FCM-lejren jubler: Har været nogle intense dage

Andreas Maxsø er ikke enig i, at han begik straffespark, da Brøndby mandag aften tabte til FC Midtjylland.



Mandag aften tabte Brøndby 0-2, da klubben fik besøg af FC Midtjylland i syvende spillerunde af Superligaen.

FCM blev tildelt et tidligt straffespark, da anfører Erik Sviatchenko faldt til jorden efter en luftduel med Brøndby-anfører Andreas Maxsø.

Efter at have set episoden på video var Maxsø stadig ikke helt enig i straffesparket.

– Jeg har lige set den hurtigt på storskærmen, og det ændrer ikke min følelse af, at jeg klart var på bolden.

– Man har en tendens til at svinge lidt ud med armen for at holde balancen, men dommeren sagde, det var hånd til hoved, før jeg ramte bolden, siger Brøndby-anføreren.

Umiddelbart efter slutfløjt havde Maxsø en samtale med kampens dommer, Mikkel Redder. Her fik Brøndby-spilleren en forklaring, men han er stadig uforstående over for lovbogen.

– Hvis det er sådan, at der skal dømmes et straffespark på det, så skal der dømmes mange straffespark. Men hvis det er reglen, så er det reglen, lyder det fra anføreren.

I FCM-lejren vakte de tre point stor begejstring hos den debuterende træner, Albert Capellas. Den 54-årige spanier blev onsdag ansat som ny cheftræner hos midtjyderne.

Forud for kampen havde midtjyderne ikke vundet i tre superligakampe i træk. Derfor var de tre point vigtige.

– Vi er virkelig glade for de tre point efter nogle meget intense dage med forberedelse. Spillerne gjorde det fantastisk, selv om det ikke var let. Det betyder meget.

– Jeg er så glad på spillernes vegne. Jeg bruger alt mit fokus på at hjælpe spillerne til at vinde, så det er dejligt, når det lykkedes, lyder det fra Capellas.

Sejren sender FCM op på syvendepladsen med ni point, mens Brøndby indtager en skuffende tiendeplads med bare seks point i syv kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Liverpool – Chelsea

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Frygter Christian Eriksen-problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’