Højbjerg var lyspunktet i Tottenham-nedtur

Efter fire sejre i træk tabte Tottenham lørdag til Brighton i Premier League på et mål i 90. minut.



Tottenham løb ind i en nedtur lørdag eftermiddag, hvor London-klubben på hjemmebane tabte til Brighton & Hove Albion efter en sen scoring.

Dermed led deres håb om en top fire-placering et knæk, men midt i nedturen var Pierre-Emile Højbjergs præstation trods alt et lyspunkt for Tottenham. Den danske landsholdskriger spillede fuld tid, og han får efter kampen karakteren syv ud af 10 hos lokalmediet football.london.

“Den bedste af de to centrale midtbanespillere på dagen. Han viste godt fodarbejde ved at sende en bold ind i boksen i anden halvleg, men ingen kunne sende den i mål,” skriver mediet.

Med den karakter vurderer mediet, at Højbjerg var Tottenhams bedste i kampen.

Således får ingen anden Spurs-spiller en bedre karakter end seks, som både forsvarsspiller Cristian Romero og målmand Hugo Lloris tildeles.

Kampreferat:
Tottenhams gode stime i Premier League fik en brat afslutning lørdag.

Efter en måned med lutter sejre tabte Pierre-Emile Højbjerg og co. nemlig, da midterholdet Brighton besøgte den engelske hovedstad.

På et mål i den ordinære spilletids sidste minut vandt Brighton 1-0. Belgiske Leandro Trossard blev helten for gæsterne.

Bolden endte lidt tilfældigt ved Trossards fødder i Tottenham og efter et par træk prikkede han den forbi Hugo Lloris i hjemmeholdets mål.

I tillægstiden forsøgte Tottenham forgæves at få reduceret, men Antonio Contes mandskab måtte altså gå fra banen uden point efter at have vundet fire kampe i træk.

Med nederlaget skal Tottenham nu til at kigge sig over skulderen. Holdet er placeret på fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League i næste sæson, men der er kun tre point ned til lokalrivalen Arsenal på femtepladsen.

Arsenal har dog nu spillet to kampe færre end Tottenham og har dermed sin Champions League-skæbne i egne hænder. Til gengæld er det ikke gået så godt for Arsenal på det seneste.

De seneste to kampe er blevet tabt, men holdet kan få oprejsning lørdag mod Southampton.

/ritzau/





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool