Brian Riemer vil vige uden om disse spørgsmål

Brian Riemer vil bruge sine kræfter på trænergerningen, mens andre må deltage i potentielt penible debatter.



Som fodboldlandstræner får man også spørgsmål, der ikke kun handler om enkeltspillere, 4-4-2 eller den kommende modstander.

Det er Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, helt indforstået med.

Men er spørgsmålene af mere politisk karakter – hvad end vi taler samfundspolitik eller fodboldpolitik – kan man forvente, at landstræneren vil henvise til sine kolleger på andre magtfulde poster i Dansk Boldspil-Union (DBU).

Det siger Brian Riemer, da han bliver spurgt til, om han eksempelvis kunne finde på at deltage i en debat om et slutrundeværtskab.

– Jeg har gjort mig tanker om, hvordan jeg skal håndtere den slags spørgsmål. Jeg har absolut ingen interesse i at være en del af de debatter. Jeg er fodboldtræner med stort f i fodbold og stort t i træner. De andre ting er ikke mit bord. De spørgsmål må jeg lade andre mennesker tage sig af.

– Jeg har allerede kunnet mærke i mine første 14 dage som landstræner, at jeg har rigeligt med ting, jeg skal have til at fungere. Hvis jeg kan lykkes med det fodboldmæssige her i Danmark, er jeg yderst tilfreds, og så behøver jeg ikke mere.

– Så vil jeg efterlade de spørgsmål til andre kloge hoveder, mens jeg bruger min tid på fodbold, siger Brian Riemer.

Den tilgang er en kontrast til ekslandstræner Kasper Hjulmand, der var en central stemme i debatten om den omdiskuterede VM-slutrunde i Qatar i 2022.

På bagkant af slutrunden konkluderede både Hjulmand og DBU, at debatten havde taget for meget fokus for trænere og spillere, og at det kunne have medvirket til Danmarks sløje resultater ved slutrunden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag