Søndagens derby på Brøndby Stadion fik en dramatisk afslutning.
Som den ordinære spilletid løb ud, fik FC København straffespark af dommer Michael Tykgaard, men Kamil Wilczek brændte. Mohamad Daramy var dog vaks og sparkede returbolden ind til 2-1.
Måske lidt for vaks. For den unge angriber så ud til at være løbet ind i feltet, kort før Wilczeks spark. Men VAR blandede sig ikke i dommerens vurdering til stor utilfredshed for hjemmeholdet.
– Det var meget mistænksomt, at Daramy kunne være foran vores spiller så hurtigt. Så er det klart, man gerne vil have den tjekket igennem, men der var ikke nogen dialog med Tykgaard.
– Dommeren afviste desværre alt, og som man kan se bagefter, var Daramy også langt inde i feltet, før der blev sparket, siger Brøndby-anfører Andreas Maxsø.
Brøndby fik efterfølgende at vide, at manglende tv-billeder gjorde, at situationen ikke kunne ses igennem.
Det fortæller Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.
– Kameraet fulgte Wilczeks tilløb, og derfor var der ikke nogen streger i billedet, som kunne bevise, at Daramy var inde i feltet først.
– Det var det, vi fik at vide fra dommeren, og det fjernede muligheden for, at der kunne dømmes via VAR efterfølgende, fortæller han og foreslår, at der laves en fælles aftale om, at tv leverer billeder af hele straffesparksfeltet.
– Generelt skal der gerne være en standard for alle kampe. Nu skete det i denne kamp, men det kunne også have sket et andet sted. Så vi skal finde en standard, og ved et straffespark vil det være fint, at et kamera dækker hele feltet.
Situationen omkring straffesparket er ikke den eneste, Brøndby er utilfreds med.
Tidligt i kampen fik Morten Frendrup et gult kort, og det vil Brøndby appellere, så han slipper for karantæne mod AGF i den kommende runde.
FC København endte med at vinde søndagens derby 3-1, da Kamil Wilczek dybt inde i tillægstiden lavede sit andet mål og lukkede kampen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
