er mit ansvar. Jeg synes, at de kriger alt det, som de kan. Vi får en skade på Tim Sparv, en af de erfarne, i første halvleg, og der kommer en ung gut ind i Nicolas Madsen, som kriger og slås hele vejen igennem, siger han og fortsætter:
– Men det er klart, at nogle gange står man ude på linjen og tænker, at man kunne gøre noget anderledes og hjulpet dem endnu bedre. Det er jeg den første til at sige derinde, at det er min den her. Den tager jeg 100 procent på min kappe, lyder det fra Brian Priske.
FC Midtjylland-træneren peger i den forbindelse også på, at han gerne havde sendt James Manjrekar tidligere på banen for at dæmme op for de lange bolde mod Nicklas Helenius og Patrick Mortensen.
Næste opgave for FC Midtjylland er på udebane mod FC København.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER
