Som fodboldlandstræner får man også spørgsmål, der ikke kun handler om enkeltspillere, 4-4-2 eller den kommende modstander.
Det er Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, helt indforstået med.
Men er spørgsmålene af mere politisk karakter – hvad end vi taler samfundspolitik eller fodboldpolitik – kan man forvente, at landstræneren vil henvise til sine kolleger på andre magtfulde poster i Dansk Boldspil-Union (DBU).
Det siger Brian Riemer, da han bliver spurgt til, om han eksempelvis kunne finde på at deltage i en debat om et slutrundeværtskab.
– Jeg har gjort mig tanker om, hvordan jeg skal håndtere den slags spørgsmål. Jeg har absolut ingen interesse i at være en del af de debatter. Jeg er fodboldtræner med stort f i fodbold og stort t i træner. De andre ting er ikke mit bord. De spørgsmål må jeg lade andre mennesker tage sig af.
– Jeg har allerede kunnet mærke i mine første 14 dage som landstræner, at jeg har rigeligt med ting, jeg skal have til at fungere. Hvis jeg kan lykkes med det fodboldmæssige her i Danmark, er jeg yderst tilfreds, og så behøver jeg ikke mere.
– Så vil jeg efterlade de spørgsmål til andre kloge hoveder, mens jeg bruger min tid på fodbold, siger Brian Riemer.
Den tilgang er en kontrast til ekslandstræner Kasper Hjulmand, der var en central stemme i debatten om den omdiskuterede VM-slutrunde i Qatar i 2022.
På bagkant af slutrunden konkluderede både Hjulmand og DBU, at debatten havde taget for meget fokus for trænere og spillere, og at det kunne have medvirket til Danmarks sløje resultater ved slutrunden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER