Brøndby-anfører om vintersalg: Hierarkiet blev mere lige

Brøndby-truppen skulle lige vænne sig til at klare sig uden Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, siger Andreas Maxsø.



Brøndby IF sluttede den netop overståede Superliga-sæson på fjerdepladsen, og det gjorde de, selvom de midt i sæsonen sagde farvel til tre af deres allerstørste profiler i Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser.

De tre spillere stod for størstedelen af Brøndbys mål i efteråret, men de havde også prominente roller i omklædningsrummet. Wilczek bar eksempelvis anførerbindet for Brøndby.

Læs også:Medie: 2. Bundesliga-klub overvejer Anthony Jung

Derfor skulle Brøndby lige vænne sig til, at de ikke længere var der. Det siger Andreas Maxsø, der overtog anførerbindet efter Kamil Wilczek, til Brøndbys hjemmeside.

– Det var tre fyre, som var garant for at være professionelle – specielt Kamil og Domme. Vi kunne ikke bare lige lægge den ind i feltet, og så skulle Kamil være der. Så det var noget vi lige skulle vænne os til.

Læs også:Transferbombe: Kamil Wilczek meldes tæt på FC København

– I forhold til hierarkiet blev det også mere lige. Jeg vil ikke sige, at vi skulle finde et nyt hierarki, men flere spillere skulle steppe op. Det var noget, vi arbejdede på nede på træningslejren, og vi fandt rimelig hurtigt de små mekanismer, og hvordan vi skulle gøre i forhold til hierarkiet. Så det er en ny sammensætning af truppen, som skulle få det til at fungere, siger Andreas Maxsø til klubbens hjemmeside.

Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar blev solgt til henholdsvis Göztepe, Hannover 96 og Nashville SC. Salgene betød endvidere, at flere unge talenter som Morten Frendrup og Anis Ben Slimane fik mere spilletid for de blå-gule i foråret.

Læs også:Brøndby tester formen i fire træningskampe før udskudt sæsonstart
Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind






LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Freiburg – Braga

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’