BRØNDBY (Tipsbladet): Brian Riemer er ikke bleg for at slå vejen forbi, når der spilles Superliga-fodbold.
Søndag eftermiddag var ingen undtagelse, da der var derby på Brøndby Stadion. Landstræneren overværede nemlig kampen, og der kan næppe være tvivl om, at han holdt et ekstra øje med Mathias Kvistgaarden og Victor Froholdt.
Og særligt sidstnævnte gjorde sit for at spille sig yderligere ind i landsholdsvarmen – han var jo som bekendt udtaget senest og fik også debut.
– Han har sagt til mig, at han vil se alle de kampe, som jeg spiller efter sidste landsholdstermin. Jeg vidste ikke, han var på stadion i dag, men jeg ved, at han ser alle mine kampe, siger Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse efter derby-sejren på 3-0.
En sejr Victor Froholdt i den grad bidrog til med en perle af et mål og et utrætteligt arbejdsraseri på den centrale midtbane. Til næste spørgsmål kom dog et professionelt svar, men smilet afslørede alligevel glæden ved at være i Brian Riemers søgelys.
– Jeg har fokus på kampene her i FCK, men det er selvfølgelig fedt, at der bliver kigget med, siger Victor Froholdt, der kun spillede 86 minutter og ikke alle 90, som han ellers har for vane.
– Nu har han jo scoret, så mon ikke han nok skal få sin shine i dag, siger Thomas Delaney, der havde bemærket, at Victor Froholdt var den næste, som skulle interviewes, og derfor ikke ville smide mere selvtillid på drengen.
Victor Froholdt scorede også topkarakterer i Tipsbladets vurdering – den kan du læse her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS