Brøndby-anfører nærmer sig exit

Udenlandske klubber vil have Max von Schlebrügge. Brøndby vil slippe klubbens anfører, hvis de finder en erstatning.



Anførerbindet i Brøndby kan skifte ejermand inden længe. 33-årige Max von Schlebrügge kan således snart være fortid på den københavnske vestegn. Midterforsvarerens agent fortæller, at flere udenlandske klubber har rettet konkrete henvendelser på den stærke svensker.

– Der er et antal klubber udenfor Skandinavien, som er interesserede. Jeg vil ikke nævne ligaer, for så kan folk regne ud, hvilke klubber det er. Men det er klubber udenfor Skandinavien, og der findes konkret interesse fra nogle af disse klubber, siger von Schlebrügges agent Patrick Englund til den svenske website FotbollDirekt.se.

Max von Schlebrügges kontrakt med Brøndby løber endnu et år, men flere faktorer peger på, at han forlader klubben inden da. Svenskeren vil gerne prøve noget nyt inden karrieren slutter, og også Brøndby er indstillet på at sende anføreren afsted. Der er dog én betingelse.

– Vi har en meget åben dialog med Brøndby. De leder efter en lignende spiller (som von Schlebrügge, red.). En lidt yngre ledertype på 25-26 år. Finder de ham, slipper de Max med det samme, forklarer Patrick Englund.

Noget kunne dermed tyde på, at Brøndby ikke bare har en ny anfører, når foråret starter, men også en ny mand med anførerbindet om overarmen.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Tæt på at købe FC København-spiller

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Skotland – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

USA – Australien

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Zanka ville spille gratis for FC København

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Jagter FC Barcelona-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’