Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

Vejle Boldklub har allerede hentet en markant forstærkning, men den tekniske chef jagter flere nye spillere. Til gengæld skal nogle af de tiloverblevne ud.



Alexander Milosevic er, uanset hvor rusten han møder op, en bemærkelsesværdig forstærkning til Vejle Boldklub. Superliga-oprykkerne er dog ikke færdige på transfermarkedet, slår teknisk chef Jacob Krüger fast over for Vejle Amts Folkeblad.

Resten af transfervinduet skal dog ikke kun gå med at forstærke truppen. VB skal også har luget ud blandt de spillere, som er blevet tilovers, og som ikke har udsigt til at spille ret meget i Superligaen.

– Vi forventer at skulle have nogle spillere ind, og vi forventer, at nogle skal den anden vej. Der er positioner, hvor vi har for mange spillere. Der er også spillere, der selv ønsker at komme ud og spille mere fodbold, end de har udsigt til at gøre hos os, siger Jacob Krüger til Vejle Amts Folkeblad.

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa

Udover Milosevic har Vejle fået tilgang af en række lejespillere, der er vendt tilbage til klubben. Navnlig Allan Sousa, mens også Karim Memija og Emmérson spillede på holdet, da det senest var i Superligaen.

Sousa blev VB-topscorer i den sæson, men han markerede sig også med nogle uheldige aktioner. Undervejs i sæsonen afsonede han seks spilledages karantæne, og han missede blandt andet begge skæbnekampe mod Hobro IK, hvor der var overlevelse i Superligaen på spil.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Allan Sousa fik blandt andet rødt kort for at slå Jakob Ankersen og for at overfuse dommeren efter slutfløjtet i en kamp mod Brøndby IF. De episoder husker Jacob Krüger lige så klart, som han husker målene.

– Han lavede 10 mål for os i Superligaen, og det er selvfølgelig noget, vi godt kan bruge. Som alle også husker, han har dog nogle facetter i sit spil, som ikke ligefrem var til gavn for os, og det skal vi have en snak om, så vi kan få luet ud i den del, sagde han i sidste uge til tipsbladet.dk.

Sousa har været på leje hos Saint-Truiden den seneste sæson.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Bekræftet: Vejle Boldklub henter svensk forstærkning




Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico