FCM-lejren jubler: Har været nogle intense dage

Andreas Maxsø er ikke enig i, at han begik straffespark, da Brøndby mandag aften tabte til FC Midtjylland.



Mandag aften tabte Brøndby 0-2, da klubben fik besøg af FC Midtjylland i syvende spillerunde af Superligaen.

FCM blev tildelt et tidligt straffespark, da anfører Erik Sviatchenko faldt til jorden efter en luftduel med Brøndby-anfører Andreas Maxsø.

Efter at have set episoden på video var Maxsø stadig ikke helt enig i straffesparket.

– Jeg har lige set den hurtigt på storskærmen, og det ændrer ikke min følelse af, at jeg klart var på bolden.

– Man har en tendens til at svinge lidt ud med armen for at holde balancen, men dommeren sagde, det var hånd til hoved, før jeg ramte bolden, siger Brøndby-anføreren.

Umiddelbart efter slutfløjt havde Maxsø en samtale med kampens dommer, Mikkel Redder. Her fik Brøndby-spilleren en forklaring, men han er stadig uforstående over for lovbogen.

– Hvis det er sådan, at der skal dømmes et straffespark på det, så skal der dømmes mange straffespark. Men hvis det er reglen, så er det reglen, lyder det fra anføreren.

I FCM-lejren vakte de tre point stor begejstring hos den debuterende træner, Albert Capellas. Den 54-årige spanier blev onsdag ansat som ny cheftræner hos midtjyderne.

Forud for kampen havde midtjyderne ikke vundet i tre superligakampe i træk. Derfor var de tre point vigtige.

– Vi er virkelig glade for de tre point efter nogle meget intense dage med forberedelse. Spillerne gjorde det fantastisk, selv om det ikke var let. Det betyder meget.

– Jeg er så glad på spillernes vegne. Jeg bruger alt mit fokus på at hjælpe spillerne til at vinde, så det er dejligt, når det lykkedes, lyder det fra Capellas.

Sejren sender FCM op på syvendepladsen med ni point, mens Brøndby indtager en skuffende tiendeplads med bare seks point i syv kampe.

/ritzau/





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Vild finale-fejring: Prins var med

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF