Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

Vejle Boldklub har allerede hentet en markant forstærkning, men den tekniske chef jagter flere nye spillere. Til gengæld skal nogle af de tiloverblevne ud.



Alexander Milosevic er, uanset hvor rusten han møder op, en bemærkelsesværdig forstærkning til Vejle Boldklub. Superliga-oprykkerne er dog ikke færdige på transfermarkedet, slår teknisk chef Jacob Krüger fast over for Vejle Amts Folkeblad.

Resten af transfervinduet skal dog ikke kun gå med at forstærke truppen. VB skal også har luget ud blandt de spillere, som er blevet tilovers, og som ikke har udsigt til at spille ret meget i Superligaen.

– Vi forventer at skulle have nogle spillere ind, og vi forventer, at nogle skal den anden vej. Der er positioner, hvor vi har for mange spillere. Der er også spillere, der selv ønsker at komme ud og spille mere fodbold, end de har udsigt til at gøre hos os, siger Jacob Krüger til Vejle Amts Folkeblad.

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa

Udover Milosevic har Vejle fået tilgang af en række lejespillere, der er vendt tilbage til klubben. Navnlig Allan Sousa, mens også Karim Memija og Emmérson spillede på holdet, da det senest var i Superligaen.

Sousa blev VB-topscorer i den sæson, men han markerede sig også med nogle uheldige aktioner. Undervejs i sæsonen afsonede han seks spilledages karantæne, og han missede blandt andet begge skæbnekampe mod Hobro IK, hvor der var overlevelse i Superligaen på spil.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Allan Sousa fik blandt andet rødt kort for at slå Jakob Ankersen og for at overfuse dommeren efter slutfløjtet i en kamp mod Brøndby IF. De episoder husker Jacob Krüger lige så klart, som han husker målene.

– Han lavede 10 mål for os i Superligaen, og det er selvfølgelig noget, vi godt kan bruge. Som alle også husker, han har dog nogle facetter i sit spil, som ikke ligefrem var til gavn for os, og det skal vi have en snak om, så vi kan få luet ud i den del, sagde han i sidste uge til tipsbladet.dk.

Sousa har været på leje hos Saint-Truiden den seneste sæson.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Bekræftet: Vejle Boldklub henter svensk forstærkning





TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AaB dæmper superligaforventninger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Senegal – Irak

De er enige med Mathias Jensen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Egypten – Iran