Mathias “Zanka” Jørgensen kan være på vej til belgiske Royal Antwerp, der har Brian Priske som cheftræner.
Den 31-årige forsvarsspiller er tilknyttet Fenerbahce, men det ventes, at han forlader tyrkerne inden transferdeadline på tirsdag. FC København er en oplagt destination, men nu kan løverne bliver overhalet indenom af klubbens tidligere assistenttræner.
Ifølge La Derniere Heure viser Antwerp interesse for Mathias “Zanka” Jørgensen, men klubben bejler også til belgieren Dorian Dessoleil fra Sporting Charleroi. Det ventes, at Antwerp henter én af de to spillere før lukketid.
Den belgiske avis skriver, at Dessoleil er Antwerps førstevalg, fordi han er venstrebenet, og Priske mangler en venstrebenet midtstopper. Dessoleil bliver til gengæld vanskelig at lokke fra Charleroi, hvor han har fire år tilbage af kontrakten.
Royal Antwerp hentede tidligere på sommeren Viktor Fischer til klubben, og han kan altså få selskab af Mathias “Zanka” Jørgensen i Belgien. Danskeren spøger dog fortsat i FC København, og senest den 13. august udtalte Jess Thorup sig om “Zanka”.
– Vi har hele tiden sagt, at Mathias “Zanka” har en historik, der gør, at han er interessant for de fleste klubber, og det er han også for FC København, sagde cheftræneren til Ritzau.
Mathias “Zanka” Jørgensen var ikke en del af den trup, den danske landstræner Kasper Hjulmand tirsdag udtog til de kommende tre kampe i VM-kvalifikationen. Landstræneren begrundede fravalget med manglende spilletid.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
AGF køber dansk profil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
