Alexander Milosevic er ny mand i Vejle Boldklub. Det bekræfter klubben nu.
Den 28-årige midtstopper har tidligere spillet landskampe for Sverige og spillede senest for landsholdet i 2019. Hos Superliga-oprykkerne får Alexander Milosevic nu en toårig aftale, bekræfter klubben.
Senest har Milosevic været hos Nottingham Forest i England, og i Vejle glæder man sig over, at man har kunnet lokke ham til Nørreskoven.
– Først og fremmest er jeg glad for, at Vejle Boldklubs projekt kan tiltrække en så dygtig spiller, der uden tvivl havde andre muligheder. Det viser mig, at vi med vores setup, faciliteter og historik gennem de seneste år har tydeliggjort, hvad Vejle Boldklub kan.
– Vi får i Alexander en spiller, der har en stor modenhed i sit spil og i sin tilgang til sit fag. Samtidig er Alexander en klog forsvarsspiller, der både ved, hvornår fysikken skal i spil, og hvornår bolden skal føres frem. Vi har en opgave foran os i den kommende sæson af 3F Superligaen, og det er at sikre overlevelse. For at sikre den mission er Alexander en kvalitetsspiller at have i truppen, som kan lære fra sig, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle.
Alexander Milosevic er selv tiltrukket af Vejles projekt og vil hjælpe klubben med at overleve i Superligaen.
– Vejle Boldklubs projekt og helt klare mission tiltaler mig meget. Jeg tror på, at truppen har så meget kvalitet, at vi med hårdt arbejde, vilje og lidt held kan sikre os en god sæson i 3F Superligaen. Jeg har holdt mig i gang, siden jeg stoppede i Nottingham Forest, så fansene kan godt forvente, at jeg byder mig til med det samme.
– Vejle Boldklub har nogle tiltalende faciliteter og et professionelt setup. Jeg har set billeder og videoer af de kampe, hvor stadion var fyldt, og jeg håber, at jeg sammen med holdkammeraterne kan spille, vinde og indbyde til den slags stemning og støtte, fortæller svenskeren ifølge klubbens hjemmeside.
Foruden Nottingham Forest har Milosevic en fortid i AIK Stockholm, Besiktas Istanbul, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har spillet syv landskampe for Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
