Brian Riemer vil vige uden om disse spørgsmål

Brian Riemer vil bruge sine kræfter på trænergerningen, mens andre må deltage i potentielt penible debatter.



Som fodboldlandstræner får man også spørgsmål, der ikke kun handler om enkeltspillere, 4-4-2 eller den kommende modstander.

Det er Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, helt indforstået med.

Men er spørgsmålene af mere politisk karakter – hvad end vi taler samfundspolitik eller fodboldpolitik – kan man forvente, at landstræneren vil henvise til sine kolleger på andre magtfulde poster i Dansk Boldspil-Union (DBU).

Det siger Brian Riemer, da han bliver spurgt til, om han eksempelvis kunne finde på at deltage i en debat om et slutrundeværtskab.

– Jeg har gjort mig tanker om, hvordan jeg skal håndtere den slags spørgsmål. Jeg har absolut ingen interesse i at være en del af de debatter. Jeg er fodboldtræner med stort f i fodbold og stort t i træner. De andre ting er ikke mit bord. De spørgsmål må jeg lade andre mennesker tage sig af.

– Jeg har allerede kunnet mærke i mine første 14 dage som landstræner, at jeg har rigeligt med ting, jeg skal have til at fungere. Hvis jeg kan lykkes med det fodboldmæssige her i Danmark, er jeg yderst tilfreds, og så behøver jeg ikke mere.

– Så vil jeg efterlade de spørgsmål til andre kloge hoveder, mens jeg bruger min tid på fodbold, siger Brian Riemer.

Den tilgang er en kontrast til ekslandstræner Kasper Hjulmand, der var en central stemme i debatten om den omdiskuterede VM-slutrunde i Qatar i 2022.

På bagkant af slutrunden konkluderede både Hjulmand og DBU, at debatten havde taget for meget fokus for trænere og spillere, og at det kunne have medvirket til Danmarks sløje resultater ved slutrunden.

/ritzau/





Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Fredberg henter italiensk legende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Toptræner hylder Danmark og FC København

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Tager kontakt om Kamil Grabara 

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afslører detaljer om Brøndby-skifte