Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Brian Riemer tog plads på Brøndby Stadion, hvor en af aktørerne godt er klar over, at landstræneren holder et vågent øje med ham.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brian Riemer er ikke bleg for at slå vejen forbi, når der spilles Superliga-fodbold.

Søndag eftermiddag var ingen undtagelse, da der var derby på Brøndby Stadion. Landstræneren overværede nemlig kampen, og der kan næppe være tvivl om, at han holdt et ekstra øje med Mathias Kvistgaarden og Victor Froholdt.

Og særligt sidstnævnte gjorde sit for at spille sig yderligere ind i landsholdsvarmen – han var jo som bekendt udtaget senest og fik også debut.

– Han har sagt til mig, at han vil se alle de kampe, som jeg spiller efter sidste landsholdstermin. Jeg vidste ikke, han var på stadion i dag, men jeg ved, at han ser alle mine kampe, siger Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse efter derby-sejren på 3-0.

En sejr Victor Froholdt i den grad bidrog til med en perle af et mål og et utrætteligt arbejdsraseri på den centrale midtbane. Til næste spørgsmål kom dog et professionelt svar, men smilet afslørede alligevel glæden ved at være i Brian Riemers søgelys.

– Jeg har fokus på kampene her i FCK, men det er selvfølgelig fedt, at der bliver kigget med, siger Victor Froholdt, der kun spillede 86 minutter og ikke alle 90, som han ellers har for vane.

– Nu har han jo scoret, så mon ikke han nok skal få sin shine i dag, siger Thomas Delaney, der havde bemærket, at Victor Froholdt var den næste, som skulle interviewes, og derfor ikke ville smide mere selvtillid på drengen.

Victor Froholdt scorede også topkarakterer i Tipsbladets vurdering – den kan du læse her.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et regulært mareridt for Steve Cooper!