Alexander Milosevic er ny mand i Vejle Boldklub. Det bekræfter klubben nu.
Den 28-årige midtstopper har tidligere spillet landskampe for Sverige og spillede senest for landsholdet i 2019. Hos Superliga-oprykkerne får Alexander Milosevic nu en toårig aftale, bekræfter klubben.
Senest har Milosevic været hos Nottingham Forest i England, og i Vejle glæder man sig over, at man har kunnet lokke ham til Nørreskoven.
– Først og fremmest er jeg glad for, at Vejle Boldklubs projekt kan tiltrække en så dygtig spiller, der uden tvivl havde andre muligheder. Det viser mig, at vi med vores setup, faciliteter og historik gennem de seneste år har tydeliggjort, hvad Vejle Boldklub kan.
– Vi får i Alexander en spiller, der har en stor modenhed i sit spil og i sin tilgang til sit fag. Samtidig er Alexander en klog forsvarsspiller, der både ved, hvornår fysikken skal i spil, og hvornår bolden skal føres frem. Vi har en opgave foran os i den kommende sæson af 3F Superligaen, og det er at sikre overlevelse. For at sikre den mission er Alexander en kvalitetsspiller at have i truppen, som kan lære fra sig, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle.
Alexander Milosevic er selv tiltrukket af Vejles projekt og vil hjælpe klubben med at overleve i Superligaen.
– Vejle Boldklubs projekt og helt klare mission tiltaler mig meget. Jeg tror på, at truppen har så meget kvalitet, at vi med hårdt arbejde, vilje og lidt held kan sikre os en god sæson i 3F Superligaen. Jeg har holdt mig i gang, siden jeg stoppede i Nottingham Forest, så fansene kan godt forvente, at jeg byder mig til med det samme.
– Vejle Boldklub har nogle tiltalende faciliteter og et professionelt setup. Jeg har set billeder og videoer af de kampe, hvor stadion var fyldt, og jeg håber, at jeg sammen med holdkammeraterne kan spille, vinde og indbyde til den slags stemning og støtte, fortæller svenskeren ifølge klubbens hjemmeside.
Foruden Nottingham Forest har Milosevic en fortid i AIK Stockholm, Besiktas Istanbul, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har spillet syv landskampe for Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
