Mathias “Zanka” Jørgensen kan være på vej til belgiske Royal Antwerp, der har Brian Priske som cheftræner.
Den 31-årige forsvarsspiller er tilknyttet Fenerbahce, men det ventes, at han forlader tyrkerne inden transferdeadline på tirsdag. FC København er en oplagt destination, men nu kan løverne bliver overhalet indenom af klubbens tidligere assistenttræner.
Ifølge La Derniere Heure viser Antwerp interesse for Mathias “Zanka” Jørgensen, men klubben bejler også til belgieren Dorian Dessoleil fra Sporting Charleroi. Det ventes, at Antwerp henter én af de to spillere før lukketid.
Den belgiske avis skriver, at Dessoleil er Antwerps førstevalg, fordi han er venstrebenet, og Priske mangler en venstrebenet midtstopper. Dessoleil bliver til gengæld vanskelig at lokke fra Charleroi, hvor han har fire år tilbage af kontrakten.
Royal Antwerp hentede tidligere på sommeren Viktor Fischer til klubben, og han kan altså få selskab af Mathias “Zanka” Jørgensen i Belgien. Danskeren spøger dog fortsat i FC København, og senest den 13. august udtalte Jess Thorup sig om “Zanka”.
– Vi har hele tiden sagt, at Mathias “Zanka” har en historik, der gør, at han er interessant for de fleste klubber, og det er han også for FC København, sagde cheftræneren til Ritzau.
Mathias “Zanka” Jørgensen var ikke en del af den trup, den danske landstræner Kasper Hjulmand tirsdag udtog til de kommende tre kampe i VM-kvalifikationen. Landstræneren begrundede fravalget med manglende spilletid.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
