Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

Vejle Boldklub har allerede hentet en markant forstærkning, men den tekniske chef jagter flere nye spillere. Til gengæld skal nogle af de tiloverblevne ud.



Alexander Milosevic er, uanset hvor rusten han møder op, en bemærkelsesværdig forstærkning til Vejle Boldklub. Superliga-oprykkerne er dog ikke færdige på transfermarkedet, slår teknisk chef Jacob Krüger fast over for Vejle Amts Folkeblad.

Resten af transfervinduet skal dog ikke kun gå med at forstærke truppen. VB skal også har luget ud blandt de spillere, som er blevet tilovers, og som ikke har udsigt til at spille ret meget i Superligaen.

– Vi forventer at skulle have nogle spillere ind, og vi forventer, at nogle skal den anden vej. Der er positioner, hvor vi har for mange spillere. Der er også spillere, der selv ønsker at komme ud og spille mere fodbold, end de har udsigt til at gøre hos os, siger Jacob Krüger til Vejle Amts Folkeblad.

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa

Udover Milosevic har Vejle fået tilgang af en række lejespillere, der er vendt tilbage til klubben. Navnlig Allan Sousa, mens også Karim Memija og Emmérson spillede på holdet, da det senest var i Superligaen.

Sousa blev VB-topscorer i den sæson, men han markerede sig også med nogle uheldige aktioner. Undervejs i sæsonen afsonede han seks spilledages karantæne, og han missede blandt andet begge skæbnekampe mod Hobro IK, hvor der var overlevelse i Superligaen på spil.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Allan Sousa fik blandt andet rødt kort for at slå Jakob Ankersen og for at overfuse dommeren efter slutfløjtet i en kamp mod Brøndby IF. De episoder husker Jacob Krüger lige så klart, som han husker målene.

– Han lavede 10 mål for os i Superligaen, og det er selvfølgelig noget, vi godt kan bruge. Som alle også husker, han har dog nogle facetter i sit spil, som ikke ligefrem var til gavn for os, og det skal vi have en snak om, så vi kan få luet ud i den del, sagde han i sidste uge til tipsbladet.dk.

Sousa har været på leje hos Saint-Truiden den seneste sæson.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Bekræftet: Vejle Boldklub henter svensk forstærkning




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”