Som fodboldlandstræner får man også spørgsmål, der ikke kun handler om enkeltspillere, 4-4-2 eller den kommende modstander.
Det er Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, helt indforstået med.
Men er spørgsmålene af mere politisk karakter – hvad end vi taler samfundspolitik eller fodboldpolitik – kan man forvente, at landstræneren vil henvise til sine kolleger på andre magtfulde poster i Dansk Boldspil-Union (DBU).
Det siger Brian Riemer, da han bliver spurgt til, om han eksempelvis kunne finde på at deltage i en debat om et slutrundeværtskab.
– Jeg har gjort mig tanker om, hvordan jeg skal håndtere den slags spørgsmål. Jeg har absolut ingen interesse i at være en del af de debatter. Jeg er fodboldtræner med stort f i fodbold og stort t i træner. De andre ting er ikke mit bord. De spørgsmål må jeg lade andre mennesker tage sig af.
– Jeg har allerede kunnet mærke i mine første 14 dage som landstræner, at jeg har rigeligt med ting, jeg skal have til at fungere. Hvis jeg kan lykkes med det fodboldmæssige her i Danmark, er jeg yderst tilfreds, og så behøver jeg ikke mere.
– Så vil jeg efterlade de spørgsmål til andre kloge hoveder, mens jeg bruger min tid på fodbold, siger Brian Riemer.
Den tilgang er en kontrast til ekslandstræner Kasper Hjulmand, der var en central stemme i debatten om den omdiskuterede VM-slutrunde i Qatar i 2022.
På bagkant af slutrunden konkluderede både Hjulmand og DBU, at debatten havde taget for meget fokus for trænere og spillere, og at det kunne have medvirket til Danmarks sløje resultater ved slutrunden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
England – DR Congo
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
AVIS