Brian Riemer vil vige uden om disse spørgsmål

Brian Riemer vil bruge sine kræfter på trænergerningen, mens andre må deltage i potentielt penible debatter.



Som fodboldlandstræner får man også spørgsmål, der ikke kun handler om enkeltspillere, 4-4-2 eller den kommende modstander.

Det er Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, helt indforstået med.

Men er spørgsmålene af mere politisk karakter – hvad end vi taler samfundspolitik eller fodboldpolitik – kan man forvente, at landstræneren vil henvise til sine kolleger på andre magtfulde poster i Dansk Boldspil-Union (DBU).

Det siger Brian Riemer, da han bliver spurgt til, om han eksempelvis kunne finde på at deltage i en debat om et slutrundeværtskab.

– Jeg har gjort mig tanker om, hvordan jeg skal håndtere den slags spørgsmål. Jeg har absolut ingen interesse i at være en del af de debatter. Jeg er fodboldtræner med stort f i fodbold og stort t i træner. De andre ting er ikke mit bord. De spørgsmål må jeg lade andre mennesker tage sig af.

– Jeg har allerede kunnet mærke i mine første 14 dage som landstræner, at jeg har rigeligt med ting, jeg skal have til at fungere. Hvis jeg kan lykkes med det fodboldmæssige her i Danmark, er jeg yderst tilfreds, og så behøver jeg ikke mere.

– Så vil jeg efterlade de spørgsmål til andre kloge hoveder, mens jeg bruger min tid på fodbold, siger Brian Riemer.

Den tilgang er en kontrast til ekslandstræner Kasper Hjulmand, der var en central stemme i debatten om den omdiskuterede VM-slutrunde i Qatar i 2022.

På bagkant af slutrunden konkluderede både Hjulmand og DBU, at debatten havde taget for meget fokus for trænere og spillere, og at det kunne have medvirket til Danmarks sløje resultater ved slutrunden.

/ritzau/





VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Argentina – Algeriet

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Irak – Norge

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne