Bekræftet: Vejle Boldklub henter svensk forstærkning

Vejle Boldklub bekræfter, at de henter forsvarsspilleren Alexander Milosevic.



Alexander Milosevic er ny mand i Vejle Boldklub. Det bekræfter klubben nu. 

Den 28-årige midtstopper har tidligere spillet landskampe for Sverige og spillede senest for landsholdet i 2019. Hos Superliga-oprykkerne får Alexander Milosevic nu en toårig aftale, bekræfter klubben.

Senest har Milosevic været hos Nottingham Forest i England, og i Vejle glæder man sig over, at man har kunnet lokke ham til Nørreskoven. 

– Først og fremmest er jeg glad for, at Vejle Boldklubs projekt kan tiltrække en så dygtig spiller, der uden tvivl havde andre muligheder. Det viser mig, at vi med vores setup, faciliteter og historik gennem de seneste år har tydeliggjort, hvad Vejle Boldklub kan.

– Vi får i Alexander en spiller, der har en stor modenhed i sit spil og i sin tilgang til sit fag. Samtidig er Alexander en klog forsvarsspiller, der både ved, hvornår fysikken skal i spil, og hvornår bolden skal føres frem. Vi har en opgave foran os i den kommende sæson af 3F Superligaen, og det er at sikre overlevelse. For at sikre den mission er Alexander en kvalitetsspiller at have i truppen, som kan lære fra sig, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle. 

Alexander Milosevic er selv tiltrukket af Vejles projekt og vil hjælpe klubben med at overleve i Superligaen. 

– Vejle Boldklubs projekt og helt klare mission tiltaler mig meget. Jeg tror på, at truppen har så meget kvalitet, at vi med hårdt arbejde, vilje og lidt held kan sikre os en god sæson i 3F Superligaen. Jeg har holdt mig i gang, siden jeg stoppede i Nottingham Forest, så fansene kan godt forvente, at jeg byder mig til med det samme.

– Vejle Boldklub har nogle tiltalende faciliteter og et professionelt setup. Jeg har set billeder og videoer af de kampe, hvor stadion var fyldt, og jeg håber, at jeg sammen med holdkammeraterne kan spille, vinde og indbyde til den slags stemning og støtte, fortæller svenskeren ifølge klubbens hjemmeside. 

Foruden Nottingham Forest har Milosevic en fortid i AIK Stockholm, Besiktas Istanbul, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har spillet syv landskampe for Sverige.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Landsholdet forsinket

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner