Brighton sender Liverpool ud af FA Cuppen

Liverpool slider i Premier League, og søndag blev Jürgen Klopps mandskab også sendt ud af FA Cuppen.



Brighton sendte søndag Liverpool ud af FA Cuppen efter en afgørelse i overtiden.

Japanske Kaoru Mitoma sørgede for en 2-1-sejr til værterne fra Brighton, der dermed er videre til ottendedelsfinalerne.

To minutter inde i overtiden modtog Mitoma et indlæg inde foran mål. Her snød han først et par Liverpool-forsvarere, inden han hamrede bolden op i nettaget og skabte vild jubel på tribunerne.

Det er anden gang i træk, at Brighton driller Jürgen Klopps Liverpool-mandskab, der i sidste sæson vandt FA Cuppen. For blot to uger siden vandt holdet fra den engelske sydkyst med 3-0 over Liverpool i Premier League.

Gæsterne fra Liverpool fik ellers en fin start søndag eftermiddag, da de tog føringen efter en halv times spil ved angrebstalentet Harvey Elliott.

Den 19-årige Liverpool-angriber modtog en stikning inde i hjemmeholdets felt fra stjernen Mohamed Salah og sparkede bolden forbi Jason Steele i Brighton-målet.

Keeperen fik godt nok benet på skuddet, men det var ikke nok til at hindre 1-0-scoringen til Liverpool.

Brighton svarede igen ti minutter senere, efter at Liverpool-forsvaret forærede bolden til Tariq Lamptey, der forsøgte sig med et langskud. Det blev afrettet af Lewis Dunk, der derfor blev tilskrevet udligningen til 1-1.

Kampen bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, inden den 25-årige japaner Kaoru Mitoma slog til i overtiden.

Liverpool er inde i en skidt periode, efter at holdet i flere sæsoner har kæmpet med i toppen af engelsk fodbold. Klopps mandskab er placeret midt i Premier League-tabellen med 29 point for 19 kampe.

Liverpool er dog fortsat med i Champions League, hvor holdet står over for spanske Real Madrid om godt tre uger i ottendedelsfinalerne i det første af to opgør mellem de to klubber.

/ritzau/






LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Arsenal skal til Danmark

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er