Brian Priske vil snyde FC København for Zanka

Mathias “Zanka” Jørgensen er højt på ønskelisten hos Brian Priske i Royal Antwerp.



Mathias “Zanka” Jørgensen kan være på vej til belgiske Royal Antwerp, der har Brian Priske som cheftræner.

Den 31-årige forsvarsspiller er tilknyttet Fenerbahce, men det ventes, at han forlader tyrkerne inden transferdeadline på tirsdag. FC København er en oplagt destination, men nu kan løverne bliver overhalet indenom af klubbens tidligere assistenttræner.

Ifølge La Derniere Heure viser Antwerp interesse for Mathias “Zanka” Jørgensen, men klubben bejler også til belgieren Dorian Dessoleil fra Sporting Charleroi. Det ventes, at Antwerp henter én af de to spillere før lukketid.

Den belgiske avis skriver, at Dessoleil er Antwerps førstevalg, fordi han er venstrebenet, og Priske mangler en venstrebenet midtstopper. Dessoleil bliver til gengæld vanskelig at lokke fra Charleroi, hvor han har fire år tilbage af kontrakten.

Royal Antwerp hentede tidligere på sommeren Viktor Fischer til klubben, og han kan altså få selskab af Mathias “Zanka” Jørgensen i Belgien. Danskeren spøger dog fortsat i FC København, og senest den 13. august udtalte Jess Thorup sig om “Zanka”.

– Vi har hele tiden sagt, at Mathias “Zanka” har en historik, der gør, at han er interessant for de fleste klubber, og det er han også for FC København, sagde cheftræneren til Ritzau.

Mathias “Zanka” Jørgensen var ikke en del af den trup, den danske landstræner Kasper Hjulmand tirsdag udtog til de kommende tre kampe i VM-kvalifikationen. Landstræneren begrundede fravalget med manglende spilletid. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Så er det officielt

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Godt nyt for Jess Thorup

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub