Brian Priske vil snyde FC København for Zanka

Mathias “Zanka” Jørgensen er højt på ønskelisten hos Brian Priske i Royal Antwerp.



Mathias “Zanka” Jørgensen kan være på vej til belgiske Royal Antwerp, der har Brian Priske som cheftræner.

Den 31-årige forsvarsspiller er tilknyttet Fenerbahce, men det ventes, at han forlader tyrkerne inden transferdeadline på tirsdag. FC København er en oplagt destination, men nu kan løverne bliver overhalet indenom af klubbens tidligere assistenttræner.

Ifølge La Derniere Heure viser Antwerp interesse for Mathias “Zanka” Jørgensen, men klubben bejler også til belgieren Dorian Dessoleil fra Sporting Charleroi. Det ventes, at Antwerp henter én af de to spillere før lukketid.

Den belgiske avis skriver, at Dessoleil er Antwerps førstevalg, fordi han er venstrebenet, og Priske mangler en venstrebenet midtstopper. Dessoleil bliver til gengæld vanskelig at lokke fra Charleroi, hvor han har fire år tilbage af kontrakten.

Royal Antwerp hentede tidligere på sommeren Viktor Fischer til klubben, og han kan altså få selskab af Mathias “Zanka” Jørgensen i Belgien. Danskeren spøger dog fortsat i FC København, og senest den 13. august udtalte Jess Thorup sig om “Zanka”.

– Vi har hele tiden sagt, at Mathias “Zanka” har en historik, der gør, at han er interessant for de fleste klubber, og det er han også for FC København, sagde cheftræneren til Ritzau.

Mathias “Zanka” Jørgensen var ikke en del af den trup, den danske landstræner Kasper Hjulmand tirsdag udtog til de kommende tre kampe i VM-kvalifikationen. Landstræneren begrundede fravalget med manglende spilletid. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Tottenham henter forløsende sejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal vinder og lægger pres på City

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København