BIF om FCK-mål: Derfor kunne VAR ikke gribe ind

Tv-billeder viste ikke nok, til at VAR kunne gribe ind i en kontroversiel situation, siger Brøndby-chef.



Søndagens derby på Brøndby Stadion fik en dramatisk afslutning.

Som den ordinære spilletid løb ud, fik FC København straffespark af dommer Michael Tykgaard, men Kamil Wilczek brændte. Mohamad Daramy var dog vaks og sparkede returbolden ind til 2-1.

Måske lidt for vaks. For den unge angriber så ud til at være løbet ind i feltet, kort før Wilczeks spark. Men VAR blandede sig ikke i dommerens vurdering til stor utilfredshed for hjemmeholdet.

– Det var meget mistænksomt, at Daramy kunne være foran vores spiller så hurtigt. Så er det klart, man gerne vil have den tjekket igennem, men der var ikke nogen dialog med Tykgaard.

– Dommeren afviste desværre alt, og som man kan se bagefter, var Daramy også langt inde i feltet, før der blev sparket, siger Brøndby-anfører Andreas Maxsø.

Brøndby fik efterfølgende at vide, at manglende tv-billeder gjorde, at situationen ikke kunne ses igennem.

Det fortæller Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

– Kameraet fulgte Wilczeks tilløb, og derfor var der ikke nogen streger i billedet, som kunne bevise, at Daramy var inde i feltet først.

– Det var det, vi fik at vide fra dommeren, og det fjernede muligheden for, at der kunne dømmes via VAR efterfølgende, fortæller han og foreslår, at der laves en fælles aftale om, at tv leverer billeder af hele straffesparksfeltet.

– Generelt skal der gerne være en standard for alle kampe. Nu skete det i denne kamp, men det kunne også have sket et andet sted. Så vi skal finde en standard, og ved et straffespark vil det være fint, at et kamera dækker hele feltet.

Situationen omkring straffesparket er ikke den eneste, Brøndby er utilfreds med.

Tidligt i kampen fik Morten Frendrup et gult kort, og det vil Brøndby appellere, så han slipper for karantæne mod AGF i den kommende runde.

FC København endte med at vinde søndagens derby 3-1, da Kamil Wilczek dybt inde i tillægstiden lavede sit andet mål og lukkede kampen.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid