Brøndby-anfører nærmer sig exit

Udenlandske klubber vil have Max von Schlebrügge. Brøndby vil slippe klubbens anfører, hvis de finder en erstatning.



Anførerbindet i Brøndby kan skifte ejermand inden længe. 33-årige Max von Schlebrügge kan således snart være fortid på den københavnske vestegn. Midterforsvarerens agent fortæller, at flere udenlandske klubber har rettet konkrete henvendelser på den stærke svensker.

– Der er et antal klubber udenfor Skandinavien, som er interesserede. Jeg vil ikke nævne ligaer, for så kan folk regne ud, hvilke klubber det er. Men det er klubber udenfor Skandinavien, og der findes konkret interesse fra nogle af disse klubber, siger von Schlebrügges agent Patrick Englund til den svenske website FotbollDirekt.se.

Max von Schlebrügges kontrakt med Brøndby løber endnu et år, men flere faktorer peger på, at han forlader klubben inden da. Svenskeren vil gerne prøve noget nyt inden karrieren slutter, og også Brøndby er indstillet på at sende anføreren afsted. Der er dog én betingelse.

– Vi har en meget åben dialog med Brøndby. De leder efter en lignende spiller (som von Schlebrügge, red.). En lidt yngre ledertype på 25-26 år. Finder de ham, slipper de Max med det samme, forklarer Patrick Englund.

Noget kunne dermed tyde på, at Brøndby ikke bare har en ny anfører, når foråret starter, men også en ny mand med anførerbindet om overarmen.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Fortsætter vild målform

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester City vinder FA Cup