Alexander Milosevic er ny mand i Vejle Boldklub. Det bekræfter klubben nu.
Den 28-årige midtstopper har tidligere spillet landskampe for Sverige og spillede senest for landsholdet i 2019. Hos Superliga-oprykkerne får Alexander Milosevic nu en toårig aftale, bekræfter klubben.
Senest har Milosevic været hos Nottingham Forest i England, og i Vejle glæder man sig over, at man har kunnet lokke ham til Nørreskoven.
– Først og fremmest er jeg glad for, at Vejle Boldklubs projekt kan tiltrække en så dygtig spiller, der uden tvivl havde andre muligheder. Det viser mig, at vi med vores setup, faciliteter og historik gennem de seneste år har tydeliggjort, hvad Vejle Boldklub kan.
– Vi får i Alexander en spiller, der har en stor modenhed i sit spil og i sin tilgang til sit fag. Samtidig er Alexander en klog forsvarsspiller, der både ved, hvornår fysikken skal i spil, og hvornår bolden skal føres frem. Vi har en opgave foran os i den kommende sæson af 3F Superligaen, og det er at sikre overlevelse. For at sikre den mission er Alexander en kvalitetsspiller at have i truppen, som kan lære fra sig, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle.
Alexander Milosevic er selv tiltrukket af Vejles projekt og vil hjælpe klubben med at overleve i Superligaen.
– Vejle Boldklubs projekt og helt klare mission tiltaler mig meget. Jeg tror på, at truppen har så meget kvalitet, at vi med hårdt arbejde, vilje og lidt held kan sikre os en god sæson i 3F Superligaen. Jeg har holdt mig i gang, siden jeg stoppede i Nottingham Forest, så fansene kan godt forvente, at jeg byder mig til med det samme.
– Vejle Boldklub har nogle tiltalende faciliteter og et professionelt setup. Jeg har set billeder og videoer af de kampe, hvor stadion var fyldt, og jeg håber, at jeg sammen med holdkammeraterne kan spille, vinde og indbyde til den slags stemning og støtte, fortæller svenskeren ifølge klubbens hjemmeside.
Foruden Nottingham Forest har Milosevic en fortid i AIK Stockholm, Besiktas Istanbul, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har spillet syv landskampe for Sverige.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN
